Kajsija

Roksana sam slikao pre neki dan i postavio. Ns 4 i ns 6 na žalost ne mogu da fotografišem jer su otišle zajedno sa Roksanom. Evo jedna fotka NS rodna koja je jedino još ostala da se bere i to zato što je u dolji pa je ima dosta zelene.
33e7c4068bbe6fde0346c02662a27daa.jpg


Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Koja je kajsija najbolja za rakiju... oćemo ja i drugar da sadimo nekih 15-ak ari pa neznamo za koju sortu da se odlučimo?
 
Ima crva i kod mene, neuporedivo vise nego ikada ali nije drama, uglavnom se nalaze tamo gde je grozd kajsija, nalazio sam i kanale precnika debele slamcice za sok, ne znam jel to nabod na granu ili crv izasao pa mravi krenuli da seckaju...
 
Kod mene nema crava ali oštećene kajsije su pune mrava ili su unutra one uholaža bube, e sad dali su one samo ušle u već oštećene plodove ili ih one načinju i jedu dalje neznam.
 
Jedno poređenje NS Rodne i Zaklopačke Ruže (ako sam uopšte od rasadničara dobio te) dosta sličan plod da ne kažem isti osim krupnoće tj. Rodna je 15-20% krupnija i oko 7 dana kasnije stiže. Ukus im je isti softaste su slatke obe znači bez one blage kiselosti kao mađarske sorte... uvek se setim one Oktopodove ... " a sladkoća ubi Bože"... Kod komšije smo vadili koštice za rakiju iz neke mađarske sorte iako je dosta zrela meso joj je suvo dok kod ove dve baš zreli plodovi kad ih stisneš puni su soka.
 
Ima crva i kod mene, neuporedivo vise nego ikada ali nije drama, uglavnom se nalaze tamo gde je grozd kajsija, nalazio sam i kanale precnika debele slamcice za sok, ne znam jel to nabod na granu ili crv izasao pa mravi krenuli da seckaju...

Kod mene crva ima na ponekoj. Nemam nekog iskustva da bi znao da li je mnogo, ali ima nenormalno onih crnih brzih buba što kažu da uđu uši :).
Ima ih na svakom drvetu i prave kanale u kajsiji širine cevčice. Verovatno se one hrane nekim insektima koji napadaju kajsiju, Ne prave neku štetu ali moram da ih jurim po stanu kad donesem kajsije za pekmez.
 
Ovo nije zaklopcanka ili jeste? Pitam jer imam puno ovih a ne znam sta je...one grancice od zaklopcanke sto si mi dao, rodile su i takvih imam od ranije, to svrstavam pod domaca :)
 
Imam par kajsija koje su pred zrenje pocele da se smezuravaju, kao da im fali vode a bas sam mnogo navodnjavao pred samo sazrevanje. Ima li neko iskustva sa ovim.
 
BLAZIMIRE prase se ne goji uoci bozica mora predigra da se odradi na vreme i kvalitetno a onda ces da uzivas u zlatnim plodovima kako dolikuje sa velikim stilom
 
Ovo nije zaklopcanka ili jeste? Pitam jer imam puno ovih a ne znam sta je...one grancice od zaklopcanke sto si mi dao, rodile su i takvih imam od ranije, to svrstavam pod domaca :)
Ova na zemlji je domaća. Ove na stablima, pitaj Boga, nešto je kalemljena sa naših starih Ruža, nešto sam uzimao kalem grančica od ujaka, a nešto od strica. Sve su slične i vodim ih pod - Ruža

Imam u jednoj njivi jedno desetak tona odličnog kvaliteta (za ovu godinu). Solidne krupnoće, čista kao duša, nije grada bilo u tom delu atara. Danas zovem hladnjačare - teško i po 50 da plate. 40-45.
RA-KI-JA bato! Sva po 40 i zdravo. Rekoh to i pre neki dan, no mi nekako žao bi kada sam je danas ponovo video. Lepa brate! Al' ne vredi, samo radža ove godine.
 
cegledi orijas od pre desetak dana


madjarska najbolje od pre par dana. spojnica nije bas najbolja pa ovo stablo dobija vise vode od ostalih :)


- - - - - - - - - -

izgleda da se ne snalazim sa atachovanjem slika :(

- - - - - - - - - -

Madjarska najbolja
 
Probao sam DM-1 plod - bilo ove godine
Na izgled sitniji i neugledan - okrugao, aroma je dosta dobra - slatkoca je za razliku od svih drugih koje sam jeo jaca za klasu
 
Oktopodova ruza :osmeh: I to u bogami susnoj tj sparnoj godini, dosta stabala koja su pun rodila ima suve plodove

 
situacija na pijaci je maksimalno alarmantna i ukrucena , cena pijace se izjednacila sa kvantasom nema razlike ,to vazi i za breskvu i za kajsiju traje trka sve vreme ko ce jeftinije pa mi nije jasno zasto veliki proizvodjaci ne idu na kvantas bolja im je matematika nemaju rashod cena solidne kajsije 50 din a za rakiju 35 din, para nema kupuje se na kilo mnogo retko da neko uzme 10 kila resenje za spas ove camotinje je ili uvesti cekove i kartice po pijacama ili poceti robnu razmeNu kao u srednjem veku,narod je dekintiran kao nikada do sada ovo je 5 puta gora situacija nego 90 tih godina kada je bio i embargo i kriza ,prodaja mi je bila 95 ,98 godine 250 do 300 kg po pijaci lagano a ovo sada 50 kg po pijaci u situaciji kada je kajsija povoljna .Ovo je meni puls naroda i gde smo mi i nasa ekonomija koja i ne postoji tonemo kao TITANIK polako i sigurno ali ne u MORSKE DUBINE nego u SEPTICKU JAMU
 
Nazad
Vrh