Kajsija

Данас ишао до града и запазио да у двориштима у којима има неко дрво кајсије добро нарасли пупољци и виде се розе балони, чак и из даљине. Дошао код мене, кад оно и код мене има на једној ранијој сорти. Доста је рано кренуло, с обзиром да је до недавно било хладно и мраз.

DSCI1515.jpg

DSCI1514.jpg
 
Pozdrav svima. Vidim na nekim drustvenim mrezama slike gde kajsija polako krece. Kod mene za sada miruje ali ako se poveze 8-10 dana toplog vremena krenuce svuda. Rodni potencijal je odlican prevashodno zbog proslogodisnjeg slabog roda kod mene.Mislim da ce ove godine vocnjaci koji su dali prosle godine pun rod, ove godine krenuti bar nedelju dana ranije od onih koji nisu imali rod. Sve u svemu kajsija ce bilo hladno ili toplo svakako krenuti za desetak dana.Jednostavno,kajsija svakako zavrsava zimsko mirovanje.E sad tempo procesa ce zavisiti od temperatura i od toga kako smo je pripremili(orezivanje,djubenje,proslogodisnji rod...). Uglavnom ,kada primetim da su krenuli mladari iz korena znam da se ,,probudila".
 
Ja danas odradio...Lep dan,+ 16 bez vetra. Sutra vetrovito pa kisa i hladnoca. Danas bilo idealno za prskanje.Moze i kasnije,nisu kajsije tako krenule a i ova hladnoca sto najavljuju nas mozda spasi ranog cvetanja.
 
Da li treba prvo da orežem pa da prskam? Opet dolazi vreme za orezivanje pa ću biti slobodan da opet postavim slike voćki pa ako budete raspoloženi da mi pomognete...
 
Da li treba prvo da orežem pa da prskam? Opet dolazi vreme za orezivanje pa ću biti slobodan da opet postavim slike voćki pa ako budete raspoloženi da mi pomognete...
Било је доста писања о орезивању кајсија и мислим да се мени највише допала писања која су тврдила да се што касније орезују. Кајсија је изгледа најосетљивија и мислим да треба најмање да се дира.
Желим ти успеха... другарски поздрав
 
Hvala vam na odgovorima. Neću orezivati pre početka vegetacije. O orezivanju kajsije sam pročitao sve što sam našao i to mi nije dovoljno da razumem. Imam kajsiju u drugoj godinii, dupli kalem i kada sada pogledam te kajsije nije mi uopšte jasno šta treba da skratim, prekratim, a šta da odstranim, i šta smem i koliko smem :) Ovde sam pisao i dobio neke odgovore. Ako pogledate slike videćete da su sve različite, imaju neke i sa prevremenim granama ali nisam sve slikao. Neke imaju razvijene grane na samom vrhu a dole slabo razvjene, ali su, čini mi se, previsoke za ramene grane, druge opet nemaju dovoljno narasle grane... Ako neko ima vremena i volje da pogleda i da neki savet bio bih zahvalan :)

 
Hvala vam na odgovorima. Neću orezivati pre početka vegetacije. O orezivanju kajsije sam pročitao sve što sam našao i to mi nije dovoljno da razumem. Imam kajsiju u drugoj godinii, dupli kalem i kada sada pogledam te kajsije nije mi uopšte jasno šta treba da skratim, prekratim, a šta da odstranim, i šta smem i koliko smem :) Ovde sam pisao i dobio neke odgovore. Ako pogledate slike videćete da su sve različite, imaju neke i sa prevremenim granama ali nisam sve slikao. Neke imaju razvijene grane na samom vrhu a dole slabo razvjene, ali su, čini mi se, previsoke za ramene grane, druge opet nemaju dovoljno narasle grane... Ako neko ima vremena i volje da pogleda i da neki savet bio bih zahvalan :)

Ovo je super prva slika ne diraj nista ,druga slika mozes da orezes grancice koje idu na unutra ali i to ne moras da zuris ako ima po neki plod mozes i na zeleno u julu,treca slika samo malo potkrati vrhove 10-20 cm i neka budu u ravni,cetvrta ima dosta grancica i mozes da ostavis ovu veliku horizontalnu i da dobijes vreteno a iako poseces tu veliku horizontalnu onda dobijas drugi uzgojni oblik sve pije vodu,peta slika super samo malo potkrati vrhove a i sve to nemoras da zuris opusteno::suncanje::
 
Hvala na odgovoru :) Mislio sam da sve budu u obliku vaze. Neke od njih, npr slika 5 imaju na samom vrhu, a čini mi se da je previsoko, razvijene grane za buduće ramene dok u donjem delu se grane nisu razvile. Neke sadnice su u startu imale 2 ili 3 ramene grane, mislim prošle godine, sada već pretprošle, kada su sađene. Ili slika 4 ima gore na vrhu jednu granu visoko a ostale su slabe kao grančice, šte kod nje raditi da bi se dobila vaza? Ili slika 1 ima dosta grana iste dužine, mislio da li treba da se ostave 3 za ramene a ostale odseku/skrate, a one na vrhu da se odseku jer visoko stoje? Mislim ramene grane bi počinjale na 1.5 metara čini mi se, ne znam da li je to visoko? Čini mi se da je obična sadnica sve bi lako, tj. jasno mi je kako da dobijem vazu, a kod ovih na duplom kalemu mi nije jasno, nekako je sve visoko :) A druga je godina i već bi trebale da su formirane ramene i da sada kreću sledeće a nisu, kao da su prva godina, ili se varam? Ili da ništa ne diram do maja ili jula ili kada već...Imam kruške i potpuno sam shvatio kako ide vitko vreteno i sa tim nemam problema ali sa ovim kajsijama imam, tačnije ništa mi nije jasno.
 
