Jabuka

Pa sa obzirom da dobijas sve na gotovom, sigurno da se isplati. Ako ne treba nista da placas, samo da odrzavas? Ili kako?
 
U kakvoj je kondiciji voćnjak? Na kojoj podlozi,nasloni,stubovi ,mreža,bunar,KPK,kako je đubren,kakva je zemlja,koliko sadnica,koji razmak,šta imaš od mehanizacije? To je otprilike šta treba da nam napišeš da imamo približnu sliku kako bi dobio neke bolje informacije.Da li ulazi u drugu godinu ili je završio drugu godinu.
To se još formira pa ne možeš očekivati neki rod mada bolje bi bilo neku sliku da napraviš jel imaš naći svakakve voćnjake u drugoj godini.
 
Voćnjak je redovno održavan...ima 500 sadnica,od mehanizacije nemam ništa... Uložio bih u mehanizaciju ako krenem raditi..nema mrežu...sliku nemam ali znači voćnjak je održavan nije zapušten nije u korovu,
 
Ne mislim ja ništa,jel nemam adekvatne podatke.Ti se svakako zaposli negde drugde da se ne razočaraš a voćnjak uzmi da radiš koliko god donese dobro je i veliki deo zavisi od tebe.
 
Ja bih posavetovao početnicima da se ne zanose ovim filmovima.U praksi sve to izgleda malo drugačije.Nije svaka godina ista i pogodna za voćare.
Pre bih rekao da budu zadovoljni ako uspostave prosek neki od 40 t godišnje. Još nešto mi upada u oči a to je kada se priča o rodu po površini (t/ha).
Koliko je to realno na malim parcelama.Moj primer na parceli 1,1 ha je da imam sa leve i desne strane po 4,5 m put što bi teoretski trebalo da bude još 2 reda na toj površini ali ih nema, umesto 9 ima 7.
No u Ch sam video mnogo uniformnih voćnjaka tj svi izgledaju kao jedan što dovodi do zaključka da stručne službe jako dobro rade svoj posao,tamo se može pričati o nekom rodu od recimo 70-80 t po ha u proseku dok kod nas situacija izgleda kontra puno različitih vožnjaka sami tim jako šarenilo u prinosima.
 
Sve ok ali opet vredi poslusati video jer govori pored prinosa i kako se smanjuje bujnost vockaama.
Mada jedina razlika sto cu licno probati da umesto zasecanja stabla tu radnju odraditi samo na kori stabla (prstenovanje)
 
Daleko od toga da ne vredi pogledati i čuti savete.Imam ja 2 jabuke u bašti na 106-ic i baš su prebujne taman za probu ovakvog zasecanja.
 
Poceli rezanje. Radimo ogled ove godine. Vecinom smo radili na 2-3-4 pupoljka prekracivanje grana. Sada ogledno i dugu rezidbu radimo na 15-20% povrsine.
 
Jel neko zna nešto da mi kaže o sorti Jabuke Šifra i gde nabaviti sadnice! Hvala unapred!
 
Evo plodova sorte šifre.

2419m6o.jpg


Evo pisao sam malo u ovoj temi:

http://poljoinfo.com/showthread.php?1119-M9-ili-M26-podloge-za-jabuku&p=975271&viewfull=1#post975271

Na fotografiji nisu plodovi koje su rodili sa sadnica koje sam posadio već sam kupio na pijaci od čoveka koji ih prodaje. Više u temi u iz linka iznad.
Tamo ima i male prepiske o toj sorti....

Sad šta sam dobio videću... možda već ove godine....

Naravno treba nam još iskustava sa terena i iz prve ruke....
 
Nazad
Vrh