Kajsija

Ako je madjarska najbolja u stvari domaca, onda to nije to. Iste ovakve imam i ja al ne znam dal je keckemetska ili neka NS, ne razlikujem bas...
 
Ne, nije domaca. Imam jos samo jedno prezivelo domace stablo i to pored kuce.
Ovo je "negovan" zasad tj radim na njemu koliko mi vreme dozvoljava.
Kupio sam 12 stabala kajsije i to: 5 madjarska najbolja, 5 keckemetska ruza i 2 cegledi orijas. U nekoj 8-9oj godini se naglo 5 osusilo, a 7 prezivelo. Znaci jednu od ove tri sorte je pogodila apopleksija. Zato bih voleo da ustanovim sta je to bilo osetljivo na apopleksiju.
Evo fotografija gde su bile zive, a potom i mrtve :osmeh:







 
Koliko ja znam, a nisam profi već samo puki ljubitelj kajsija kečkemetska ruža ima malo crveno na sebi. Kod mene mađarska sada zri, a kečkemetska još nije zrela. Ukus kečkemetske je baš lep, moja deca počela da prave razliku, traže samo kečkemetsku, a tek po koja otpadne. I zaklopčanke su lepe, i još nisu dovoljno zrele.
 
Pslednjih 10godina je orano dva puta. Freziram za motokopacicom. Ona vise kopa nego sto sitni zemljiste pa tako secem korov. Ovde je prerastao pa je morao plug da udje. A i zasto onda gljiva nije napala druge kajsije nego bas ovih 5?
 
Pslednjih 10godina je orano dva puta. Freziram za motokopacicom. Ona vise kopa nego sto sitni zemljiste pa tako secem korov. Ovde je prerastao pa je morao plug da udje. A i zasto onda gljiva nije napala druge kajsije nego bas ovih 5?
Vidi ,ja sam baš motokopačicom sredio nekoliko mojih kajsija.....samo kultivator sa zadnjom frezom se koristi jer obrađuje zemlju 5-8 cm dubine.Motokopačica ima onaj mali plug uz pomoć koga regulišeš visinu i on je problem....što se tiče traktorskih priključaka tanjirača ili špartač rade posao ali o tome će ti detaljno pomoći neko drugi ko radi sa traktorom. Jednostavno, nediraj koren kajsije!
 
ZA MARKA Ta kajsija na fotografiji je MADJARSKA NAJBOLJA boja je losa svetlo zuto narandzasta krupnoca osrednja kada ne prerodi, pokozica izuzetno tanka nije za transport kvari se brzo zato je i nema u vecim zasadima ali za rakiju i dzem zavrsava posao samo tako.ZA KOMADARU Nije problem u ceni cena je OK pre nedelju dana kajsija je bila 70 na kvantasu na lokalnoj pijaci 100 dinara ,danas kvantas RUZA 50 dinara ici ce na pijaci sutra po 80 dinara ali to nije roba xl a nije ni xxl to je krupnoca dobar 3 mozda cak i 3 minus problem je sto je veci deo trzista zestoko nastradao u mrazevima to je bunar jer kada se pogleda koji KVALITET ide za 50 dinara krupnoca ko sljiva, najbitnija stvar je samo da dodje do roda bez vremenskih nepogoda sve ostalo ide lagano uz osmeh i ladno gazirano a za ovog kolegu jesu li one kajsije izmrzle nesto mi cudno da je ono sve u nizu odjednom i to apopleksija
 
Kazem i ja ove godine je cena dobra obzirom na krupnocu i kvalitet koji prolazi.

Meni doduse dzaba jer imam krupnije ali opet pa kilaza po stablu to nadomesti.
 
Zanima me ako moze mala pomoc ,vreme stizanja roksane i zaklopacke ruze koja stize prva i koliko druga sorta kasni za njom .Cacani znaju VASOJEVAC I SLOBA 31 ih imaju u zasadu verovatno i zanima me kakva je ove godine krupnoca novosadske rodne i dali ima crvenila ili je jadno bledo zuta sa svetlo zelenom a za PELETA ako ti nije tesko samo redosled stizanja tvojih sorti malo sam zbunjen sa lokalnim rasadnicarima sve ok ali carapani ga malo izmesali kao BLADI MERY ma i to sve ide u rok sluzbe samo da vidim koja je koja a vreme stizanja je isto VOJVODINA I PODUNAVLJE jedino Dunavska strana bezi 5 do 7 dana a CACAK ,TOPOLA I KOMADARIN region bi trebali jedno 5 do 7 dana za Podunavljem HVALA UNAPRED
 
Foto Roksane sam ja postavio pre neki dan . I dospela je sva.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
to je to i danas proverio na jednom mestu a sto sam ja bio ubedjen da Roksana stize posle Ruze e sad stoji jos nekoliko komada zelenih to zeleno je onda ili keckemetska ruza ili berzeron
 
Berba pod dugom......nadam se da ima neko znacenje.Danas je bilo mozda nekih 200 kila zrelih ovo ostalo jos uvek tvrdo a boja savršena.Pozdrav iz Perleza


 
Danas obrano , skoro pun kamion.
733fc77a7b2d5e9e24467a5f755bb767.jpg
 
Roksana, ns4 , ns6.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Znas li tacno koja je koja, da nam slikas od svake plod neki specificnog oblika za to sortu?

Ja ne znam koje sve imam, ali neke su iste kao tvoje na fotkama pa bih voleo da znam...
 
ZA PERU Ova fotografija neznam sta je u kamionu vidim 4 holandeza do mene je kajsija a ovo dalje neznam dali je SIBIRSKI LIMUN ili sljiva RUSKA DZENARIKA nevidim iz mrtvog ugla nista sad ako ti lajkujem ovo neznam dali lajkujem kamion ili one plasticne holandeze jer veceras cu da odem kod drugara koji ima otkupnnu stanicu da slikam fotoaparatom sleper pun a ispod cu da napisem da se u sleperu nalazi 12 sorti kajsija ,uslikaj to lepo da vidim kakve su ove KESEROVICEVE sorte i ti reci sta mislis o tome nemoj da se stidis ovo je sajt gde se igra sa otvorenim kartama nema foliranja VELIKI POZDRAV
 
Nazad
Vrh