Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Kolega Ile de...svaka cast samo naprijed odlicno izgleda.
Kolega deda Čampi, vi mnogo znate, bas nam je drago sto forum dobi takvog strucnjaka!
 
Kolega deda Čampi, vi mnogo znate, bas nam je drago sto forum dobi takvog strucnjaka!
_________________________________________________
Dali je to SPRDNJA ili stvarno mislis da nesto znadem ? ? ?
Nisi valjda ljut na moj komentar o tvom ovcarniku ? ? ?
Nije mi namera nikoga podcenjivati ali usmeriti ka boljem uvek i sam volim saznati sta je bolje jer nitko od nas nije najpametniji.
Ja se ucim na primerima boljih od mene i takovi su mi uzori.
Medjutim svako od nas ce raditi prema svojim mogucnostima ali koncepcija treba biti uvek da je funkcionalno i dobro.
Evo mog objekta za mojih 20 ovaca , kako sam ga ja zamislio.
U jednom dvoristu je na sredini , sa jedne strane ovce a sa druge janjci kada ih odbijem sa sise.
Jasle su u sredini a hrana se ubacuje da udjem u te jasle - SVEDSKI STOL , ubacim travu ili seno i ne idem medju njih.
Razmak na jaslama je na 15 cm i svaka ovca ima svoje stajno mesto
Uradio sam metalne ramove i dao pocinkovati pa je odlicno. Glave su u jaslama i ne bacaju van seno.
Parkiram traktor sa prikolocom u suho i gotovo za par minuta
To je NADSTRESNICA sa jaslama , dobra za leto i zimu.
Lako se cisti strojem sa svake strane i svi zadovoljni , uvek su na zraku tako da nema suge ni bakterija.
Ovako rade oni koji imaju malo kao ja , sirotinja , ali nekih zakonitosti se treba pridrzavati.

http://www.bartolovi-dvori-hr.com/web_bart/galerija_slika/Izgradnja_nadstresnice/Izgradnja_nadstresnice.html

14jluh4.jpg

Moj stagalj , kapaciteta 1300 bala , sa supom gde ovce samo spavaju.

juye4h.jpg

Nadstresnica sa jaslama , gde celu godinu ovce jedu vani , treba postaviti pocincane rame sa pregradama svakih 15 cm.

20sbk4.jpg

Smjesu zitarica i minerala dobivaju u limenoj kopanji , posebno da mi ne smetaju dok pripremam hranu u jaslama a i blize mi je kod mjesaone.

69ooiw.jpg


25gqbee.jpg


Evo mojih SLOVENKI ! !
 
Bravo, deda Čampi, prvo da ti čestitam za uzgojo i trening ovčarskih pasa. Kod nas u Sloveniji se o vama kaže puno pozitivnih riječi :bravo: (imam 2 avstralska ovčara :cool: :cool:). Kao drugo, čestitam za štalo i tvoje SLOVENKE :cao:.
U vezi sa uzgojom ovca na rešetkama nemam iskustvi, u Sloveniji to niko ne radi, ali samo malo da komentiram, kod nas je treba nakjasnije do godine 2012 prekiniti sa uzgojom kokoška u boksima na rešetkama i početi sa "talnom uzgojom" :ppozdrav:. I to zbog stresa i maltretiranja životinja :D. Tako da bi trebalo razmisliti, ako je takva uzgoja za životinje zdrava i humana. Ali u tome ste vi veči stručnjaci.
 
@tar ti mislis da ja zivim od ovaca zgradu pravim za moje namene a prvi boks je samo da se ovce jagnje zimi a leti ima boks druge namene...svako pravi ono sto mu odgovara
ako bi radio samo za ovce radio bi je ovako
t8raeo.jpg

a sad imam ovu od dasaka ne vidi se cela na slici
28sq1rt.jpg
 
Ma OK, znači ovo nije štala već samo pomoćni boks.

