Kajsija

Na kom su rastojanju sađene i koliko su otprilike stare. Da li se vreme sadnje uklapa u onu priču o kalem grančicama iz italije (80tih)?
 
Ма није битно каке су у гајби .. каке су за пекмез кажи ти нама :osmeh:
 
Za pekmez i rakiju ja nisam video bolju. Ne kažem da je najbolja na svetu jer se nisam nagledao kajsija u životu, ali da je odlična jeste.
Sađene su otprilike na 4x4, možda 5x4 čini mi se..ove prve dve na snimku imaju preko 25 godina, ove ostale ne računajući ove mlade koje se lako raspoznaju imaju oko 15 godina grubo, preko 12 sigurno, računali smo nešto...nikad nisu orezivane ali to ne znači da nije trebalo, dosta su duge grane pa se savijaju od ploda i tako ostanu savijene, oće i da se lome.

A ti Risto stvarno ne znaš kakve su ne zezaj :D pa viđao si ih valjda i u Boleču...nisu dobre da stoje, zato nisu dobre ko planira za otkup, Rusi ih ne uzimaju jer nisu dobre za transport. Npr kečkemetsku ružu ubereš 90 posto zrelu, ona sazri do sutra, a ovu ako ubereš takvu, za dva dana usahne, smežura se a ništa ne dozri. Zato je najbolja kad je zrela, kad se prodrma drvo pa šta otpadne, direkt u rakiju ili džem ili da se jede. Za drugo nije.
Otkup se radi rinfuzno u velikim gajbama od 15, 20 kila, cena bude od 25 do 35 dinara zavisno od godine, ove bila i 40, poneko davao 45 ali samo za probrane, lepe zrele za rakiju a ne rinfuz tj i nazelene i natrule...
 
Sta mislite ako ovako toplo vreme nastavi da traje,za koliko ce vremena kajsija krenuti?
 
Nemam mnogo iskustva sa kajsijom, ali mislim da treba sto preokreciti stabla, bela boja nece privlaciti sunce i toplotu i tako ce u svakom slucaju odloziti kretanje.
 
Ja sam krecio jesenas,uvece udarila neka oluja sa kisom ,sve saprala,posle nisam stigao...Krenucu ove nedelje ponovo sa krecenjem,znacice bar nesto.FruitBoy,sta ti kazes za ovo vreme i ranije kretanje vocaka,koliko vidim javljaju temperature skoro stalno u plusu posle 15-og februara?!
 
Bilo je toga i pre, pa ništa. Mislim da će sve biti ok.....To toplo vreme u ovom periodu pogoduje lešnicima, tad se vrši oprašivanje kod te vrste :D
 
Prosle godine u ovo doba kod mene -30 a juce +13,razlika 43 stepena.Dobro vocke i izdrzavaju ove temperaturne skokove.
 
Rodni potencijal za ovu godinu je izuzetno velik. Zime velike nije bilo, sva je prilika da neće ni biti. A nadamo se i nekih kasnih mrazeva. Tako da se ove godine može očekivati dobar rod!
 
Ja sam moju kajsiju pocupao,zavrsena operacija,dosta se osusilo,stari zasad,treba podmaladiti"mozda"ali ta apopleksija ubi.Jedan zasad madjarske najbolje od pre par godina mi je propao,da kazem dzabe potroseno 3-4 godine,ostalo par komada.Sad je na tom mestu Dunja.
Ja sam zaludjen kajsijom,usla u krv,a moji ukucani mi ne daju podrsku uopste za novim zasadom:osmeh:::samo bes::
Posadio bi je opet ali se "plasim"
 
Daj boze.Prosle godine sam ubrao sa 500 komada cak 5kg:sta:.Ako me ova godina izvuce bice::novac::

- - - - - - - - - -

Mirko,koliko je bio star zasad te kajsije koju si pocupao?
 
@mirko015

Možda je podloga bila vinogradarska breskva, ona je karakteristična po tome da ne traje dugo!
 
Oko 30 godina,keckem-ruza.Moglo je to jos,sto je ostalo lepo izgleda ali dosta je vec otislo u vecna lovista.
 
@mirko015

Možda je podloga bila vinogradarska breskva, ona je karakteristična po tome da ne traje dugo!
Podloga Dzanarika jedan deo,a drugi deo posrednik stenlej.Veruj mi ovaj deo sa posrednikom skoro se sve osusilo.Dzabe onoliki trud i rad,prskanje,tecno i vestacko djubrivo,freziranje....
 
Ma kolega da moj zasad izdrzi upola tvoga od 30 godina bicu prezadovoljan.To je bilo ekstra(naravno ako je bilo solidnog prinosa).Ja za sada nemam nekih vecih problema sa susenjem,mozda nekih 10 komada od 2009 godine.
 
Nazad
Vrh