Kajsija

Ja sam danas breskve odradio. Trešnje i kajsije farbam u plavo tek posle ovog hladnog talasa, kada lepo puknu pupoljci.
mislim da ti je sad zadnji voz za prskanje bakrom, posto su ohoho krenule, pogotovu kajsije, a verujem i breskve, i da je trebalo cak i malo ranije... Za par dana javljaju neke kise tako da bi ja sve kosticavo pod hitno prskao bakrom, da se iskoristi ovo lepo vreme... ako kasnije krenu kise i zahladni, ko zna kad ce moci da se udje ponovo u njivu da se prska..
 
О чему причате људи, каква вас монилија спопала сад?! Монилија (laxa) улази кроз жиг тучка, па да би се остварила инфекција мора цвет да буде отворен. По мом мишљењу, свако прскање против монилије у сваком другом случају доводи до бацања препарата, губљења времена и непотребног загађења околине. Ја против монилије прскам само у прецветавању, односно мало раније, ајде да кажем у пуном цветању, ако је лепо време било у току цветања (због пчела да би лепо опрашиле и то предвече), или пред сваку кишу (ако је кишно време у току цветања), али највише 3 пута.
 
Poslednja izmena:
Pa ako znas da nece kisa komso, onda ne moras ni da prskas (zaraza se prenosi kisom, ako nema kise, nema ni zaraze), ali poenta preventivnog je da ako nisi siguran (a nikad sa prognozom ne mozes 100% da budes siguran), onda cvet treba da doceka kisu oprskan.. zato i ide prvo, preventivno, na samom pocetku cvetanja, a ostala vec mogu da se pomeraju ili iskljuce (ako nije pala uopste kisa tokom cvetanja, nema potreba za vise prskanja), a ako se ocekuje kisa, i proslo je vise 6-7 dana od prethodnog prskanja, treba preventivno oprskati ponovo, PRE kise...
Svi preparati protiv monilije su relativno neotrovni za pcele (bavim se i pcelarstvom, ne pricam napamet), ali se slazem da je preporucljivo prskati kasno predvece, ili veoma rano ujutru, ako je izvodljivo... Svi oni imaju par sati takoreci karencu za pcele, sto kasno vecernje prskanje zadovolji uvek..

Vidis da je vreme nenormalno toplo, i ako ovako nastavi, nije nemoguce da voce cveta mnooogo ranije nego prethodnih godina, na zalost.. JA se idalje nadam nekom hladnijem vremenu narednih dana da uspori kretanje vegetacije, i da cvetanje bude krajem marta, ko sto mu je i vreme
 
Ode mast u propast.
e5d6ac3434a1e6d86f2dc5b786594f10.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Испрскано. Пчеле се јадне обрадовале па напале. Срећа што сам прскао леђним атомизером па их прво издувам пре него одврнем славину. Ружа још мирује. Гледам код комшије цео кајсијар исцвет'о 60%. Срећа па не прогнозирају минус.
 
Koja je tvoja, a koja sorta je komsijska??
Код комшије је Цунами и узео сам пар племки да калемим код мене, мада на другим локацијама је тек у црвеним балонима (ми смо на висини). Код мене је почела да цвета Крупна рана, Аурора и нека непозната (иначе то је оглед од 6 сорти) а та непозната је калемљена пре 5 год. од међаша са стабла које је једино у цвету од 200. Иначе је крупна, обојена, слатка и пуна рода али ми је прошле године сва опала за два дана пред само брање. Свит ред ми је у црвеним балонима а да се продужи топло за викенд, у понедељак би и она цветала. И једна врло чудна појава: на мојој локацији ове прве, у случају касног мраза, боље прођу од Роксане, Буде, Руже и домаће.
 
Novosadske nemas??
Новосадске сам хтео да калемим у Панчиву и посадио шљиве као подлогу ал' су две године за редом оглодали зечеви и срне. Ловачко удружење не надокнађује штету ако није ограђено.
 
Код комшије је Цунами и узео сам пар племки да калемим код мене, мада на другим локацијама је тек у црвеним балонима (ми смо на висини). Код мене је почела да цвета Крупна рана, Аурора и нека непозната (иначе то је оглед од 6 сорти) а та непозната је калемљена пре 5 год. од међаша са стабла које је једино у цвету од 200. Иначе је крупна, обојена, слатка и пуна рода али ми је прошле године сва опала за два дана пред само брање. Свит ред ми је у црвеним балонима а да се продужи топло за викенд, у понедељак би и она цветала. И једна врло чудна појава: на мојој локацији ове прве, у случају касног мраза, боље прођу од Роксане, Буде, Руже и домаће.
I kod mene Cunami ima po neki cvet...
 
Nazad
Vrh