Ja sam izgleda zavrsio za ovu sezonu. Danas otisao da obidjem i vidim da vec 90% pupoljaka su roze baloni kojima bi trebalo max 5 dana da se rascvetaju. Posto najavljuju ove niske temperature definitivno nece ostati nista. :(
 
На неким кајсијама се препознају беличасторозе боје тек кренулих цветова. Видећемо како ће преживети ово захлађење. Што је најгоре после овог хладног времена креће опет топло а за средину марта такође најављују поновно захлађење са мразом и евентуалним снегом. Наравно то је далеко али видећемо.
Неке кајсије мирују.
 
На неким кајсијама се препознају беличасторозе боје тек кренулих цветова. Видећемо како ће преживети ово захлађење. Што је најгоре после овог хладног времена креће опет топло а за средину марта такође најављују поновно захлађење са мразом и евентуалним снегом. Наравно то је далеко али видећемо.
Неке кајсије мирују.
Koje su ti sorte krenule? Jesu starija stabla?
 
За сорте не могу да ти прецизно напишем а стабла су већа, нису одрасла, велика. Могу да претпоставим да је то или октоподова ружа или нс родна (касно цвета јел да?). Нисам сигуран да ли сам ту садио и домаћу рану. Моје домаће ране, велика стабла које сам калемио нису кренуле.
Највећа стабла октоподове руже нису кренула.
Мислим и да су кренуле неке талијанске сорте које су ране... да ли је то марија матилда (она и јесте рана) или витило нисам сигуран. То су млађе саднице али је интересантно да у тој групи садње мађарска најбоља није кренула.
Бадем је дообро кренуо.
 
Kod mene se zaklopacka ruza dobro drži baš dok mi je breskva krenula dosta...
@vuxsd koliko imaš badema i koja je godina?
 
Имао сам две заклопачке али је то подсађивање па су заклоњене и слабије расту. Једну су прошле године поломиле дивље свиње. Ова друга је још увек жива.

Рецимо ДМ1 није кренуо а сматра се као ранија сорта. Још није родила јер скидам цветове и пуштам да расте.

Имам неке бадеме посађене у башти у јесен 2014 и они су порасли. Добри су и солидно рађају кад не измрзну. Купљени у Каћу и плод је леп и велики и добар. Од почетка су саднице биле како треба и то се види. Проблем је што су то две сорте које не крећу у исто време. Дешава се да једна крене скоро да отвори цветове а онда удари мраз и измрзне или остане део цветова који касније крену али се цветање оног другог одложи толико да онда не може да се опраши и буде мало плодова.

Имам неколико у воћњаку који су касније посађени у скоро увртину. Купљени из расадника из околине Крушевца. Прошле године су почели да рађају али су им плодови мањи и ружњикави. Тешко се крцају. Мислим да их прекалемим али бадем рано креће па ми је то проблем. Проблем је и са племкама јер на великом дрвећу има мало пораста.

Имам и два који су посађени 2015 у јесен али произведени из плода наклијавањем у саксији. И они су у лошијем делу воћњака али нису порасли више од два метра и још нису родили. Такође имам неколико који су 2016 посађени директно на место из плода и они нису добацили метар висине. Ту је земља лошија, далеко је да се залива а не ђубрим вештачким ђубривом. Такође стално су на удару зечева који им грицкају гранчице.

Видећемо да ли ће бадеми преживети овај ледени талас. За кајсију се више плашим захлађења које ће бити средином марта. Онај метеролог каже да се циклуси понављају на 27 дана. Можда и не буде тако јака хладноћа па преживе. Али ако буде топлије а најављују после ових десетак хладних дана онда ће вегетација да крене. А прве ће кајсије да крену.

Јутрос је на званичним станицама измерено -6. Питање колико је поред Дунава на отвореном при ветру који је дувао.

Али идемо даље... биће родна година... ако не ова онда следећа... :) .
 
Poslednja izmena:
Valjda ce biti dobro.Kod mene je od svih sorti dm1 najvise ,,oziveo'' cak vise od krupne rane koja miruje. Inace kada je god bila rana godina bilo je i kajsija,bar kod mene.Godina 2014-cvetanje bilo 15 marta i bila ekstra godina.Godina 2015-cvetanje 01 aprila i bilo jako slabo.Godina 2016-cvetanje 14 marta i rodna godina.Godina 2017,cvetanje oko 25 marta i dosta slab rod.Godine 2018 na -22 01.03. je sve otislo a bio je dobar potencijal. Godina 2019 cvetanje 17.03-dobra godina i prosla godina isto 17.03 cvetanje,solidna godina sa kakvim mrazevima smo se borili.Datumi oznacavaju prva prskanja monilije.Sve u svemu ,svaka druga godina je ok i to kada je cvetanje oko 15 marta. Ranije godine nisam belezio zbog toga sto i nisam ocekivao neki ozbiljan rod. Inace meni je taj dm1 truba od sorte.Posadio sam jer svi govore o njoj ali nisam odusevljen.Za nju je ns 4 i ns 6 majka Tereza.
 
Nazad
Vrh