Jabuka

Štetočine koje napadaju jabuku

Nisam siguran da li sam dobro identifikovao štetočine koji mi napadaju jabuke? Mislim da je u ppitanju smotavac i pepeljasta vaš. Da li sam u pravu?
va__.jpg
smotavac.jpg


- - - - - - - - - -

Takođe ima i sledećih promena na listovima.


2_185.jpg
1_826.jpg


- - - - - - - - - -

E i još samo nešto. Imam jedno udaljeno stablo jabuke, koje je uništio potkornjak na koje smo hteli da pustimo ružu. Da li je bezbedno, mislim zbog drugih jabuka, da ga ostavimo tako?

- - - - - - - - - -

E i još samo nešto. Imam jedno udaljeno stablo jabuke, koje je uništio potkornjak na koje smo hteli da pustimo ružu. Da li je bezbedno, mislim zbog drugih jabuka, da ga ostavimo tako?
 
Pa na liscu ovih jabuka kao na saboru vocnih stetocina,svi se odazvali skupu.Da li si ih tretirao necim do sada?Svejedno,pod hitno resavaj problem insekata,jer sem stete koju direktno cine biljci,jos opasniji su prenosioci raznih oboljenja pa i neizlecivih.A sto se tice stabla koje je domacin potkornjaku,pa zasto bi se kockao da ga sacuvas i eventualno omogucis gadu da predje na zdrava stabla,eliminisi.
 
Vrlo lose prosle godine, ove za sada samo dunje stradale.
S "njom" i ne mozes da imas dobro iskustvo ako te nagazi...
 
opet za iskusne,
imam ajdaru, jonagold i merlozu. zasad sa dosta velikim medjurednim i rednim razmakom 320 stabala na nekih 60 ari. ajdara je slabije bujna i manje krosnje. merloza i jonagold su bujnije, visoke skoro 3 metra. ajdared radja svake godine, merloz i jonagold svake druge. sta je problem? rezidba, djubrenje, prehrana, zastita ili sve.
prosle i ove godine su dosta ostro orezane, prosle godine u novembru stavljeno po dvoje kolica stajnjaka oko stabala, u martu po kilogram mineralnog djubriva NPK 5 : 16 : 24 fertil.
ove godine je vocnjak pun roda, sta dalje da uradim da bude pun i sledece godine, to jest ta rode jonagold i merloza,
i sledece godine kao ove. za ajdaru ne brinem, znam da ce biti puna, nije nijedne godine zakazala. puno vam hvala
 
Zelena rezidba, kvalitetna i izbalansirana gnojidba, dobra opterećenost urodom ove godine, navodnjavanje, podrezivanje korjenja, primjena stimulatora... Dosta faktora utječe na smanjenje alternacije koja je dosta tvrdoglava i sa njom se treba pofajn boriti.
 
Neki savet o vezi Erwiniju , u vocnaku nasao sam po neki letorast inficiram sta predlazete da uradim ??????????
 
Zelena rezidba, kvalitetna i izbalansirana gnojidba, dobra opterećenost urodom ove godine, navodnjavanje, podrezivanje korjenja, primjena stimulatora... Dosta faktora utječe na smanjenje alternacije koja je dosta tvrdoglava i sa njom se treba pofajn boriti.
dobro to je puno toga sto ne radim. nemam navodnjavanje, i ne podrtezujem korijen. gnojidba vise sigurno nece izostati(toga je bilo prije), ali zasto ajdared puna svake a jonagold i mrrloza svake druge godine rode, a kad ne rode, to ne rodi ni jedan jedini plod. kakvi su to stimulatori, ako mislis na folijarnu prehranu, ja se toga plasim, jednom sam ih tim cudom oprskao i sav list skoro unistio. promijenio mu boju od zelene u sivo maslinastu. poslje toga nijedna nije cvetala te godine.
 
Nemaš se šta bojat folijarne prihrane, bez nje nema ozbiljne proizvodnje. Pitanje je koje si gnojivo koristio. Na tržištu ima kvalitetnih gnojiva čiji efekat primjene se jako fino vidi, a isto tako ima i "lukovih vodica" sa dobrom trgovačkom pričom. Sa dobrom gnojidbom (min. i fol.) kroz dvije godine (a i prije) u voćnjaku se vide rezultati. Stimulatori rasta su isto folijarna gnojiva kao npr.: K&A Impulsive, Goemar, Drin... Oni se koriste u svim stresnim situacijama tjekom sezone (mraz, led, suša...) Isto tako tako moraš radit i kemijsku prorjedu plodova da bi smanjio alternaciju. Sa njom kontroliraš kvalitetu i kvanitetu uroda, izbjegavaš prevelik rod jedne godine sa obično manjim udjelom prve klase i smanjenje ili izostanak roda iduće godine.
 
