Jabuka

Svaka cast komsije ,samo napred !
Sad sam tek povezao ko sadi :)
Moracu da dodjem da vas obidjem tokom sadnje :)
 
@kanacki
Naravno, posle ekonomije, prem Kaljovu smo svakog dana od 7-15. Imamo jos oko 20 dana posla, tako da navrati kad god ti odgovara.
@talianu
Nisu rupe kopane, nabijani su bagerom direktno u zemlju. Islo je dosta lepo, od ukupno 640 stubova samo jedan je slomljen prilikom nabijanja, a jedan je bio pogresno nabijen, pa smo ga slomili prilikom cupanja...
 
Super ste odradili posao imam par zamerki,no nemoj uzeti zdravo za gotovo nije ništa opasno ali olakšava posao.
Ne znam koji je razmak između redova ali po slikama br 4 i br 5 se vidi da je "komšija " blizu parcele ,što može kasnije biti problem osim u slučaju ako si ti komšija tj isto tvoja parcela pa možeš ući koliko ti odgovara. Druga zamerka je na br redova ,lično preferiram neparan broj redova jel parcelu završiš gde počinješ nemaš prazan hod.To i nije neki problem bolje i da se vozaš malo nego da ne iskoristiš prostor.I još jedan savet nemoj se osloniti samo na 2 sorte ubaci i neku obojenu tipa jonagold,ajdared,gala,fudži.
Pozdrav
 
Oldtimer videces, tesko je sve predvideti kad podizes. Neparan broj redova je pozeljno zbog prskanja, jos je povoljnije da imas komociju do ograde prilikom okretanja. Kod mene je 6m od ograde, a treba na 7m, tj jedno stablo je trebalo manje posaditi. Sad mi zao da cupam, a stvarno smeta. Ako je dugacka parcela obavezno put na sredini, opet zbog komocije. Izgubices par stabala i samim tim neki deo roda, ali imas ogromne prednosti prilikom rada.

Dopada mi se kako to ide kod vas. Meni je u planu na tih 0.15ha da sve bude pod konac. Mala je povrsina pa mogu da pravim finese :osmeh:
 
@vuxsd
Hvala!
Sto se tice razmaka od komsija, prvi red je udaljen 5 m od komsije, tj 4,5 od ograde, jer je i ograda uvucena 50 cm. Od lenije je prvi stub tj anker uvucen 8 m, a od ograde 6,5 m. To su neki razmaci koje su nam preporucili izvodjaci. Nadam se da je dovoljno!

- - - - - - - - - -

Sto se tice redova, nisam mnogo razmisljao, priznajem, hteli smo hektar, i to smo dobili. A sto se tice obojenih sorti, slusali smo savete Gorana Zabrkica iz PIK Juzni Banat da je tesko proizvesti pravilno obojenu jabuku obojenih sorti, pa smo i odustali...
 
Obojenu sortu je teze proizvesti, ali obojena sorta rodi bolje i postize veci udeo prve klase. U nekom visegodisnjem proseku, sve je to tu negde. Ja sam grenijem imam zort ako stane izvoz. Nase trziste ga nece. Zlatni je ok, jedino sta zna da ima mrezicu, ali na rajndersu je to daleko manje nego na klon b. A najveca mana zlatnog je alternativna rodnost. Svaka sorta ima + i -, becarina, talianu kao daleko iskusniji od mene mogu o tome pisati. Ono sto ja uvidjam je da ratarstvo je smesno jednostavno spram vocarstva. I jos sta uvidjam je da onaj ko radi 100kj ratarstva mislim da nema potrebe da se "mlati" sa vocem.
 
Za pocetak neka bude ovako! Za pocetnika mislim da je dobar izbor ove svetle sorte. Svestan sam svog neznanja, tako da cemo komsija i ja imati i vocara, i zastitara prvih nekoliko godina. Posla se ne plasim, a izmedju ostalog racunam i na pomoc sa ovog foruma :D.
Sto se tice ulaganja, mislim da je bolje uloziti u hektar jabuke, nego da kupim 3-3,5 ha zemlje za ratarstvo. Da li sam u pravu, ne znam!
 