Skica štale je prava s tim što sa leve strane fale neka veća vrata na svakom boksu za ulazak traktorčeta sa kašikom. U tom slučaju se one pregrade sklone pa se ceo boks izđubri.

Ima još jedan problem doduše samo za koze i one ovce koje se muzu. Na ovom crtežu ovce ili koze idu na mužu i vraćaju se hranidbenim hodnikom pa ga isprljaju. Taj problem još nisam video da je negde idealno rešen.
 
OK , hajde da komentarisemo ovaj nacrt ovcarnika , u dobroj nameri da oni koji pocinju razmisle o ovim predpostavkama , moze ?

t8raeo.jpg


Moje primedbe toj shemi , vidi se da ju je crtao netko tko nije bio u ovcarniku.

- 1) - pogledajmo jedan boks koji je uz hodnik dugacak 8m - 1m vrata = 7m , i na toj strani do hodnika su jasle , na tu duzinu bi trebalo stati 30 ovaca , kako , ako jednoj ovci treba na stajnom mestu 30-40cm. To nemoze da se izvede jer 30 x 30cm = 9 m.
Boks je predvidjen da u njemu budu i janjci , gde ce oni da jedu ? , oni moraju imati ogradjen svoj prostor gde ce im se dati otava i koncentrat ali da ovce nemogu da im to pojedu.

- 2) - pogledajmo gde je projektant postavio izmuziste i laktofriz za mleko , u objekat , to nije dobro radi somatskih stanica , temperature i mleko moze povuci miris ako objekat nije provetravan i cist.
Izmuziste je smesteno tako da ovce ne idu iz svojih boksova u kruznom toku na njega vec ce nastati zbrka , lose postavljeno , mora ici van objekta da ovce idu u krug i nazad u svoj boks a i lakse ga je van objekta oprati i izvrsiti dezifekciju i odvod te vode.

- 3) spremnik koncentrovane hrane , zasto tu , gde ce biti vlage i zasto nije tamo gde je mesaona ili mlin za zito.
Ovako ce u ovcarniku samo stvarati buku kada ce se mleti.

- 4) jedna od velikih gresaka ove sheme je sto nije predvideo sa obe strane objekta gde se ulazi u hodnik i velika vrata da se moze sa strojem uci i cistiti ovcarnik.

Eto , to su moji komentari i ako bolje razmislite imaju prakticnu potvrdu da sam u pravu.
Za ovakav nacrt - shemu u biznis planu ce vam netko tko nezna nista o ovcama uzeti pare.
Dakle , razmislite i krenite od broja ovaca koliko cete ih imati a onda ce se znati mere koje trebate , gde ce doci pokretne lese za janjce a izmuziste i sve drugo pratece moze biti van ovcarnika ako se napusti kroviste i sve u suhom i na dohvat ruke ali dobro postavljeno.

Dali sam u pravu , matori ipak nesto znade , hihihiiiii
 
- nemozes cistiti strojem , drugo je kod goveda gde imaju sistem trake za izdjubrivanje a umesto slame stavljaju piljevinu ili nista.

Prijatelji, cenim i znanje i iskustvo, samo molim da mi objasnite zašto trake za izđubrivanje ne rade posao kod ovaca, video sam kako to funkcioniše kod goveda pa sam pomislio da bi se moglo malo prilagoditi i za ovce. :ppozdrav:
 
Prijatelji, cenim i znanje i iskustvo, samo molim da mi objasnite zašto trake za izđubrivanje ne rade posao kod ovaca, video sam kako to funkcioniše kod goveda pa sam pomislio da bi se moglo malo prilagoditi i za ovce.
_________________________________________________

ZASTO

Zato sto to zahteva posebne temelje u betonskoj izvedbi , resetke i sam mehanizam , koji nije jeftin a i trazi redovno servisiranje jer amonijak i mokracne soli rasturaju metale.
Za tu cenu koliko kosta taj mehanizam mozes da kupis mnogo toga sta ti treba u ovcarniku.
I sta si bre zapeo za taj sistem , dali si ga kada rastavljao i servisirao , to je robija. Moras da mices sve resetke i onda da sve operes i servisiras.