Nemaš se šta bojat folijarne prihrane, bez nje nema ozbiljne proizvodnje. Pitanje je koje si gnojivo koristio. Na tržištu ima kvalitetnih gnojiva čiji efekat primjene se jako fino vidi, a isto tako ima i "lukovih vodica" sa dobrom trgovačkom pričom. Sa dobrom gnojidbom (min. i fol.) kroz dvije godine (a i prije) u voćnjaku se vide rezultati. Stimulatori rasta su isto folijarna gnojiva kao npr.: K&A Impulsive, Goemar, Drin... Oni se koriste u svim stresnim situacijama tjekom sezone (mraz, led, suša...) Isto tako tako moraš radit i kemijsku prorjedu plodova da bi smanjio alternaciju. Sa njom kontroliraš kvalitetu i kvanitetu uroda, izbjegavaš prevelik rod jedne godine sa obično manjim udjelom prve klase i smanjenje ili izostanak roda iduće godine.

pogodak,
hemijska proreda roda. tacno, jonagold i merloza jedne godine prerode, sledece izostaje rod. kako da hemijskim putem prorijedim rod. kojim sredstvom koliko i kada. je li kasno sada.
 
Ako nemas puno, mozes i rucnu proredu da uradis. Gde ima 3 ploda ostavis 2, gde ima 4 ostavis 3 ili 2 u zavisnosti od samog drveta. Mi smo radili na Jonagoldu rucnu proredu i bilo je ok.
 
Ako nemas puno, mozes i rucnu proredu da uradis. Gde ima 3 ploda ostavis 2, gde ima 4 ostavis 3 ili 2 u zavisnosti od samog drveta. Mi smo radili na Jonagoldu rucnu proredu i bilo je ok.
to bi bilo izvodljivo. ali sta da radim kad su takve grupice plodova blizu jedna drugoj, po nekih 5-10 cm. takvo je stanje kod merloze, i skoro da su svi iste velicine. mada su sve grane dobro osuncane, skoro da nema senke. i slabije ima lisne mase, dok je jonagold pun lisne mase i moguce da mu proreda bude vrlo malo trebala po ovom tvom predlogu
 
Sa Merloze nemam iskustva. Ako je tako rodna onda je mozda hemijska proreda jedino resenje.
 
Sa Merloze nemam iskustva. Ako je tako rodna onda je mozda hemijska proreda jedino resenje.

tako rodi svake druge godine .jedne godine tako, jedne bez ijednog ploda, mada nijesam stavljao stajnak svake godine. ni stajnjak ni vjestak. sad je dobro nadjubreno, i stajnjakom i vjestakom i prehranici ih vec necim, pa cemo vidjedi oce li sledece godine cvetat.
kako to da ajdara puna svake godine, a jonagold i merloza preskacu po godinu, a u istom vocnjaku. je li to moze da bude osim prorede roda i do sorte
 
Ajdared je najbolja sorta sto se tice redovnog radjanja. Zlatni i Jonagold su jako alternativne sorte (zlatni delises narocito). Tako da je najvise do sorte i kad udje u ritam da radja svake 2 godine jako je tesko dovesti je u red da radja redovno.
 
PEPELNICA JABUKE


pepelnica%20jabuka.jpg
PEPELNICA - U mesecu maju voćke napada najveći broj štetočina i bolesti, pa se prema tome mora baš sada posvetiti najveća pažnja njihovom suzbijanju. Odmah posle cvetanja izvodi se prvo letnje prskanje i to po mogućstvu sa kombinovanim sredstvima, sa kojima se u isti mah suzbijaju bolesti i štetočine
Opsirnije: http://www.poljomarket.rs/blog/194-pepelnica-jabuke


Ma neće ove godine biti baš napada pepelnice,više će zadavati glavobolje krastavost i štetočine zbog obilne vlage.
Ako i ima koji izboj treba ga ukloniti mehanički i spaliti.
 
Nazad
Vrh