Kajsija

Kod tebe je bilo dosta toplije vreme.
Ma jeste, ovde je bilo nekoliko dana sa oko 17 stepeni a nocu nije padala ispod 7. Tokom celog dana sunce i ocekivao sam da ce ih povuci. Inace u 8-oj su godini. Ovu godinu cu da iskoristim da dobro odrafim rezanje.
 
Biće to dobro. Ne kreće ona tako lako iz roze napupelih pupoljaka. Neće to do marta. Informiši nas, korisno je znati da li i koliko će je ovo zaustaviti.
 
Ovu godinu cu da iskoristim da dobro odradim rezanje.
Иване, буди обазрив при резању, прелистај ову тему... писало се да кајсију не треба рано резати већ што касније, најбоље летња резидба.... Много је осетљива воћка, односно мислим да је постала осетљива јер се форсирају непроверени клонови племке а посебно је специфична подлога мигавац/џанарика.
Посаветуј се са Пелетом и Слобом они су праву примери успешних воћара...
другарски поздрав
 
Иване, буди обазрив при резању, прелистај ову тему... писало се да кајсију не треба рано резати већ што касније, најбоље летња резидба.... Много је осетљива воћка, односно мислим да је постала осетљива јер се форсирају непроверени клонови племке а посебно је специфична подлога мигавац/џанарика.
Посаветуј се са Пелетом и Слобом они су праву примери успешних воћара...
другарски поздрав
Hvala na savetu. Iskreno nisam ni mislio da sada nesto drasticno rezem vec da ako nema rodao onda mozda mogu zelenj rezidbu malo ranije da krenem i dam sebi vise vremena :) Hvala svakako, uvek pratim sta kazu oni koji su uspesni i iskreno na ovom forumu sam mozda i najvise stvari naucio :)
 
Mislim i ja da nece vec samo da li kad su ovoj fazi mogu izdrzati pupoljci ove niske temperature. U svakom slucaju izvestavam sta se desilo
Izdržaće, nije ti verovatno svaki pupoljak u istoj fazi. Možda ti strada nešto ali to neće biti primetno zbog dobrog rodnog potencijala.Ne treba da se bojiš ovog talasa hladnoće već tamo oko 25 što najavljuju. Tu već svašta može biti.
 
DSCI1518.jpg


Јуче сам скинуо само неколико цветних пупољака од две кајсије различите сорте које су најраније кренуле. Узимао сам највеће пупољке и отварао да видим да ли су измрзли и могу вам рећи да су сви измрзли. Не знам за ове који су тек кренули, али најављују велики мраз и до -15, ако тако буде, нисам оптимистичан.
 
Kakva je situacija sa kajsijom kod vas?

Kod mene je ono oplo vreme naprvilo darmar, svuda je pocela da pupi. Sad ovi mrazevi bice sranja i izmrzavanja...

Po ko zna koji put praksa je pokazala da podloga, krecenje i visina kalema NE odlazu kretanje vegetacije! Krenula je sva kajsija, i okrecena i neokrecena, i visoki kalem, i niski, i dzenerika, i posrednik, znaci sva! I severna ekpozicija i juzna! 165-185m nadmorske viine!
 
Kakva je situacija sa kajsijom kod vas?

Kod mene je ono oplo vreme naprvilo darmar, svuda je pocela da pupi. Sad ovi mrazevi bice sranja i izmrzavanja...

Po ko zna koji put praksa je pokazala da podloga, krecenje i visina kalema NE odlazu kretanje vegetacije! Krenula je sva kajsija, i okrecena i neokrecena, i visoki kalem, i niski, i dzenerika, i posrednik, znaci sva! I severna ekpozicija i juzna! 165-185m nadmorske viine!
Tacno. Zaboravio si da napomenes i orezana i ne orezana.Sve je ,,proradilo''.
 
Gde ste nasli tu najavu za velike minuse
Pomerili su za tamo oko 01. marta...Videcemo...Ima na skoro svim meteo forumima. Gfs je prvi izbacio...Evo sada sam gledao ponovo,vratili na +16. Jedan dan -15 a drugi dan stave +16...Kao pred ovaj talas sto je prosao, niko da kaze tacno 5 dana ranije...
 
Poslednja izmena:
DSCI1518.jpg


Јуче сам скинуо само неколико цветних пупољака од две кајсије различите сорте које су најраније кренуле. Узимао сам највеће пупољке и отварао да видим да ли су измрзли и могу вам рећи да су сви измрзли. Не знам за ове који су тек кренули, али најављују велики мраз и до -15, ако тако буде, нисам оптимистичан.
I ja sam malo proveravao...Neki pupoljci sto su malo ,,poranili'' sa bubrenjem i u slicnoj su fazi kao ovi tvoji su izmrzli.Govoim o temp.oko -10. Predugo je trajala ta hladnoca.
 
Pomerili su za tamo oko 01. marta...Videcemo...Ima na skoro svim meteo forumima. Gfs je prvi izbacio...Evo sada sam gledao ponovo,vratili na +16. Jedan dan -15 a drugi dan stave +16...Kao pred ovaj talas sto je prosao, niko da kaze tacno 5 dana ranije...
Bilo kako i ove godine strepnja i borba ....
 
Upravo tako Pele. Zaboravih da dodam i orezana i neorezana. :ppozdrav:

Ja imam jedan gust zasad koji rezem na zeleno, imam i redju sadnju gde prekracujem samo ono sto mora i to pred pocetak vegetacije. Gusta sadnja je visoki kalem dzenerika i dznerika plus stenlej i juzna ekspozicija prcela. Redja sadnja je severna strana niski kalem podloga je dzenerika. sve je krenulo u isto vreme.

Imam i nekih kajsija starih, tu ima svasta od vinogradarske breskve visok kalem preko raznih sljiva starih sorti do dznerike visoko i nisko. I kreceno i neokreceno, sve je krenulo u isto vreme. I Madjarska Najbolja i Ruza i NS i Tomcot i Roksana, sortiment apsolutno nema veze sa kretanjem vegetcije kad je izmami lepo vreme...

Znaci moj zakljucak je da proizvodnja kajsije zavisi iskljucivo od kockanja sa vremenkim priikama i neprilikama. Sortiment je stvar potrebe trzista pologa stvar licnog izbora!

To je moja dosadsnja praksa sa kajsijom, nemam je nesto puno oko 700 stabala, ali dovoljno za analizu!
 
I nadmorske visine.
Znam na kojoj si nmv. nego sam mislio na to da si zaboravio da dodas da i od nje zavisi. Ja planiram sadnju na oko 400 m nmv.
I tu je krenula. Gore jace sunce greje, nizije pod nekom maglom,smogom,ne znam ni ja sta je. Tako da opet dodje na isto. Nadmorska visina je po meni vise vezana za mraz nego za kretanje vegetacije. Nisam primetio ovih godina tu neku razliku. Ja sam na 80 mnv a Fruska Gora na mnogo vecoj pa opet isto.
 
Pa naravno da krecenje nema veze sa kretanjem vegetacije ,ona krece iz korena zbog toplote zemlje

Послато са S41 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh