Isplativost i zarada gajenja povrća u plastenicima!!!

Пријатељи,исписници ,мало млађи и Ви млади,НЕМА ДЛАКЕ У ЈАЈЕТУ.Нема је , нити ће је бити.
Ако се око тога сложимо можда нешто буде и од нас.Не волим да се делимо и препуцавамо
Иако смо сваки од нас сами у свом послу,замислите да се сложимо и организујемо.Замислите да удружени знањем,вештинама из тог знања,вредни ,са планом шта и како у скорој будућно-сти почнемо и остваримо успех и окренемо живот на боље.Није потребно много.За почетак да се видимо и упознамо......А?
 
Brat Gljivar je OBJASNIO, nemam reči da kažem dalje, oborio me sa stolice! :bravo: :bravo: :bravo: Ljudi što udaraju na državu su u pravu 1/1 ali, prijatelji, jeste naša ali nije jedina, a EU tržište, pa ima svu proizvodnju da proguta i pita šta je sledeće jelo, isto to mogu i Rusi. Moskva za dan pojede što Srbija za godinu proizvede! Još da pozdravim i Deda Lalu, iz 3 posta sam skapirao da je čovek rudnik, da li zlato ili platina, ne znam, ali kao da je bitno. Dakle, samo organsko i samo izvoz! Ja lično nemam nikakvog iskustva u proizvodnji, imam nešto keša jer hoću da krenem ali ne stižem sve da pročitam koliko toga ima što se mora znati! A nove stvari daju mogućnost proizvodnje bar 6 proizvoda odjednom i sve organsko i više od toga! Sa malo više para, i organsko je malo-riba koja jede crva koji jede ostatke od povrća koje je i samo organsko, čitav niz proizvoda životinjskog porekla koje i same jedu organsku hranu, ne znam šta tu ima dalje reći.
Post je spojen: [time]1282609752[/time]
_________________________________________________
Samo treba imati mu..a i da vam život ne zavisi od toga, pa kreneš da udaraš bez prevelikog straha i sve se može postići.
 
Dr.Gruja je napisao(la):
Dr.Gruja je napisao(la):
Pa ovaj nas lokalni veliki lopov inace direktor propale zemljoradnicke zadruge bi ti dao za 600 e. i ove plastenike, svejedno mu zvrje u parlogu. :haha: :haha: :haha:
11t9c9c.jpg
w6tums.jpg
5z1ger.jpg
4shfld.jpg

A ako dobije jos jedan bespovratni kredit mozda ce ih ponovo i pokriti pa da sirak i ostali korovi rastu u zasticenom prostoru. :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
sami ti meni prosledi pravu informaciju- ko je glavni -- pa da krenemo za sledeču godinu sa proizvodnjom u tim plastenicima . slediti čemo predlog ** Gljivara ** -- marketing za EU .
 
Nemojte mnogo gledati emisije npr, ZNANJE NA POKLON i slicne. Malo je ovde proizvodjaca, svi nesto savetuju.

To nece izaci na dobro.

Imao sam pare, otisao u inostranstvo:haha: Sto nisi ulozio u povrtarstvo? nerazumem :sta:

Svi pomazu proizvodjacu, a on sve vise propada. :sta:

Osim ljudi od struke koji mogu nesto konkretno uraditi, ostali bojim se da pricaju prazne price.
 
