Jagode-opšta tema

Ma naravno, cenim ja sve sto ima ovde. Krenuo sam polako sa citanjem. Nego sam mislio da mi neko sazeto ovde napise u slucaju da imam neke nedoumice :)
Druze veruj mi da sazeto sto se tice jagoda nemoze da se napise,sto kaze nebojsa ovaj forum zlata vredi veruj mi,,prelistaj polako pa posle sta ti nebude jasno pitaj slobodno...
 
:sta:U čemu moze biti problem imam sortu Madlen radim je već par god i na zasadu u 2god imam dosta zivića gde jagode uopšte nemaju roda ili samo poneku maltene nisu izbacile cvetnu dršku šišane su u jesen i krajem marta očišćene ??Bile su pod agrilom mada već 3 god koristim agril a ovo mise sad prvi put desilo pa neznam u čemu je problem:sta::sta:
 
Moze li pomoc u vezi ovih napasti...u pitanju su neki sitni puzevi ,ulaze u zrele jagode i jedu ih iznutra . Da li mozda postoji neko sredstvo koje bi ih unistilo ? puzomor sam stavljao ,ali posto kisa pada svakodnevno,rastvori ga i nema efekta a i morao bih da stavljam bukvalno na svaku biljku ,jer gde ima zrela jagoda tu su i ove stetocine

 
Moze li pomoc u vezi ovih napasti...u pitanju su neki sitni puzevi ,ulaze u zrele jagode i jedu ih iznutra . Da li mozda postoji neko sredstvo koje bi ih unistilo ? puzomor sam stavljao ,ali posto kisa pada svakodnevno,rastvori ga i nema efekta a i morao bih da stavljam bukvalno na svaku biljku ,jer gde ima zrela jagoda tu su i ove stetocine


Isti problem imam, posipao sam puzomor izmedju redova juce tako da ne znam da cu imati efekta. Jede samo zrelu jagodu i to skoro svaku po malo. Nemam ideju sta ciniti
 
I ja sam imao taj isti problem. Sada su misirke (morke) resile problem :)
Udju u red i ciste li ciste, svakog puža skinu i jagodu koju je puž počeo da jede. :bravo::osmeh:
 
dc 83 za to ti je resenje da se pre berbe resis trave izmedju redova,,najbolje da prskas totalom ili tako necim,,to je provereno kod mene,,ali sada ti je kasno za to...ostaje ti samo puzomor ili sto simke kaze misirke...
 
Problem je u tome sto se kriju ispod folije ja izmedju redova nemam travu i prskano je totalom.A pozeva golaca imam za izvoz.
 
Ljudi, imam jedno pitanje. Okvirno, koja kolicina sadnica je dovoljna jednom mladom coveku da bi mogao od tog posla samog sebe da izdrzava i finansira? Nikakav luksuz, pristojan i normalan zivot.
 
@radashin Pod 4000e mislis na celokupno ulaganje ili samo u zivice? Jer ako je samo u zivice tu dolazimo do cifre od 40 dinara po komadu, sto je malo mnogo bar koliko sam ja uspeo ovde da procitam.

- - - - - - - - - -

I kolika zarada, okvirno naravno, moze da se ostvari sa 12000 sadnica, u slucaju solidne godine i solidne cene jagode za tu godinu? Znam da se na to nikako ne moze dati precizan odgovor, ali me zanima neka suma od prilike.
 
Sve, živići su oko 2.400. Okiteni, pumpa, slavine, trake, mašina, đubrivo, zaštita... Možda i 5, zavisi...


----------------

Solidna godina, solidna cena, bruto prihod prve godine od 5000 do 10000 evra, ali bukvalno (ja sam jednom izvukao prihod 1.25 evra po živiću, a bilo je i - ništa (poplava)).
Druge godine ulaganja su 1.500 do 2.000, a prihod 70-80% u odnosu na prvu. OKVIRNO!
 
Poslednja izmena:
Hvala :) voleo bih da cujem jos necije misljenje

- - - - - - - - - -

Sekund samo, ako sam dobro skapirao. Druge godine je zarada 70% u odnosu na prvu? znaci nije 5000 nego 3500? zasto to? Mislio sam da je u drugoj godini znatno bolji rod i sve ostalo. Pocetnik sam kao sto vidis, tako da blage veze nemam
 
Prihod od 1,25 evra je poslednjih godina prilicno nedostizan, ali mozes da racunas da ti jagoda po zivicu da 500g i da je prosek cene 1 evro. to ti je okvirno, moze da bude prinos i veci a cena manja...nekad moze biti i mnogo bolje a nekad i gore, zavisi od godine..Tako da ti sve od povrsine zavisi, sto vise to bolje
 
Problem je u tome sto se kriju ispod folije ja izmedju redova nemam travu i prskano je totalom.A pozeva golaca imam za izvoz.
Dobro i jeftino resenje ti je da u casu ili malu ciniju sipas pivo i ukopas je u zemlju malo da viri samo puzevi ce da ulaze tu i da se dave,,samo sto ta metoda iziskuje malo vise posla ali vredi,,a ako pada kisa mozes i necim malo da prekrijes casu ali ne skroz da bi mogli puzevi da ulaze....
 
Tako nesto sam i predpostavio. Samo sto je problem sto svoje zemlje u obliku njiva nemam. Mada je kad se sve sabere, zakup njiva najmanji trosak ovde. Ali naci njivu ovde, a da je na dobrom mestu je vec problem. Jer je vecina njiva ovde koja imaju mogucnost snabdevanja ili pored Kolubare ili pored reke Ljig, koje samo cekaju malo kise pa da prave haos. :D
 
AleksaKojic. Ljudino ovo sto su ti dosad pisali to su profesionalci poput gosp. Radasina.Ja odavno znam da cu ostati bez posla za godinu dana a vec 5 god. se bavim jagodama i ne kazem da nisam zaradio ali da sam mogao zivjeti od njih tesko jer oko jagoda pored truda treba dosta znanja tako da....Pozdrav i puno srece.

Послато са ZTE Kis 3 уз помоћ Тапатока
 
Znam ja sve to druze. Ali mislim da je mnogo gore resenje da sedim kod kuce i kukam kako ne mogu da zavrsim fakultet jer nemam para za to, a da me neki privatnik za 20k mesecno u zdrav mozak, stvarno ne zelim, probao sam i ne svidja mi se. Odlucio sam se za ovaj korak, bez nekog preterano velikog pocetnog kapitala, ali nadam se da ce se i to vremenom resiti. A na ovaj forum sam dosao bas iz toga razloga, da bih "ukrao" sto vise znanja od iskusnih ljudi u ovom poslu :) Pozdrav
 
Svakako da je bolje nego sjediti kod kuce,ja bih ti samo preporucio da krenes sa nekom malom parcelom dok se malo ne naucis.

Послато са ZTE Kis 3 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh