Kajsija

Ja ne orem nikako u vocu pokojni otac je to radio pa pola zila od kajsija pokidao jedva sam spasio kajsije sad samo tiler u prolece i posle branja freza ,A za komsiju iz Vince tiler kosta 700 evra nov u Umcarima
:osmeh:
 
Poslednja izmena:
da, raspitao sam se, ovo što komšija prodaje je tarup, guta grane do 30 cm debljine, kaže njemu su kajsije pod tepihom i zove me da odem da vidim, ali mu je njiva "preko" kako kod nas kažu preko Dunava ona oblast.. :D pa ne mogu baš usput da skoknem kad hoću
 
Za 30 cm debljina grane to je neka mocna masina .Sta da radimo kad nam ovde pokupio PKB zemlju pa sad sve to lepo se posumilo a mi prinudeni na skelu pa Preko
 
slikaću kad budem u mogućnosti, mada to stoji na zemlji, dok ne podigne traktorom ne vidi se dole, spolja izgleda kao i rotofreza, kućište se vidi samo...on mi reče 30 cm i ostavlja piljevinu za sobom, nisam video nikad uživo kako to radi, zato valjda i košta 2000 eur..

Edit pardon svima, 30 milimetara je u pitanju, znači 3 cm


Preko jeste banat, ali mislim da je Pančevo daleko, doduše zavisi kome je gde njiva tj koliko je daleko od Dunava kad se pređe, ja sam samo jednom bio preko kao mali, slabo se i sećam :)

mom dedi je zemlju kod Radmilovca uzela država i nudila pare ili njivu, on je uzeo njivu, a sada na ostavinskoj raspravi, po papirima, naša je i dalje ta kod Radmilovca...došlo mi da se napravim na budalu i tužim pkb što je posadio na mojoj zemlji, al verovatno bi našli neki ugovor.. :D
 
Poslednja izmena:
Ja ne orem nikako u vocu pokojni otac je to radio pa pola zila od kajsija pokidao jedva sam spasio kajsije sad samo tiler u prolece i posle branja freza ,A za komsiju iz Vince tiler kosta 700 evra nov u Umcarima
:osmeh:

Jel tiler isto što i gruber?

NPR ovako nešto?



Jel on ne pravi đon iako ima radne elemente, pretpostavljam da ne jer su razmaknuti i nemoguće je dva puta proći istom putanjom? Pretpostavljam da ide dovoljno duboko da uništi đon od tragova guma traktorskih? Sa koliko motičica je moguće vući sa IMT 539 (ali deluxe :osmeh: )

Jel imaju da se kupe samo motičice, kao rezervni deo, potrošan materijal, ovaj ram mogu i sam da napravim i koja je cena po komadu?
 
ja sam prosle godine posadio 100 NS rodne i 50 keckemetske ruze. Super su se primile i lepo napreduju. Slikacu ih kad krene vegetacija pa cu da stavi na forum. Nije se priila jedna ruza i dve NS rodna. Planiram da posadi jos 50 NS rodne, 50 NS4 i 50 NS6.
 
Jesenas sam posadio Roksanu koju nisam nista prekracivao, vec sam to ostavio kada krene vegetacija. Po slikama koje si postavio vidim da su jako slicne onima kao sto sam i ja posadio pa te pitam na koju duzinu ces ti izvrsiti prekracivanje svojih kajsija? Pre vise od godinu dana sam posadio 50 kom. Novosadske rodne kalemljene visoko na posredniku kao i ove sto sam sada posadio ali tada nisam imao koga da pitam za savet pa sam prekracivao izdanke na duzinu od 70-90 cm. Zamolio bih te da mi kazes da li je to ispravno i da me posavetujes ako sam pogresio. Zahvaljujem se i srecna Nova godina.
 
Pero, ne znam koga pitaš...prekrati na onoliko koliko tebi odgovara zbog prolaska mehanizacijem bolje ti je malo višlje, kajsije se ionako orezuju tako da se beru sa zemlje pa ćeš krošnju držati pod kontrolom a dužina debla da je takva da možeš da radiš oko voćke..
Kad prekraćuješ te visoko kalemljene, vodi računa da ne otfikariš kalem kajsije pa da ti raste podloga tj posrednik :) ostavi barem 4 pupoljka kajsije. Kad prekraćuješ, prekrati tačno iznad pupoljka a ne na pola između dva pupoljka pa da ti ostane štapić iznad poslednje ramene grane, to ti je otprilike to..
 
