Kajsija

U organskoj proizvodnji protiv monilije prakticno ni sa cim, sade se sorte koje su tolerantnije na bolesti, na idelanim polozajima i nadas se da nece biti puno kise u cvetu...
Sto se insekata tice, imas spinosad cini mi se, on je klasicna hemija ali je izolovan od neke biljke pa mislim da se smatra prihvatljivim za primenu u orgnaskoj proizvodnji, mislim da ima jos par insekticida koji su prihvatljivim treba videti liste koje materije su prihvatljive, pa onda ulja razna (i od biljaka, a i ova parafinska sto se koriste u klasicnim zasadima protiv vasi i zimskih jaja stetnih insekata) i jos par stvari koje mogu da se koriste za organsku proizvodnju (bakarna sredstva, sumpor i jos par stvari)..

I da rezimiramo, organska proizvdonja i "neprskano" nisu isto, iako mnogi tako misle... U organskoj se isto prskaju zasadi, samo je to sa takozvanim "prirodnim" materijama, pa ljudi imaju privid kako je to mnogo zdravije... A potrosaci pak imaju privid da ako je nesto "organic", to je "neprskano" pa to kupuju... Sve u svemu, jedan veliki marketinski trik sto se mene tice... Moje misljenje je, ako neko ima "duhovnih" problema sa prksanjem, za okucnicu i slicno posaditi i ne prskati je OK ako ti ne smeta da imas dosta plodova koji ne izgledaju lepo ili propadnu, ali za komercijalnu porizvodnju, pogotovu u uslovima sa vise kise, to je tesko odrzivo po meni.. Gubici nekih godina jednostavno prevazilaze ekonomsku vrednost proizvodnje..
Ako bas i dalje hoces to, javi mi i potrazicu ti par linkova sa savetima i detaljima oko zastite kasjije u organskoj proizvodnji..
 
Хвала.
Ја ћу радо прочитати савете, а надам се да би и другим колегама било занимљиво да сазнају нешто ново, поготово што се о органској заштити мало пише.
 
Sada gledam kajsije.
Kod mene više od 50% , možda čak i 70% smrzli već zametnuti plodovi, od zadnjeg mraza....
493292fadf07ba88dcaec029d62fca63.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Пронашао сам 4 жилогриза на стаблима на висини од 10 до 15 цм. спремају се у поход на лист. Али ме они не брину толико колико они у корену. Људи обилазе кајсије с' маказама у рукама а ја са комбиниркама или папагајкама.
 
Хвала.
Ја ћу радо прочитати савете, а надам се да би и другим колегама било занимљиво да сазнају нешто ново, поготово што се о органској заштити мало пише.
Evo par linkova koje sma nasao na netu... Za pocetak nesto sto se tice zakona, da znas sta spada u organsku proizvodnju i kako se dolazi do toga...

Evo par saveta za organsku "zastitu" rotiv monilije...

Evo i par linkova na engleskom, ako imas problem sa engleskim, mozes google translate da koristis, prevesce kolko tolko razumljivo...
Ovo je IPM princip, sot j po meni prava razmera stete i korisnosti pesticida, pa potrazi i tamo, mozda ima nesto za organic posebno..
 
Ljudi, kakva je situacija kod vas sa kajsijama? Kod mene je ostalo oko 50% ali am primetio da dosta imama problema sa monilijom.
 
