Kajsija

Nisam stigao da prilikom sadnje zaštitim sadnice a štetočina zec krenuo da ih obilazi i to na četiri sadnice zajebo stvar. Sada za vikend zaštita urađena pa mislim da nema sada šanse da ih guli.
Nisam imao kod sebe kalem vosak da ovo mesto premažem, a sutradan sneg sačuvaj bože kako je padao. Šta mislite, sobzirom da nije duboko zarezao stabla dali može da ovako ostane ove zime, ili da ipak premažem kad bude vreme dozvolilo.
Pozdrav.



 
Mislim da ce preziveti jer koliko vidim nije celim obimom ostecena vocka ali svakako je sto pre zastiti zbog hladnoce i mogucih infekcija.
 
Извршен ми је преглед земљишта. Подаци:
ПХ у води 5,41, а у KCl 4,19;
Хумус 3,2 %
P2O5 2,3 mg/100gr;
K2O 21,3 mg/100 gr.
узорак узет на дубини 0-30 центиметара.
Занима ме одговара ли ми да заорем кокошије ђубриво с обзиром на ове податке.

- - - - - - - - - -

Узорак на дубини 30-60 центиметара нисам ни слао на преглед, али рачунам да у њему нема ничега јер је то иловача са примјесама глине.
 
Узорак на дубини 30-60 центиметара нисам ни слао на преглед, али рачунам да у њему нема ничега

Ako racunas da nema nicega onda moras dodati sve :)
Bolje je, kad si vec radio analizu, da si i to uradio, nije bas da nema nicega tamo.
A sta ti ovi rezultat igovore?
Pa humus je koprektan, nedostaje fosfora poprilicno, fali i kalijuma ali nesto manje.
Stajnjak je uvek dobrodosao, a kod tebe bi najbolje bilo, posto imas taj sloj, da uradis sto dublju obradu, i da uneses stajnjak sto dublje.
Ako imas mogucnosti da uzores bas bas duboko (rigolovanje) to bi bilo najbolje, ako ne kopaj sto vece jamice i u sirinu i u dubinu, i gledaj da ti stajnjak dopre u taj sloj koji nisi ispitivao (to je i inace preporucljivo kod sadnje, gornji sloj dole, dojni gore)
 
Извршен ми је преглед земљишта. Подаци:
ПХ у води 5,41, а у KCl 4,19;
Хумус 3,2 %
P2O5 2,3 mg/100gr;
K2O 21,3 mg/100 gr.
узорак узет на дубини 0-30 центиметара.
Занима ме одговара ли ми да заорем кокошије ђубриво с обзиром на ове податке.

- - - - - - - - - -

Узорак на дубини 30-60 центиметара нисам ни слао на преглед, али рачунам да у њему нема ничега јер је то иловача са примјесама глине.
Evo da ti pomognem kako je kod mene bilo i preporuke;
Uzorak 0-30 cm;ph u KCL 6,45,u H2O 7,40,HUMUS: 3,45,N: 0.236,AL-P2O5: 13,9,AL-K20: 28.39
Uzorak 30-60 cm:ph u KCl 6,63 ,H20 7,50 ,HUMUS :3,56, N: 0,244, AL-P205: 8,9, AL-K20 :27,06
Na losijem delu zemlje situacija drugacija:
Do 30 cm:6,71 7,66 humus 3,47 N:0,238 AL-P205: 6,1 AL-K20 : 21,39
do 60 cm:6,71 7,70 humus 3,23 N 0,221 AL-P205 : 7,4 AL-K20:21,84

Preporuka djubrenja: stajnjak 3 vagona/ha N:p:K 30:200:150 kg/h prihrana(prolece) N: 40 kg/h
 
Мислим да урадим дубоко орање на пола метра.
Али: Најјачи трактор на општини је шумски са 160 коња, али се нисам распитивао може ли да оре. Од пољопривредних могу наћи до 120 коњских снага са двије вуче, јачих нема. Да ли трактор од 120 коњских снага може узорати на пола метра дубине не знам.

- - - - - - - - - -

Pele, та твоја земља богатија на већим дубинама. Мени на 30 цм почиње иловача, а на 50 цм има плавичастих примјеса глине. Истина земљиште је на брду, блага падина па нема задржавања воде, а ни доњи слој није баш непропустан, али добро држи воду. Навући ћу зидарског креча 500 кг и 2 теретњака троосовинца ђубрета на 20 ари и све то заорати на пола метра па шта буде.
 