Oldtimer, ima jedno ALI. Nisam ni sam bio svestan koji je posao 2ha jabuka. Kampanja mi je trajala 2.5 meseca, nisam bio na forumu to vreme uopste. Ratarstvo sa adekvatnim masima se poradi sve brzo. Jedan kombajn skine 20-30-40kj nekog useva, a jabuke beres danima. Pretovaras, pakujes, kalibriras, selektiras itd itd. Sa tvojim stanovistem da je bolje uloziti u ha jabuke nego kupiti 3ha zemlje se apsolutno ne slazem. Moje misljenje je da sigurno ne bi radio jabuke, samo da imam vise zemlje u vlasnistvu. Ponavljam radim i jedno i drugo i imam uvid u oba posla.
 
Ratarstvo i voćarstvo su nebo i zemlja.Pogotova jabuka po meni lično najzahtevnija voćka.
Nažalost većina nas je ograničena sa resursom zemlje tako da nam voćarstvo dođe kao bonus.
Apsolutno se ne slažem da je bolje kupiti 3 ha zemlje nego podiči 1 ha voćnjaka.U godini kao ova voće me vadi na ratarskim kulturama osim pšenice sam uglavnom volontirao.
Ozbiljno razmišljam da proširim zasade i da ubacim još neku voćnu vrstu (verovatno višnji) i da poradim na preradi.Iskreno mi je mnogo lakše raditi ratarstvo ali svake godine priča kreće iz početka,arenda,subvencija,cene a sa resursom sam ograničen imam 20 ha u vlasništvu i 30-ak u zakupu sa tih mojih 20 ha mogu napraviti (menjati sa komšijama ili prodati pa kupiti na drugom mestu) nekih 15 -ak ha gde mi odgovara za voćnjak.
Kod nas je najlakša stavka navodnjavanje tako da imamo + za to.
Što se tiče obima posla ratarstvo je mala maca za voćarstvo,prvenstveno što je u ratarstvu danas sve mehanizovano što se ne može reći za voćarstvo.
Oko posla na voćnjaku oslanjam se na jednog radnika za održavanje(uglavnom košenje i skupljanje grana)stim da u berbi angažujem još 3 radnika,znači nas 5 obavimo posao bez problema.Rezidbu obavljam sam.
Oldtimer jedan savet od sledeće godine planiraj i kreni sa skladištem(hladnjačom ) bez nje nema posla jel si prinuđen relativno brzo da se oslobodiš robe a to ti je istoko kada trčiš u magacin i nosiš kukuruz sa 20% vlage u sred sezone.
 
@oldtimer
Hladnjaca jeste ove godine pogodak, jer je cena jabuke skocila puno, ali to je samo iz razloga sto su se Rusi podzapali sa Turskom, a sa EU se jos nisu izmirili. Kad se izmire evo opet ajdareda po 20din prve klase koliko hoces.
Nas 4 iz porodice radimo za DZ, i imam oko 10 radnika svaki dan kad berem. 30 dana po 10 radnika u nekom proseku mi traje berba. Ne mogu brati, prevoziti, prodavati, kalibirati i pakovati sam. To je sve ogroman posao. Lakse je 100kj ratarstva nego 1kj jabuka. Imam zene za branje, klasiranje, prepakivanje u ambalazu kupca.

@talianu
Ja ne znam kako mozes da oberes sa 3 radnika???? Koliko ti beru za 8 sati kila, da li berete u gajbe ili u box palete odmah?


Ukratko ja cu prosiriti samo jos jedan deo sto je spic od 0.15ha sto mi smeta i sto mi je to premala parcela za ratarstvo. Ja ne kazem da nema zarade u vocarstvu, ima daleko vise nego u ratarstvu, ali sve je rucno. Jako malo sta moze masinom da se uradi. Da se Rusi i EU ne pomire sledecih 10 godine naravno da ima racuna i visnje, jabuke, breskve, sve ima smisla i zarade. A ako se pomire (a hoce, nece ovo trajati jos dugo, jer poljski proizvodjaci trpe enormne gubitke) nema od zarade opipljive nista.
 