Razlog zasto taj sistem nije dobar za ovcarnike je i taj sto ovce izvuku uvek sena koje kada padne ili ga izgaze ostaje na podu a onda dolazi do lepljenja sa izmetom i resetke i taj sistem nemaju svoju ulogu-svrhu.
BACENE PARE

Betonski pod , kada se stelja podigne 40-50 cm onda se cisti ovcarnik i to djubrivo se odmah zaore jer ako se stavi na gomilu gubi svoju kvalitetu - Dusik.
Znaci , cisti se pred zimu i u prolece - 2 x godisnje.
 
deda Čampi je napisao(la):
- 4) jedna od velikih gresaka ove sheme je sto nije predvideo sa obe strane objekta gde se ulazi u hodnik i velika vrata da se moze sa strojem uci i cistiti ovcarnik.

Ne razumem zašto mašina za čišćenje treba da ulazi na oba kraja? Po meni sa jedne strane je izlaz u ispust i tu ulazi mašina a na suprotnom kraju je ulaz (sa vratima) u senik(nastavak stale) i deo za pripremu koncentrata.Krov na seniku može da bude znatno vislji. Tako se manipulacija sa hranom odvija unutra i nema veze sa vrem. uslovima. Ja bijh u tom nastavku držao i slamu za prostirku.

Kod koza u intenzivnom uzgoju treba 3m² po grlu a neće im biti viška ni u poluintenzivnom (što mi je bliže). Tada je boks širok 6m a dužina je 0.5 po grlu tako da je pristup "jaslama" to jest hranidbenom hodniku vrlo komforan. Negde po sredini štale bočno je dodat prostor za izmuzište i (važno čekalište) Tako samo mala traka od cca 120 cm preseca hr. hodnik. To je 2 x po 60 cm, više nego konforno za odlaznu i povratnu stazu. Kako je hr. hodnik cca 40cm cm višlji od boksa onda bi hodnik na mestu ukrštanja sa stazom bio presečen za širinu staze. Bio bi premošćen sa dva kapka po 60 cm koji bi se dizali da omoguće prolaz kada se ide na mužu. To mi je prva ideja kako da izbegnem ukrštanje putanje grla do i sa muže i putanju transporta hrane.
Tako bi štala za 100 grla imala dva velika boksa podeljena na dva dela, znači 4 x po 25 koza. 25 kozica lako stane u malo čekalište...Izmuzište sa 12(+1 :zli:) mesto, mlekovod do prostorije za aparaturom i laktofrizom. Eventualno proširenje posla se rešava istim takvim(simetričnim objektom) tako da je izmuzište veza, most između dve štale.
 
Ne postoje dve iste osobe,dva ista dvorista,svako ima svoja iskustva i zna svoje navike. Kolega Bosnian je verovatno razmislio pre nego je poceo da gradi,tako da nema potrebe da mu sada nabacujemo svoja misljenja i teorije. Ako je covek video da to funkcionise,zasto mu ne bi verovali...on deli slike sa nama,pa cemo na kraju iz prve ruke saznati njegova iskustva. Ja sam vec rekao da sam skeptican,ali najvise sto se tice punjenja resetki senom,sve ostalo se lako resava,po meni.
Drugo,niko ovde ne slika i ne prikazuje svoje objekte i idejna resenja,vec samo neke seme,u fazonu kako bi-kad bi-ako bi....
Takodje,sto se tice sklanjanja visoke stelje,svi se drzite traktora i utovarivaca,a bas me zanima koliko vas ga ima. Ja imam oko 100tinak ovaca,cisti se jednom godisnje,i to rucno moze da se odradi za dva dana,sa fizikalcima,i ispada najjeftinije :ppozdrav:
 
ja sam samo ubacio ovu skicu primer nebi imo izmuziliste niti planiram da muzem
gledo sam farme de su strane ozidane a cela od drveta koja se vade da udje ult da cisti
to su farme de je od 200-500 ovaca tu ima puno djubreta ko ce to rucno da ocisti
treba uraditi objekat sa sto manje muke oko ciscenja i hranidbe ovaca

