Jagode-opšta tema

Ima onih starih cvetova, cak po negde vidim i zdrav cvet, ali ne cveta jos uvek. Da sam stavio agril na vreme, kleri bi vec cvetao

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ljudi neznam dali je bilo ovih pitanja ali me interesuje kako da okrenem kapaljke od trake za navodnjavanje gore ili dole,jer su mi jagode malo poprijeko u strani pa kontam da nece dobro navodnjavati.
 
Kapaljke se uvek okrecu na gore

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Kad sam ja postavljao KPK i foliju morale su da idu na dole, pa sam ih tako i ostavio. Sistem je pluvio. Videcu kako cu proci. Naravno da je mnogo bolje na gore.
Juce sam iskoristio lepo vreme i isprskao Captanom i Afinexom. Zastitu radim taman na vreme, ali nikako da pustim prvu prihranu.
 
Kapaljke su uvek isle na gore, koliko ja znam. A pitanje je kako zastiti jagodu kada kisa pada svaki dan???:off_topic:
 
Moze li neko da mi kaze sta se desava sa ovom jagodom? Na levoj strani se vidi sasvim normalan list, lepe forme velicine i boje ali s mesta na mesto mi se pojavio i ovakav list, kao sto mozete videti na desnoj strani fotke ( zakrzljao i susi se na krajevima)...
Unapred hvala.
http://s11.postimg.org/un0tegwer/DSC_1131.jpg

- - - - - - - - - -

nebojsa obijas li ti stari cvet ili ne?
Ima onih starih cvetova, cak po negde vidim i zdrav cvet, ali ne cveta jos uvek. Da sam stavio agril na vreme, kleri bi vec cvetao

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ma ne diram nista, ko ce to skidati.
Sto se tice ovih listova meni se cini da su to stari listovi koji nisu skinuti pri ciscenju. Ako je cela biljka sa takvim sitnim i krzljavim listovima, a druge biljke sa normalnim listovima, onda je verovatno neki virus


Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Poslednja izmena:
Pa sad, rano je za palež lista. Najvjerovatnije stari list koji nije skinut. Ja sam imao neiskusne i ne obučene radnike pa imam dosta takvih u dijelu koji su čistili prvi dan, posle smo se malo obučavali i ostatak izgleda solino.



Na ovim mojim sličicama se mogu prepoznati ti stari listovi koji su jako slični kao kod susumis.
 
Pozdrav svim jagodarima :)

Zainteresovan sam za ovaj "sport" na nekoliko nivoa i pokušavam da se za početak informišem o situaciji u Srbiji i regionu. Dobro bi mi došle neke informacije na nacionalnom nivou kao što su:
- ukupne površine pod zasadima jagoda
- ukupna proizvodnja (u tonama) tokom prethodnih nekoliko godina
- odnos između proizvodnje za izvoz i proizvodnje za domaće tržište
- prosečan prinos po hektaru
- prosečna površina zasada kod jednog proizvođača
- najpopularnije sorte jagoda
- glavni distributeri sadnica i opreme na tržištu (ovo može i privatnom porukom ako nije po pravilima foruma)
- najveća udruženja proizvođača jagoda u Srbiji (čini mi se da ne postoji nacionalno udruženje već samo regionalne organizacije)

Pokušao sam da ove podatke pronađem na internetu (Privredna komora Srbije i drugi izvori) ali izgleda da tih podataka ili nema uopšte ili se njima bavi neko drugi a ne zvanične institucije. Na primer, podatak o ukupnoj proizvodnji u 2013. godini zavisno od izvora varira između 28 i 36 hiljada tona dok podatak o ukupnoj površini pod zasadima varira između 1800 i 2200 ha. Statistike po godinama postoje za period 1997-2002, posle toga sve ide od slučaja do slučaja, negde neko objavi podatke za 2011. godinu, negde za 2013. godinu, ali ne vidi se bilo kakva sistematičnost niti je moguće utvrditi pouzdanost.

Bio bih izuzetno zahvalan ukoliko neko od forumaša ima link ka nekom sajtu gde se može pronaći nešto od ovih informacija, ili ukoliko postoji neko udruženje proizvođača koje ima ove podatke. Bilo kakva pomoć bila bi veoma dragocena i dobro došla. Prvenstveno sam zainteresovan za situaciju u Srbiji mada bi i podaci iz susednih zemalja bili od koristi.

Hvala unapred!
 
Pozdrav i tebi
Na kojoj povrsini bi da se bavis ovim sportom? :)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Recimo, na 50 ari u početku ali to je krajnje odokativna stavka. Zbog toga i pokušavam da prvo steknem neku realnu sliku o tržištu, ne bih da preskačem taj korak u planiranju.
 
Tesko da ces doci do tih nekih podataka a sumnjam da ce ti ti podaci nesto pomoci. Ukratko ti je situacija ovakva. Trenutno je dosta jagode posadjeno. Dosta se izvozi, uglavnom u rusiju. Ako to pukne bice veselo. Dosta jagode se i uveze, uglavnom dok kod nas ne nastupi puna berba. Gledaj kakva ti je konkurencija u lokalu i koliko mozes prodati na malo (od kuce, na pijaci...) ili u piljarama, prodavnicama, pijacarima... Ako to mozes da resis onda ti ove druge cifre manje brinu.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Narode sta vi mislite o ovom vremenu najavljuju skroz los april,kod mene nisu jagode ni krenule nikako doduse ja sam malo visociji od svih vas,neznam kad je pametno poceti stavljati agril na njih.Pozdrav
 
Agril stavis cim ocistis, nema tu sta da se ceka

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
E to ti niko zivi ne moze reci. Uglavnom od par dana do nedelju dana ranije.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pozdrav jagodari, nova sam na forumu, iz Doboja sam. Pratim vas od ljeta prosle godine mislim da sam sve iscitala sto se moglo procitati o jagodi. Za sada me jedno interesuje, imam 170 sadnica kleri i 300 sadnica neke druge, neznam koja je vrsta dobila sam je u zamjenu za živiće koji se nisu primili od kleri.Sve sam stavila pod niske tunele e sad me interesuje dali moram da radim zastitu svu kao i sto vi radite na otvorenom. do sada sam prskala Kupra blau i ridomil gold, i midas protiv insekata, dali trebam još nesto preventivno ili da pratim pa ako se pojavi neki problem.Jagode su vec pocele pomalo da cvjetaju i dala sam do sada 4 x yarino gnojivo.
 
Nazad
Vrh