Kajsija

@pele
tu sam ja , pratim sta se pise . i kod mene ima osusenih ali samo u jednom delu gde je zemlja teska za obradu i tu mi se dosada osusilo sigurno 25% mahom krupna rana i madjarska najbolja, po meni jedini uzrok zemljiste, nepropusta vodu i dok je bilo padavina nikako da krenu ogromna razlika od kajsija koje su posadjene sa druge strane gde je zemlja rastresita ali zato ove godine kad je bilo suse tu su izrasli lastari kao u najboljim godinama. sve sto se osusi planiram da zamenim sa sortom goldrich. Nije nimalo lako da se odluci covek koju sortu da izabere rusi hoce ovo nemci nesto drugo a niko nezna dokle cemo i koliko sa kojima od njih da trgujemo . zbog problema sa rodom prosle godine u rumuniji i poljskoj nemci su poceli da se interesuju malo vise za nase voce . za industriju im je potrebna madjarska najbolja , roksana ih uopste nije interesovala razlog sto njihovo trziste ne poznaje tu sortu i kad im covek ponudi kajsiju oni ocekuju da dobiju madjarsku najbolju.( isti slucaj sa sljivom cacanskom rodnom dok smo uspeli da ih ubedimo da je dobra za industriju sezona je prosla) . ako klima odgovara sigurno nece da se pogresi sa bilo kojom sortom kajsija uvek dobro ide . roksana je krupnija od madjarske najbolje i zato je rusi traze jer kod njih ide kao stona sorta u kajsijaru imam krupnu ranu,madjarsku najbolju,NS4 i roksanu . sorte orangen red, goldrich, kostjuzenski,aurora,stark erli orang su na "ispitivanju" i tek sledece godine cu sa nekom od tih sorti prosiriti vocnjak najverovatnije orangen red i goldrich.
 
Oktopod,
kako vidim kada se slika uveliča da postoje kratke bočne grane koje su već krenule i može ih iskoristiti za dalji porast prekrativši grane iznad njih. To više nije spavajući pupoljak. Dali sam u pravu? Pozdrav prijatelju.

Pa šta je krenulo kao grana, to više pupoljak nije :) Mene brine porast tih grana jer tu može da se desi da krene rod, šta znam...svakako mislim da je bolje prekratiti sad dok nije prekasno, a ako bude roda na tim granama najbolje ga poskidati iako to teško pada na srce jer će jedino tako te grane da izdžigljaju kako treba.
 
Sasa,
Sto se tice crne kajsije ja sam , samo za moju dusu, posadio 3 kajsije pre 2 godine.. Videcu ove godine, ako vreme i klima dozvole, kakav je plod :kisa:
 
To je odgovor koji se logično nameće, međutim postoji opasnost, a to je da na tim sada starijim granama grane iz pupoljaka slabo napreduju, pošto su to sada spavajući pupoljci, ali svakako mislim da je vrednije rizika nego da se ne prekrati.

Druga opcija bi bila ostaviti tako i nadati se da će se donji delovi grana svakako popuniti, to zavisi čak i od sorte, kod m39 npr gde si brao jedne godine, sledeće je gola grana dok kod drugih lepo raste nova grana između plodova.



Hvala vam svima na savetima. Pošto do orezivanja ima još vremena ja ću pomenute sadnice slikati sa manje
blizine gde će se bolje videti pupoljci pa cemo imati jasniji uvid u stanje pupoljaka.


Ovako su te sadnice izgledale prosle godine.



n1s7zc.jpg
5n9d3k.jpg
 
#pera 0507
Ja imam kajsije NS rodna i nisam ih prekratio u fazi u kojoj su Tvoje, pa su se ramene grane previse razvile.
Ja bih prekratio.
A opet mozda zavisi i od sorte...
 
#pera 0507
Ja imam kajsije NS rodna i nisam ih prekratio u fazi u kojoj su Tvoje, pa su se ramene grane previse razvile.
Ja bih prekratio.
A opet mozda zavisi i od sorte...


Kompaj, i ove moje su Novosadska rodna samo što ih posle sadnje nisam pravilno skratio, ostavio sam ih dosta dugačke. Nisam siguran ako to uradim u 2.god. tj. na prolece dali ce krenuti nove grane ? Zato se savetujem sa svima vama i dobronameran savet uvek dobro dodje, pogotovo ako je neko vec imao takav slučaj. Hvala.
 
Мени се лично највише свиђа побољшана пирамидална крошња код које рамене гране расту под углом од 60 степени. Прву грану оставим на око 90 цм са југозападне стране, другу супротно од ње са сјевероисточне стране на метар висине и тако редом.
 
Mislim da sam ja preskočio prekraćivanje bas u toj fazi.Posle je bilo kasno jer su se slabo razvile grane koje nastaju iz ramenih.
Ipak je najbolje da neko stručniji da savet jer sam ja početnik.
A opet ne mogu da prećutim jer mislim da sam pogresio...

- - - - - - - - - -

Мени се лично највише свиђа побољшана пирамидална крошња код које рамене гране расту под углом од 60 степени. Прву грану оставим на око 90 цм са југозападне стране, другу супротно од ње са сјевероисточне стране на метар висине и тако редом.
Upravo tako, i ja bih voleo da sam to dobio.A ako se te grane sa strane ne prekrate neće biti vođice, nego će imati 5-6 grana jednake veličine koje će napraviti neki oblik kao čaša za konjak.
 
