Kajsija

Ja brale iskreno ove godine sam prskao kajsije samo jednom, u precvetavanju, mankogal i dimetogal tj fungicid i insekticid...

Danas sam oprskao sa Apache, na slici reklamnoj baš ima i moljce nacrtane, dok sam prskao leteli su na sve strane! :D Kako dunem u drvo prskalicom, sa njega se razleti 10ak moljaca...videću rezultate narednih dana, problem je kako mi kažu u apoteci što se moljci jako brzo razmožavaju pa imaš utisak da insekticid nije dao rezultata, stalno u etapama izlaze novi, pa ako ih opet ugledam onda još jedno možda i dva prskanja mi slede...
 
Od 50 komada kajsija novosadske rodne imam jednu koja se razlikuje od ostalih. Naime grane koje izbijaju nisu jako crvene boje već su svetlo braon boje i drugačije su po obliku od drugih. Ramene grane su iste kao i na drugim kajsijama.
Dali neko zna šta je u pitanju, dali je ovo možda neka druga sorta kajsija i ako jeste koja?


Do kada u ovom periodu kajsija radi? Ne znam dali će stići da sve dovoljno izrastu do jeseni. Na nekima od tri ramene grane, na jednoj porast je jedan metar a na druge dve po desetak santimetra, a na pojedinim kajsijama u proseku su po dvadesetak santimetra.


Pozdrav svima na forumu.
 
Ne verujem da je ona druge sorte,jednostavno je losija sadnica od samog starta ,ako ne gresim to je i prolecna sadnja a ona je losija nego jesenja.Vidi se i da nema intezivan porast sto bi ns rodna trebalo da ima.Isprati je pa ako vidis da sve vise propada ,orezi je ostro pa ako prezivi-prezivi,ako ne sadi drugu,bolje da odmah posadis bolju sadnicu nego da gubis na ovoj svake godine 30-40 kg.Kod mene NS sorte dobro izgledaju,pogotovo ns rodna i ns 4.Posadjene u jesen 2009 godine dale su 2011 godine u proseku 5 kg.Bices zadovoljan(samo da nema minusa i mraza kao kod mene ove godine) pa sam dobio 5 kg na 500 stabala.Inace orezuje se do polovine avgusta i tu se prekida.A za porast ne brini,videces kako krece na prolece,kao blesava ako ima dobre uslove.Nemoj ih samo na prolece puno skracivati,vise obrati paznju na regulisanje oblika krune.Ove druge kajsije koje se vide na slici izgledaju dobro i mnogo razgranatije.
 
Pozdrav društvo.
Jedan od ovih sveže "otpuštenih" savetodavaca mi je rekao da se kajsija orezuje u avgustu. Pošto imam samo jednu jedinu a koja je prošle i pretprošle godine jako rodila (ove godine ništa, smrzao cvet) ne bih da nešto zeznem. Ako se oreže, da li na te orezane grane treba naneti neku zaštitu. Savetodavac kaže da zaštitim varikinom a lokalni apotekar kaže da to uradim vočarskim voskom, ili rastvorom Kuproksata.
Šta je od toga tačno?

Hvala unapred.
 
Ja sam zavrsio orezivanje pre par dana, vece rane sam premazao kalem voskom(mislim da proizvodi Oplenac) i kosta oko 500 din.Cuo sam za jeftiniju varijantu sa stolarskim lepkom-tutkalom.
 
Ja imam po 100 komada od ns4 i ns6.Manje bujne su naprimer od ns rodne ali su mi dale isti rod u drugoj godini,oko 5 kg po stablu.Na ns 6 su grane malo vise podlozne lomljenju(bar kod mene) nego na ns4.Plodovi su dosta krupni.Od 1oo komada ns4 se osusila jedna a od ns 6 se osusile 3 (posadjene 2009 godine).Kod ns rodne i ns kasnocvetne za sada nemam tih pojava.Nadam se da sam ti pomogao.
 
Kakva su tvoja iskustva sa suzbijanjem korova u mladom zasadu kasija ? Imam 50 kom. novosadske rodne i 50kom šljive posadjene prosle jeseni pa sam mislio da pred kretanje vegetacije (februar-mart) unesem u zemlju Casoron u granulama, cuo sam da je prilicno efikasan i dugo traje. U dilemi sam zato sto su u pitanju mlade vocke, a ne znam da li bi im taj herbicid naneo štetu ?
 
