Kajsija

Negde 10 negde 20% suvih. Negde mrazevi, negde drugi problemi...! Pa kad ce bre da rodi i da donese neki dinar? Uspeva li kajsija uopste u nasoj klimi?
 
Kalemim gospođicu 39-ku...

5543630d0221fcde0a7a1329a77f426e.jpg
129930d3007c1b1bcb6ef32a7a8812ce.jpg
 
Da, da, na žar. Za sutra smo poručili i jedno prasence, gre'ota da propadne 'vol'ki žar!
Nego, šta saditi, nisam pametan. Ova parcela mi je veoma rana, retko, retko bude problema sa prolećnim mrazevima. A baš je rano mesto, 5-6 dana ranije od ostalih koje imam.
 
I ja imam nešto kajsije i nešto sam mislio saditi ove godine, sad sam se baš demoralisao. :sta:
Da li bi se manje sušile da imaju navodnjavanje??
Ja imam dvije kajsije stare preko 20 godina, niko ništa ne vodi računa o njima, a ove o kojima se vodi računa se suše. :sta:
 
Imao sam na okucnici ranije po koju kajsiju koja nikada nije promasila rod , a nakon njih neke koje nikada ne promase da ne rode tako da je villager 24s motorka zavrsila posao . Po meni vise vrede one sijane iz spice pa se uvek moz najest a ove sortne nek sadi onaj ko ih je stvorio . Za plantazu ne znam al prilikom sadnje bi i autor tih sorti trebao da snosi odgovornost a ne gazda plati pa vadi nakon par godina a autori i rasadnicari trljaju ruke .
 
Kakvo prekalemljavanje, to NIKADA nije dobro, pogotovo na ovako razvijenom stablu (ogroman letorast bude, očenu se pri prvom rodu i vetru, ili zimi zbog snega).
Ne znam, razmišljam da izvadim podloge koje izbijaju iz zemlje iz kajsijara starog preko 45 godina, uzmem pelcere sa tih matorih stabala (Ruža) i to da podignem. Sve ovo novo, sa podlogama, posrednicima i pm se suši jbm ja mater!
Odgovarala bi mi i neka rana a rodna kajsija, na ovom mestu mi mnogo rano stiže sve, 5 do 7 dana ista sorta, u odnosu na sve ostale parcele, tako da bih ja pola prodao dok drugima stigne na berbu. Ili krušku, imao sam ovde do pre 25 godina junsku lepoticu, završavali smo berbu kada stigne svima na puno branje. Videću još...
 
Ja da imam toliko raniju njivu, ja bih sadio trešnje koje stižu nedelju dve dana posle burlata, tipa sumberst jer je krupnija i lepša od burlata a stigla bi ti kad je špic sezone burlata. Mislim da bi u to vreme sezone Rusi razrogačili oči na krupnije i sočnije trešnje pa bi ih prodao po ceni burlata ili i više.
 
Slusam danas Keserovica sta prica na tv-u,kaze razlog ovolikog susenja kajsije ove godine je sto ne prskamo,ne orezujemo...samo sto nije rekao da ne znamo i ne vodimo racuna.Svi peru ruke od sadnog materijala.Sta treba ,da prskam kajsiju kao jabuku ,20-ak puta...Slobodno neka dodje na vocnjak pa da mu pokazem svesku gde pise sta je sve radjeno i kako je radjeno.
 
Kažem ja šta ću. Sam ću izvaditi podloga po starim, zapuštenim zasadima (neki su stari preko 50 godina), od starog zasada uzeti kalem grančice. Blizu te parcele gde planiram da sadim nema zasada kajsija. Bože zdravlja, za par godina javljam rezultate. Ubeđen sam da sušenja neće biti (ili u nekoj normalnoj meri). Pa ljudi moji, zapušteni zasadi starih trešanja i kajsija (niko ne ulazi, kakvo prskanje) se ne suše, a ovi novi, koji se neguju kao male bebe - pola ih se osuši!?!
 
Ayyy..dobra ti je ona pudarica ;)
Ne bih da ti "stavljam so na ranu" :) al' moram da pomenem,kad već nije loza neka je kajsija. To je dva brda od mene i slična ekspozicija terena,ja sam bliže Dunavu i vide se ostrva.Pored mene komšija ima ruže koje nit se suše nit koji moj,neguje ih minimalno,da kažem.Ima i dve novosadske (rodne),posadio eksperimentalno,koje su i ove godine dale po 20-30 kg. Prošle godine kada je prerodila svugde ista ta stabla od 10ak godina su bez preterivanja iznela preko 100 kg svaka,nisu bile onako džombave već ko veća najbolja,neorezivane,samo razgranjivane,po 5-6 m svaka.Kada ih pogledaš na suncu narandžasti se voćnjak kao mandarine :) zato valjda svi i volimo kajsiju.?
E sad što se neko iz pomoravlja il iz neke teške promrzotine žali da se suše,ne bi' se raspravljao.
 
Ma jeste Žile@ u pravu si...ali i mi iz drugih krajeva, imamo pravo da se nadamo plodovima ove voćke...blago vama na Bogom danom terenu...ali i Radašin@ je u pravu...treba tražiti najpovoljnije podloge, a ja bih rekao i sorte , koje će davati plodove u različitim krajevima...na kraju krajeva u svakom zaseoku , selu, kraju, ima po neke kajsije, koja, nikad prskana ni orezivana a rađa redovno...
Znači nije u pitanju nekakvo " raspravljanje" nego...skinuti kapu " raznim doktorima" ali tražiti svoje biljke koje će u tom kraju dati rezultat...i onda što kaže Pele@, dođi doktore da vidiš voćku i svesku...
 
Nazad
Vrh