:ppozdrav:
 
Deda, zaista su Ti lepe slike...Ali , to je samo spoljni deo a nas sve ovde mnogo vise interesuje unutrasnji deo.
Nadam se da Ti nije tesko da slikas malo iznutra, kako si sve to resio...
Pozdrav :ppozdrav:
 
Alexa je napisao(la):
Ne postoje dve iste osobe,dva ista dvorista,svako ima svoja iskustva i zna svoje navike. Kolega Bosnian je verovatno razmislio pre nego je poceo da gradi,tako da nema potrebe da mu sada nabacujemo svoja misljenja i teorije. Ako je covek video da to funkcionise,zasto mu ne bi verovali...on deli slike sa nama,pa cemo na kraju iz prve ruke saznati njegova iskustva. Ja sam vec rekao da sam skeptican,ali najvise sto se tice punjenja resetki senom,sve ostalo se lako resava,po meni.
Drugo,niko ovde ne slika i ne prikazuje svoje objekte i idejna resenja,vec samo neke seme,u fazonu kako bi-kad bi-ako bi....
Takodje,sto se tice sklanjanja visoke stelje,svi se drzite traktora i utovarivaca,a bas me zanima koliko vas ga ima. Ja imam oko 100tinak ovaca,cisti se jednom godisnje,i to rucno moze da se odradi za dva dana,sa fizikalcima,i ispada najjeftinije :ppozdrav:
Držanje ovaca, koza,.....nije umetnost pa da svako može to da radi kako "on to vidi".
Postoje neki standardi, oni se vremenom usavršavaju u korist životinja i u korist odgajivača. Tim standardima treba težiti čak i ako su trenutno nedostupni u potpunosti. Ovo nije mesto samo za kačenje slika već i za diskusiju o tome šta je dobro a šta ne. A kada neko već okači slike predpostavljam da očekuje i komentare.
U poljoprivredi kao i u svemu ostalom treba se ugledati na najbolje a ne na komšije. Pogotovo u ovčarstvu i kozarstvu jer smo tu na dnu lestvice po rezultatima.
Danas i ja na P.Brdu i ti u Babušnici i CAR u Lici imamo skoro trenutnu informaciju šta se i kako radi u svetu, i kakvi rezultati se postižu. Nešto ot toga ne može da se primeni jer je još uvek izvan naših ::novac:: mogućnosti ali puno toga može. Pre svega organizacija i način razmišljanja. Da li ćemo nešto naučiti i primeniti zavisi samo od nas.

p.s.
fizikalci ? To je problem u većem delu Srbije, čak i sada u krizi. Ako se stvari samo malo poprave radna snaga na selu biće veliki problem. Pri planiranju mora se voditi računa da se štala ne pravi za danas već da neko vreme traje. čak i da sada radna snaga nije problem zašto štala ne bi bila napravljena tako da sutra može mašinom da se radi? To nije skuplje samo je stvar dobrog planiranja.
 
Karalicu , prijatelju , nema tu nikakove mudrosti. Svako od nas ce da uradi kako zeli i moze.
Stavio sam link od firme koja pravi opremu i objekte za uzgoj ovaca i koza.
Oni su zakon , sto se toga tice.

Ja sam masin bravar i varilac i uradio sam takovu opremu u nadi da cu svojim postenim radom uspeti da educiram uzgajivace i da im ponudim tu opremu.

Odradio sam sve sto trazi marketinska struka ; katalog , web stranicu , uradio uzorke , bio na prezentacijama i sajmovima , poslao svima kataloge , usao u bit problema i .................

I sta se desilo , COBAN OSTAO COBAN , veruj mi da nikom nista nisam uradio osim 3 izmuzista a boks za odrzavanje stada sam prodao nakon 6 godina.

Svi bi nesto , svima treba , ali da im netko dade djaba i stalno nemaju pare .