Poruku sam hteo da posaljem Levaču jer sam na njegovim slikama video mlade kajsije veoma slicne kao i moje, Negde sam pogresio u slanju. Pokusacu da ispravim. Hvala ti na savetu.
 
Pozdrav svima i Srećna Nova godina!

Pero, trebalo bi da postaviš sliku tvojih kajsija da bi mogli da ti damo savet šta treba da se uradi na njima.
 
Poslednja izmena:
Hocu, slikacu ih za Božic, pošto mi je vocnjak 70 km od Bgd. pa cu postaviti na sajt. Videces posto su tek posadjene sadnice da su jako slicne tvojim kajsijama. Pozz.
 
Pozdrav svima i Srećna Nova godina!

Pero, trebalo bi da postaviš sliku tvojih kajsija da bi mogli da ti damo savet šta treba da se uradi na njima.


Ovo su sadnice Roxane pre sadnje onakve kakve su izasle iz rasadnika. Kalemljene su na posredniku i imaju lepo razvijene lastare koje bi trebalo prekratiti kada krene vegetacija. Hteo bih da me posavetujete na koju duzinu da ih skratim.

291km53.jpg





svno6e.jpg


- - - - - - - - - -

Pozdrav svima i Srećna Nova godina!

Pero, trebalo bi da postaviš sliku tvojih kajsija da bi mogli da ti damo savet šta treba da se uradi na njima.


Ovo su slike koje su slikane posle sadnje kajsija. U dilemi sam da li da ih prekratim na duzinu od 70-90 cm jer bih tada uklonio i ove manje grancice koje su pocele da se formiraju. U slucajevima kada je sadnica imala samo 1 lastar njega sam kratio na 70-90 cm od mesta kalemljenja. U napred se zahvaljujem na savetima. Srecna Nova godina i Bozic svima.


14wqd1.jpg
akzod0.jpg
 
pera0507

lepo ti izgledaju ove sadnice.
U proleće pre kretanje vegetacije, početkom marta, ove prevremene grane skrati na 30-35cm dužine, gledajući pri tome da ti pup koji ostaje gore prvi, ide ka spolja, (kao produžnica te grane), jednim kosim rezom. Preseke namaži voćarskim voskom ili stolarskim tutkalom i oprskaj (okupaj) grane i stablo nekim bakarnim preparatom (fungoran-oh ili cuprozin 35wp). Od mineralnog đubriva dodaj po dve šake oko sadnice kan u dva navrata i to oko 10 marta i oko 10 maja, i isfreziraj kako bi uneo đubre u zemlju. Kada se pojavi zelena tačka možeš uraditi i jedno prskanje (što su i mene savetovali) preparatom chorus 75wg. Kada olista oprskaj (mankogal+dimetogal). Mnogo ti je bitno da očuvaš lisnu masu. U toku vegetacije treba ih zaliti bar 3-4 puta po 20 litra vode. Početkom juna nova rezidba na zeleno i povijanje grana. Za sve što te interesuje možeš da mi pišeš na pp. Pozdrav

zasađena sadnica




orezana sadnica




pup koji ide spolja




povijanje grana



Klikni na sliku da bi je video u pravoj veličini!!!!!!!!!
 
Poslednja izmena:
Postovani,

Pogledaj uzgojni oblik @levaca, uradjeno je profi.Znaci,jos se ne vidi jasan uzgojni oblik kod tebe,mada se nazira tvoja zelja..

S postovanjem Misa


Mišo zahvaljujem se na sugestiji. Da, video sam ove slike što ih je Levač postavio pa sam i ja postavio svoje da ih on pogleda. Veoma mi je bitno njegovo i ne samo njegovo misljenje u ovom stadijumu razvoja mladih sadnica kajsije.
 
Nazad
Vrh