Njoko u pravu si:ppozdrav:
Bojčetiću stalni radnik + 3 po potrebi ( njegova žena+ njegov brat sa suprugom)+ ja ,iz kuće niko ne radi jel iskreno nema ko.
Druže ko još ima radno vreme 8 sati? Taman se zagrejete ,kod nas radni dan krene u 7 a u bere se do mraka to je negde do 19h istovar je posle ne retko i do ponoći.Verujem da nemate takvo radno vreme i mislim da je to veliki razlog. Cena je 2000 na dan+ 200 din svaki sat posle 19h,+kutija cigara za svakog+2 obroka.
Imam 3 sorte tako da ima lufta malo kada se trefi da radimo dan za danom (2 dana zaredom),3 dana nam se nije desilo u nekom proseku padne 4 dana u nedelji radna, u proseku 3,5-4 t na dan u početku berbe a pri kraju oko 2,5-3 tone na dan,s tim da se prvih sat nameste gajbe "na ruku".
Prvo se krene probirna samo 1 klasa ostalo se ne dira,to ide najbrže i uglavnom nema šetanja od kraja do kraja reda jel ih ima,ako uleti u ruku neka kojoj nije mesto ide dole,na zemlju.
Drugi krug ide sve u gajbe ito ide malo sporije a razlog je što su već ređe na drvetu pa ima više šetnje,svi sve rade nema podeljenog posla jedino što žene idu kući sa vožnjaka jel imaju decu tate su na istovaru.
p.s bio sam sa čovekom koji ima 16 ha jabuka i neku italijansku fest platformu kaže 10 radnika oberu 1 kj (0,57 ha)bez po muke na dan.

- - - - - - - - - -

Mogu potpisati da se u berbi najviše vremena gubi u šetnji ,pogotovo ko nije uverziran dok odloži punu gajbu i ode po praznu može nabrati 2 gajbe.
A veruj ima onih koji se šetaju po 50 m i donesu 1 gajbu.Napunjena gajba kada se odlaže mora pravo u prikolicu nema dva puta da se hvata.
 
Izverzirali smo to sve, medjutim i dalje mi treba BRDO radne snage. Kod nas je 8h radno vreme i imaju 2 pauze po pola sata, tako da 7h efektivno rade. Ne mogu da im promenim radno vreme, jer treba i sutra da beru. Ipak je to ogromna kolicina plodova i posle 3-4 dana u kontinuitetu se vidi da smanjuju obranu kolicinu i efikasnost. Sve su to zene koje imaju porodice i kad zavrsi u 15h ima i kod kuce posla. Samo zene iz sela rade, i realno sam zadovoljan kako to ide. Insistiram samo na kvalitetu, tako da nekad svesno ih usporavam kako bi jabuke koje oberu bile iskljucivo prva klasa. Gajbe razbacimo po redu a gustinu vec iz iskustva znamo kad vidimo stablo koliko ce trebati, kad naberu spustaju gajbu gde zavrse, a prazna je odmah tu. Posle 15h 2 radnika pokupe sve gajbe, jedan u prikolici, a jedan podize sa zemlje na prikolicu. Primetio sam da si napisao da se nekad otegne posao do ponoci. Kod mene se redovno desavalo da 2-3 dana spavam samo po 2 sata nocu. Ne radim ja toliko fizicki, koliko moram sve da organizujem, jer cim negde zapne proizvodnja stoji. Zato i jeste voce i ratarstvo nebo i zemlja. Moj Kum radi 200kj ratarstva. Njih dvojica (otac i sin) i jedan radnik porade to sve lako lagano. A ovamo na 2ha jabuka nas 4 non stop radimo i brdo radne snage nam treba.
 
Ne znam šta da ti kažem,ovi moji rade godinama kod mene ne samo na jabukama i dobro znaju kakav je tempo.A iskreno i njima je bolje tako nego da rade malo jače od pola dana.Meni isto tako ogovara zbog ratarstva zato i kažem 3 dana nikada nismo povezali dva samo po nekada.
 
Nazad
Vrh