ZAMISLI , ima 1000 ovaca a nema para , hihihiiii

To je nas mentalitet i nitko nece investirati u nista vec bi svi janjce a ovce im sepaju i puze na kolenima.
Znam sve dobro , jer mo dolazi prijatelj iz Subotice pa idemo zajedno - on sisa ovce a ja obrezujem papke. To je uzas kakovih bolesnih ovaca ima i sepavih a on kaze da je u Vojvodini i Srbiji jos gore.

I kada sve to znas , kome da nesto nudis , samo gubis vreme i polemizira se.

Na ovom forumu ima izvanrednih tema i diskusija i ljudi su shvatili da se moraju okrenuti struci i da moraju uloziti da bi bili sigurniji , da im bude lakse itd.

Medjutim uvek i imas onih koji mudruju i sto kaze neko - bla-bla.

Teoretiziranje , takovima bi mogao pisati knjigu ali cemu ih uvjeravati u nesto sto oni nece prihvatiti.

Pored objekta , znanja , najvaznija je oprema i psi.
Oprema sprecava gubitke hrane , lakse je raditi poslove oko cjepljenja , obrezivanja papaka , sisanja , razvrstavanja itd.
Tko ima opremu i psa moze sam sve da uradi sa svojim stadom.

Pogledaj ovo , tko ima ovakav boks za odrzavanje stada ;
9jki9k.jpg


Razvrstavanje ;
16m6ae1.jpg


2uyrn1v.jpg


zsplw7.jpg


10nugyo.jpg


Izmuziste sa 8 stajacih mesta

2qu0v93.jpg


Eto to je moj fah i trebao je biti moj doprinos u razvoju ovcarstva u Hrvatskoj i sire , ali nije islo.

COBAN OSTAJE COBAN

A o ovome da ni ne govorim ; http://www.youtube.com/watch?v=qGB39AxVSyI

http://www.youtube.com/watch?v=D5u9KuINpcI

SHVATAS , nekome je dovoljno jednom da vidi a nekome treba cela vecnost.
 
To je prava ovcarska stala + jasle sa pokretnom trakom za seno.

TO JE TO

To je i mnogo para , ali zasto ne iskoristiti idejna resenja visine zidova , svetlost . transportni hodnici , pokretne ljese.

Mislim da je dovoljno ovo videti i odmah dobiti volju da nesto gradimo.

Ovde netreba vise komentara ni pitanja , sve se vidi.

FANTAZIJA OD STALE
Post je spojen: [time]понедељак, 08. новембар 2010. 16:04:06 CST[/time]
_________________________________________________
Karalic je napisao(la):
Deda, e sad je kraj , nema dalje...
Posle Tebe i Tvojih slika , sve je ostalo smesno.
Steta , ugasi nam temu..
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Pozdrav sa Kosmaja
:cao:

Idi bre , uvek ima dalje
Tko nesto voli ici ce na kraj sveta da vidi , da nauci i da ugradi kod kuce i neka u avliji pricaju , hihihiiiii

Sad ste resili stalu a sada predjite na jasle i ostalu opremu.
Treba da se diskutuje , jer tako se uci.
Vidis kako covek vise nije COBAN , klik-klik na kompu i nadje stalu , i sta da ti kazujem

OBRAZOVASMO SE , a tako i treba jer ovake informacije koje ovde dobijes tvoj i moj deda su trebali da idu na pasu celi vek i jos nisu shvatili nista

Ostadose COBANI

A vide sada , svak po malo i mozes bre knjigu da uradis ako ovo kopiras.

To drugari , zelim vam svima dobre janjce i mnogo uspeha u uzgoju tih cupavih zivotinjaaaa
 
Priznajem da sam zadivljen, iskreno. :D :ppozdrav: Ali, da budem i malo neskroman, koliko bi ovaj lep i kvalitetan objekat koštao, ako mi neko može reći bar okvirnu procenu? :cao:
 
Nazad
Vrh