Jabuka

Aaaa to je visina, ja sam mislio da je razmak sadnje....da da lepo piše mature height, nisam obratio pažnju...
 
4x2m ti je ok. Ima takav jedan vocnjak koji sam gledao pre pard dana. Sorte greni i zlatni.
 
Ja sam sadio stare sorte kolačaru, šumatovku, kožaru, budimku na 4x4 metara na toj podlozi mm106. I puštaću da raste dok može...
 
4x2m ti je ok. Ima takav jedan vocnjak koji sam gledao pre pard dana. Sorte greni i zlatni.




21aakau.jpg





Od ovoga mi nije išlo više.Šumatovka.
 
Ova jabuka na slici izgleda prelepo. Da li znaš približan datum kada je ova fotografija napravljena. Htedoh napisati kad zri ta jabuka.... (moje su još mlade) ...
hvala ... pozzzz
 
I na 4x2 ladno prolazi traktor sa prikolicom 2m sirine. Malo ceska grane, ali nista strasno. Nije to toliko bujno kako po literaturi ste nasli. U praksi to je jeste bujnije od m9, ali malko. Vise je cvrci koren, pa ne treba spalir kao za m9.
 
Hvala kolega @bojcetic

takvi nam odgovori trebaju jer su to informacije iz zasada. Kad bi se pustila da raste slobodno da li bi porasla do 5m na podlozi mm106?
 
24euseq.jpg





Obično sam ih držao do 1.11, mada sam neke ostavljao i do zime na grani. Ovde se vidi da je sa sledeće jabuke već dobro opalo lišće.
Nisam ih posebno čuvao na hladnom da bih znao koliko mogu ostati. Sada su ove jabuke već gotove posle 20 godina na MM 106.
 
Ne bi ja sadio jabuke stare sorte na podlozi MM 106 na 2 metra razmaka.
Malo je to prenategnuta teza po mom osobnom uvjerenju.
Ne moze se usporediti na 106-ici npr. Kozara i Z.D. po bujnosti.
Osim toga tko sadi stare sorte vjerujem da ne planira puno prskati.
Na razmaku od 2 metra krosnja nije "okupana" suncem kao na razmaku od 4m a tada se javljaju problemi u znatnijoj mjeri.
Nadalje, korijen na 2 m razmaka ima puno manje humusne tvari za sebe nego npr.na 4m i tesko je podmiriti te potrebe bez mineralnog gnojiva a onaj tko sadi stare sorte vjerujem da mu nije cilj gnojiti vestakom.
Nadalje i rezidba je specificna na tako malom razmaku i sve to vuce svoje.
Da rezimiram....vjerujem u uspjesni uzgoj jabuke na podlozi MM 106 u intenzivnom nasadu za odredenu sortu visokorodnog potencijala i srednje bujnosti.
Za stare sorte bez ucestalih tretiranja, gnojenja vestakom i postupanja istih kao i u intenzivnim nasadima ne.
 
Evo i ja da se "upisem" u temu. Nadam se da cu uskoro postati i kolega vocar, a ne samo ratar. Danas je zavrseno postavljanje stubova za protivgradnu mrezu, u toku je ogradjivanje vocnjaka, pa busenje bunara, i postavljanje sistema za navodnjavanje, i fertirigaciju. Za februar je planirana sadnja jabuke, sorte Zlatni delises (Rajnders), i Greni Smit (Celendzer) su u pitanju (70%-30%). Za pocetak krecem sa 1 ha zasada :D
 
Srecno oldtimer!
Gde si uzimao stubove, mrezicu?
Mi cemo od nedelje krenuti u krcenje kajsija i sadnju jabuke na jos 0.15ha :osmeh:
 
Nazad
Vrh