Ja sam se i umešao mojim komentarima jer se bojim da te grane neće imati jak porast koliko se očekuje. Mada kad se nešto prekrati, pogotovo na proleće, onda i krene jače bujanje nego kad se ostavi neprekraćeno. Aj nek priča ko je siguran iz iskustva, ostalo je manje od mesec dana da čovek to odradi :)
 
Kad ti planiraš da orežeš kajsije kad kažeš manje od mesec dana? Da nije rano? Ja sam nešto razmišljao da tu uradi početkom marta.
 
Mislio sam na prekraćivanje, mesec dana je skoro pa kraj februara, početak marta, tad bi već trebalo prekratiti zar ne?

Ja neću na proleće možda ni da orezujem, orezao sam u avgustu pošteno i taman se lepo razgranalo, možda poskidam gore sa vrha samo ove vodopije koje su krenule...

edit: evo kako sam orezao

 
Ti si to lepo sredio i formirao tako da ti je sada mnogo lakše da ih samo održavaš. Kod mene je šareno, pa i nemam šta mnogo da ih seckam. Imam da ih sada prekratim, jer nisu bile sve za to prošle godine i nešto malo da skinem, ali mi je najbitnije da lepo sredim oblik krune.
Kaži mi dali plavo prskanje sa galminom da odradim u februaru ako bude bilo nekih lepih dana ili da ostavim za mart, i dali mi treba još neko prskanje do belih balona, u vreme zelene tačke. Pozdrav.
 
Ma ove sa snimka i onako jer su mlađe 2 godina od ovih ostalih koje su bile orezivane al levom nogom, pa sam sada upotrebio čak i testeru nećeš verovati, snimiću dok ne krene list, bolje se vidi...

Galmin plus cuprozin (neki bakar) ili samo plavo ulje u februaru, obavezno pre nego pupoljci nabubre inače će bakar da ih oprlji, posle toga nemaš do faze belih balona, kokica, kad pupoljci nabubre toliko da se vidi malo bele boje, tad ideš chorus prvi put, pa opet chorus drugi put kad se dobar deo pupoljaka skroz otvori, pa mankogal plus insekticid (može cipkord) kad opadaju latice tj u precvetavanju.
Ovo drugo chorusom možeš da preskočiš ako je sušno vreme.

Ja ništa više ne prskam cele godine. Možeš prehranu preko lista sa više azota ako želiš porast, odnosno sa više kalijuma ako želiš krupnije plodove. Posle na jesen cuprozin ili bakaroksihlorid50.

Ako tokom vegetacije primetiš insekte, odradi insekticid. Ako bude kiše mnogo kad se plod oboji, možeš protiv truleži ploda ali vodi računa o karenci.

Znam da ti nemaš još plodova, ali možda imaš poneko stablo pa sam nabrojao.

Ja tako radim i nemam nikakvih problema. Kajsija nema problem sa vašima kao npr trešnja, a ni trulež plodova nije nešto izražena.
 
Pozdrav ljudi, ovako, u mom kraju bas tesko uspeva kajsija,kazu da kada rodi pocne da se susi,sta je to ? I koju bi kajsiju mogao da posadim da bude otporna ? Za sada imam dve mlade novosadske rodne,kakve su one po otpornosti ?
 
oktopod
Tako sam nešto i napravio plan za ovu godinu samo što planiram tri prskanja protiv monilije i ubacio sam sa mankogalom i dimetogal.
Dali je ovakav program dovoljan i za trešnju ili obratiti pažnju još na neko prskanje.
 
Стефанвоће, ниједна кајсија није отпорна на кише у вријеме цвјетања. Једино да је наткријеш ако има кише у вријеме цвјетања или да нађеш неко природно средство.
 
Za trešnju postoji i obavezno prskanje protiv trešnjine muve inače desetkuje rod crvima, prska se kad plod menja tj dobija boju. Isto tako trulež ako je kišno vreme, naročito izražena u gustim grozdovima.

Treba obratiti pažnju i na lisne vaši kao i na kokomices kod nekih sorti od kojeg oće list pošteno da opadne u julu avgustu, evo kako ga prepoznati i čime prskati:
http://www.vocarstvo.net/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=5

Stefanvoće, kajsija se najčešće suši zbog monilia laxa tj trulež grančica, imaš temu: http://poljoinfo.com/showthread.php?2953-Zastita-kosticavog-voca-od-monilije-cveta-i-ploda

Drugi razlozi mogu da budu podloga na koju je kalemljeno kao i visina kalemljenja, najbolje je visoko kalemljenje u visini krošnje na belošljivu (tako kažu drugi, ja nemam iskustva, ali svakako visoko kalemljenje na šljivu je najbolje).

Drugi razlozi sušenja mogu da budu jaki mrazevi u tvom kraju, ali se i to smanjuje odabirom podloge, mada postoji i apopleksija, jako zeznuta stvar: http://poljoprivreda.info/?oid=9&id=144
 
Nazad
Vrh