Да ли трактор од 120 коњских снага може узорати на пола метра дубине не знам.
Moze, cak imas i taj blagi pad pa moze da vuce brazdu samo niz tu padinu.
Ako imas plug koji moze zaorati tako duboko.

Uradices ti to dobro, cini mi se.
 
Ako imas nekog u blizini sa traktorom od 150-200 ks pa da uradis jos i podrivacem na 50 -60 cm bilo bi super!
 
Да и ја мислим да оре низ падину, а не на разор. Само не знам хоће ли бити плуг одговарајући.
Хвала Вам на савјетима. Кад провјерим тачну врсту трактора и плуга написаћу да ме посавјетујете да ли је тиме могуће обавити посао.
 
Комадара trebao si uraditi i uzorak od 30 - 60 cm, jasno je da je taj dio siromašan, ali najviše zbog pH vrijednosti zemljišta odnosno da li treba kreč i koliko. Kod mene je isto bila slična situacija u jednom dijelu voćnjaka, 30-35 cm ajde da kažemo plodni sloj, a dole sama ilovača i kamen. Može taj traktor od 120 KS sigurno, meni su orali sa 85 KS dupla vuča preko 50 cm bez problema (nisam mogao da nađem veći plug), ali samo niz brdo.
 
Poslednja izmena od urednika:
trebao si uraditi i uzorak od 30 - 60 cm, jasno je da je taj dio siromašan, ali najviše zbog pH vrijednosti zemljišta odnosno da li treba kreč i koliko.

Јесам требао, али ћу киселост провјерити лакмус папиром. За овај горњи дио ми је показало 5,5 пх у води. 100 грама земље у два и по децилитра чисте (дестиловане) воде измјешам неколико пута и после пола сата ставим лакмус папир, упоредим боје и готово. Наравно није 100% тачно, али може приближно. Имам земље са дубине 45-60 цм остало ми је па ћу првовјерити.

- - - - - - - - - -

Данас сам посадио 10 кајсија:
пинк кот, робада, вестли, аурора.
 
Do koje temperature izdržava kajsija? Pre jedno pola godine sam zasadio 20 sadnica kajsije i sve su se primile. Bojim se samo da ih zima ne razvali jer su mlade. Imao sam par slučajeva da su trajale 2 godine i da su se odjednom osušile. Treba li neka izolacija od zime (džak da namotam ili da bacim malo polu-sagorenog stajnjaka oko nje da ne zaledi)?
 
Evo posto je ovih dana malo bolje vreme i temperatura u + ja uzeo da zasadim danas jednu kasjiju koju sam ja i proizveo tj kalemio ove godine. Zemlja je bila jako mekana i bez problema sam iskopao rupu i zasadio kajsiju.
Jednu kajsiju mi slomilo drvo koje je pod opterecenjem snega puklo i palo tacno na mladu vocku tako da cu imati plemke kajsije iako nisam hteo tu vocku da diram al sta je tu je nece propasti :D..




 
Ја сам некада узгајао кромпир у сијену и био је одличан. Али, хоће ли се у сјену ујесен накотити мишеви ако га ставим око кајсија. Вјероватно хоће. И шта онда да радим кад крену да гризу дрво?

- - - - - - - - - -

Да није мишева ја бих стављао стајско ђубре око садница па га покрио са папрати, сијеном, лишћем. Постоји и опасност од пожара. Ја лично не користим вјештачко ђубриво нити мислим. Истина не живим од воћарства, а, површине су мале. Али шта са мишевима?
 
Sasa P, imam i ja isti slucaj sa bagremom ja ga resavam sa totalom i to tako da stanem na bagrem da zalegne na zemlju , da ni slucajnu ne bi poprskao vocku i posle ga pustim , hvala bogu nije u velikoj razmeri , kao total koristim Glifosav u kolicini 2-3 dl na 10 litara vode i mladare sigurno nosi ako posle ostavis ih da miruju neko vreme sa korenom zajedno mozes ih pocupati . Bilo je na medi jedan glog precnika stabla oko25 cm bio je uporan ali i ja sam bio i na kraju se predao , komsija nije hteo da ga vadi kad sam ga zamolio , pa sam ga nagovorio sa totalom trajalo dve godine ali uspelo .
 
Nazad
Vrh