Kajsija

Narednih dana cu slikati kajsiju kod mog starca,kaze da ima 4o godina.Jos uvek radja,mada nema puno ploda jer on niti prska niti orezuje.Plodovi su jako krupni,nisam merio ali cenim oko 90 grama jer su veci od ns sorti.Postavicu sliku, pa ako nekom treba da proba kalemiti...I ja cu probati ove godine,jedino ne znam da li je problem sto je toliko stara i sto nije prskana nikada pa se bojim da nije necim zarazena.Slika narednih dana...
 
Ma da je nečim strašnim zaražena, ne bi toliko izdržala. Moramo da se okrenemo tim starim domaćim sortama, više je nego evidentno da kod nas kajsija retko gde redovno rađa, tu mislim na sve ove novije sorte, domaća je domaća, u svakom kraju svoja i naviknuta.
 
Ja danas pogledao doduše malo nešto pupoljaka ove domaće, sitni su a inutra zeleni...ove m39 i kečkemetsku nisam ni gledao jer to ionako planiram da vadim polako stablo po stablo, kod mene na placu nešto ne uspevaju zbog mraza.
 
Kome treba Kasija samo za rakiju najbolja je ona sitna(divlja) razvija se iz semena tj kostice. Radja svake godine za rakiju odlicna.
Nabavio sam kostice na prolece ih sejem.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ti misliš na domaću, ali ona nije iz koštice...imao sam dve takve kod kuće, nisu ni za šta...kasno tj nikad ni ne sazreju, kad se sve oberu one još stoje na drvetu onako nazelene i tvrde, kad kao i sazreju, nisu uopšte sočne, veoma su debele kože itd...ipak ti je bolje da kalemiš jer znaš šta ćeš dobiti, a da ne pričamo o pucanju kore kad je deblo kajsija.
 
Ima ih jedan moj prijatelj od koga sam uzeo kostice, sasvim su suprotno od onoga sto si napisao. Slatke su, dobro sazre i obilno radjaju,ne prskaju se, pece rakiju od njih svake godine.
U sustini nisu za neku ozbiljnu proizvodnju, ali da se poseje 20tak komada imas svake godine dobru rakiju od njih.
 
A jesi li baš sasvim siguran da su njegove iz koštice ili samo ne vidiš spojno mesto gde su kalemljene?
 
Ove se bas seju iz kostice, ne kaleme se. Stariji covek iskusan vocar, ove kajsije seje samo zbog rakije.
On me je i ubedio da ih posejem i to veoma lako dao mi da probam rakiju :osmeh:
 
Kanacki ti si mi u komsiluku ,kakva je situacija kod tebe sa kajsijama?
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav drugari imam jedno pitanje i molbu za savet,posadi sam jesenas nesto sadneica kajsije i sljive,ali nisam im skratio vrhove,e sad krenulo ovo vreme ovako toplo pa me strah da vegetacija ne krene,pa bi moje pitanje za savet bilo da li sad da im prekratim vrhove ili da cekam jos,pa da to uradim malo kasnije?Hvala unapred
 
Петре, у сваком случају сачекај са прекраћивањем. Ако сад прекратиш, а после наиђе јак мраз, то може да штети кајсијама.

- - - - - - - - - -

Радашине, када зри црвена (ружа)? Колика је крупноћа?
 
Nazad
Vrh