Nisam do sada radio sa hemijom za korove,redovno frezujem i odrzavam pa nemam trave.Ne bi trebalo bar prve 2-3 godine upotrebljavati nikakva sredstva za unistavanje korova u vocnjaku zbog samih vocki i njihovih ostecenja.Ajde neka neko drugi odgovori ko je vec radio sa herbicidima pa ima iskustva.
 
Ako se unosi u zemlju, onda je naročito opasan, osim ako nije jako selektivan...svakako ja se sa time ne bih kockao i lepo bih motiku u ruke ili frezu prve 3, 4 godine a posle kontaktni prskalicom.
 
Ja sm malu kolicinu koristio u redovima i nisam imao trave na tim mestima pa sam mislio da isprobam po celom vocu. U svakom slucaju se zahvaljujem. Vidim da si aktivan na ovom forumu i da dosta znas o vocu pa cu biti toliko slobodan da te jos nekada pitam za neki savet. Hvala na savetu i pokusacu da ga primenim.
 
Pozdrav svima.
Dali se nešto radi kod vas. Ja sada za vikend posadio novih 56 komada kajsija mađarske najbolje na posredniku, zalio, stavio đubre, prskao plavo i okrečio stabla, ostalo je samo da postavim mrežice oko stabla kao zaštitu od zečeva i to bi bilo za ovu godinu.



 
bravo druže, ja spremam sadnju trešanja za dva dana, nego reci kako su ti one od proletos?
 
Ove od proletos od 50 kom, 40 su super a 10 sutra menjam, nisu mi dobre. Uzeo sam za sutra da sadim na okućnici u selo 25 kom. lešnika, 2 badema, 1 mušmulu i još 1 trešnju, a jednu sam posadio proletos i proširenje još 1500 kom malina za subotu. Mislim da je dosta za ovu godinu. Pozdrav od mene.
 
Poslednja izmena:
I ja sam posadio 5 novih kajsija umesto osusenih,poprskao sam sa cuprozinom i mankogalom.Narednih dana krecenje i za ovu godinu gotovo sa vocnjakom.Molimo se bogu da nebude onih -30 ponovo ili odosmo u ofsajd!Inace za one koji planiraju sadnju kajsije i to ns sorte jedno zapazanje. Kod mene u vocnjaku list je odavno opao na ns4,ns6 i kasnocvetnoj,samo se jos uvek dobro odrzava na ns rodnoj.Ovo nije nebitno zbog samog prskanja i cekanja da opadne trecina-polovina lista!Vremenska razlika izmedju zimskog prskanja kod navedenih sorti je vise od 20 dana sto nije zanemarljivo u zimskom periodu kada se ceka svaki lep dan da se oprska vocnjak.Bilo bi lakse sve zavrsiti za jedan dan.Ovako,prskas ns4,ns6 i kasnocvetnu(govorim samo o prskanju u oktobru-novembru), pa onda cekas 20 dana da prskas ns rodnu.Nadam se da ce zapazanje nekom koristiti!
 
I kod mene na novosadskoj rodnoj list još uvek nije opao. Nadam se da će opasti ovih dana pa da ih oprskam.
Pele, neznam šta će ti sada mankogal pošto list sada opada, ako možeš malo da objasniš. Znam da sada ide samo cuprozin, fungoran ili nešto drugo na bazi bakra. Pozdrav.
 
Pa sreo sam zastitara iz galenike koji mi je rekao da se dodatkom mankogala pospesuje razgradnja nekih hem.elemenata u cuprozinu i njihovo bolje razgradjivanje pa sam ga poslusao.Dodaje se oko 200g mankogala i saceka se oko sat vremena da bi se taj proces izdesavao.Sledeci put cu ga detaljnije ispitati u cemu je stvar!
 
kod mene na domaćoj zaklopčanki list opao pre 10ak dana, m39 kasni za njom par dana a kečkemetska ruža još nije, ali bi mogla da se prska danas ili narednih dana...
 
Nazad
Vrh