Ljudi, kakva je situacija kod vas sa kajsijama? Kod mene je ostalo oko 50% ali am primetio da dosta imama problema sa monilijom.
Grad je izrendisao poprilicno a od siline udaraca je i svucena dobra kilaza na zemlju .Sto se tice osiguranja vredi osigurati jer postoji dosta povoljnosti i drzava daje povracaj srestava i opstina a za sutra su najavili novi nalet grmljavine ,oluje i rikosetiranja .A ono sto je najzanimljivije sto ne izmlati prosle godine kada je bilo prazno u kajsijaru nego sada ali cini mi se od kada su dosle napredne fekalije da je u vocarskoj proizvodnji sve krenulo da tone sve dublje i dublje i splasnuo je i optimizam i nerealna ocekivanja i niko vise nista ne planira i bojim se DA BUDUCNOST SRBIJE NIJE U POLJOPRIVREDI NEGO U MONTAZNIM SRAFCIGER HALAMA sreca da su jabukari masovno povadjeni jesenas inace bi bili bunari na kvadrat i na kubni vracamo se jeftinoj proizvodnji bez ulaganja sljiva ,kajsija ,tresnja, visnja da nema ulaganja a kako je krenulo ocekujem da se sve moderne plantaze polako gase i da se vracamo proizvodnji sljive kao u 19 veku i stocarstvu jer ce vrlo brzo doci vreme a vec je doslo da ce supcina da ogladni na asvaltu a selo zamire a mora da se jede a sve ovo u kom je smeru krenulo nimalo ne mirise na neki boljitak .Proizvodnje u Srbiji neke konkretne nema a milijarde eura zelenaskih para ulazi danonocno a najbolji vladar Srbije jos od vremena Nikole Pasica smatra da je buducnost Srbije u zelenaskim kreditima koje Srbija i njeni gradjani nikada nece moci da vrate A KADA ZELENAS BUDE PRESTAO DA DAJE KREDITE onda ce da bude HARD CORE i to NAJBIZARNIJI
 
Jesenas sam u dvorištu posadio nekoliko kajsija i trešanja , i sada su otprilike sve u ovoj fazi ( sl.1 ) Zanima me da li ovaj deo ( sa folijom ) sada treba da skinem ili ostaje ovako ( sl. 2 )
Još nešto , kojim intenzitetom i sa koliko vode bi trebalo da ih zalivam ( i kajsije i trešnje ) . Redovno se dešava da par dana posle obilnog zalivanja zemlja ispuca i postane ovakva ( sl. 3 )
Plašim se da ne preteram sa vodom ?
7a684af3a4fd4236df309524bf0a27af.jpg
f459ac68c15d14c819072b3bebfa286c.jpg
c8022f77acd030f7589db2fc2b718c58.jpg


Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kada je tresnja u pitanju, sigurno mozes preterati, pogotovo ako je hladna voda, u te pukotine. Dodaj zemlje, mada si zakopao kalem mesto, u svakom slucaju zatvori pukotine.
 
Ружа, Крупна рана, Буда, Аурора и Свит ред- просечне. Роксана - нула. Заштита дуплирана (и хемијска и органска) ал' с' монилијом битка без престанка. Само шетам с' маказама и штрицкам и некако сам успео да је обуздам. У вишњама још горе. Шљиве, Лепотица, Топ енд и Топ тејст крупне ал' ретке да се чудиш. Цветале, није се видело дрво од цвета и није било каше а нису се опрашиле. Оно што се опрашило 3/4 опало. Бора сам додао довољно уз фолијалну прихрану али џабе.
Брину ме две ствари у кајсији. Једно је велики број жилогриза (мада су нешто ове године трапави па их лако 'ватам) а друго је што су почеле да се "квргаве", као да су добиле велике богиње, па у том делу нема младара ни лишћа већ све бежи на периферију. То се дешава на најбољим стаблима која су давала највише плода и најкрупнијег.
 
Ружа, Крупна рана, Буда, Аурора и Свит ред- просечне. Роксана - нула. Заштита дуплирана (и хемијска и органска) ал' с' монилијом битка без престанка. Само шетам с' маказама и штрицкам и некако сам успео да је обуздам. У вишњама још горе. Шљиве, Лепотица, Топ енд и Топ тејст крупне ал' ретке да се чудиш. Цветале, није се видело дрво од цвета и није било каше а нису се опрашиле. Оно што се опрашило 3/4 опало. Бора сам додао довољно уз фолијалну прихрану али џабе.
Брину ме две ствари у кајсији. Једно је велики број жилогриза (мада су нешто ове године трапави па их лако 'ватам) а друго је што су почеле да се "квргаве", као да су добиле велике богиње, па у том делу нема младара ни лишћа већ све бежи на периферију. То се дешава на најбољим стаблима која су давала највише плода и најкрупнијег.
Mraz je bio i obilazio i brda nemoj da sumnjas u to posledice su vidljive
 
Nazad
Vrh