Ajde da se i ja ukljucim malo u ovu diskusiju iako mozda nisam dovoljno kompetentan.Rodjen sam i ziveo dugo u gradu koji sam zbog rata morao da napustim i dosao sam u Srbiju bez igde icega.Tu sam radio razne poslove od fizikalisanja preko trgovine do prosvete i od toga uspevao da prehranim sebe i porodicu.Posto je zena imala nesto zemlje (ona je inace prehrambeni tehnolog a ja ekonomista),okrenuo sam se poljoprivredi videci tu sansu da konacno popravim svoje materijalno stanje.Razmisljao sam na ovaj nacin:eek:brazovan sam,hocu da ucim,hocu da radim,znam sta ne znam,imam pristup informacijama....Par godina sam proveo citajuci literaturu,posecujuci sajmove ,razmenjujuci iskustva sa drugim proizvodjacima i vodeci malu proizvodnju u jednom plasteniku.Onda sam odlucio da zapocnem "vecu " proizvodnju i odradim 2 ha povrca.Za navodnjavanje,preparate,semena,repromaterijal,radnu snagu sam dosada dao 7500e,od toga pola sam pozajmio i moram da vratim do kraja godine,jer ni jedna banka u Srbiji a obisao sam Komercijalnu,hypo,intesu,procredit(vise puta) ,agrobanku i dr. nije bila spremna da finansira moju proizvodnju.Elem sakupio sam nesto para i krenuo u proizvodnju.Kise i poplave su mi u startu unistile oko90ari,a bolesti koje su navrle posle toga umanjile su mi rod paradajza za sigurno 50% Osiguravajuce kuce nisu bile spremne da osiguraju proizvodnju jer je "rizik prevelik",a one koje su htele trazile su mi vise od 1000 e,tako da sam osigurao samo deo proizvodnje.Sada dolazim u situaciju da nemam novca da krenem u jesenju setvu,a ono sto imam moram da cuvam da bih vratio,jer ne smem sebi da dozvolim jos jedan kiks.Opet da napomenem da sam primenio kompletnu agrotehniku i da sam imao obilatu pomoc clanova ovog foruma (poz. za topalovica) u vodjenju proizvodnje.Dakle meni konkretno nije nikakav problem prodaja(90% prodam kod kuce) vec to sto jednostavno niko nece da stane uz tebe.Finansijski, seljak je doveden do samog dna i ne vidi se nacin da se sa tog dna makne.Jedna ovakva godina je dovoljna da te potpuno porazi.Evo ja sam prvi za to da se oformi udruzenje ili zadruga .Ja cu da radim po svim mogucim pravilima i standardima koje propisu pametniji od mene.Pravno receno sa paznjom dobrog domacina.Ali objasnite mi kako cu to sve da finansiram?Ako imamo novca mozemo i da otvorimo firmu ili distributivni centar negde u Eu ili Rusiji,ne moraju oni da dolaze ovde.Ali kako da razmisljam o tome kad ne znam kako da isfinansiram sejanje salate.
Dakle ubedjen sam da ovde zaista ima kvalitenih ljudi koji bi mogli da realizuju mnoge ideje,ali su jednostavno prezauzeti resavanjem nekih sopstvenih problema koje sigurno seljaci u EU nemaju.
Izvinjavam se zbog delimicnog offtopica i preopsirnog posta.
Mozda ne bi bilo lose otvoriti novu temu pa da diskutujemo
 
Ovaj lik što je uzeo kredit pa "uzorao" plastenike je samo 1 u moru koji nisu mogli/hteli/znali, ovo što kaže W.S.C. su realni problemi ali tu dolazimo do onog najgoreg od svih paradoksa u životu: neko ko ima para i nije mu problem da zvizne par desetina hiljada evra, i više iz sprdnje i po principu-ako prođe, prođe-uloži u neku poljoprivrednu proizvodnju, ali, rekoh ima keša pa kupi svašta nešto i šta se desi, lik napravi posao, vrati keš i još se omasti a čovek koji ganja svaki dinar i na mišiće diže pozitivnu nulu, trpi sve jade redom i vrti se u začaranom krugu i pored sve volje i želje da uči i radi. Ne kažu za džabe da para na paru ide, tužno ali istinito. :udri:
 
@ Adviser

Nema tu mnogo sta korisno.

1. Ovo je samo za pokrajinu.
2. Imam ja plastenike, sisteme za navodnjavanje, bazene sa vodom za zaliv, pumpe, i
sve drugo sto treba, ali ima godina u kojima jedva mozete da nesto zaradite.

Zamislite da uzmete ovaj kredit (neznam koji je minimum kreditiranja) i da pocnete neku proizvodnju na totalno nestabilnom trzistu. Na kojem preko noci cene variraju. Uvozi se sve i svasta.

Prelistajte malo po internetu, recimo teme o "Vertikalnom uzgoju jagode"
videcete da je 90% ljudi propalo na proizvodnji. To je samo jedan primer.
Mnoge stvari treba da se srede.
 
da bi opstali na pozitivnoj nuli i nesto zaradili morate da imate u blizini veliko trziste,sto vise raznovrsne i skupe robe (jer jedna drugu pokriva),malo klikera u glavi :haha: i uvek novca da pokrenete proizvodnju ili jos bolje (slucaj kod mene) NESMETE DA PREKINETE DA PROIZVODITE POVRCE TOKOM CELE GODINE.Kako ja to radim vidite iz mojih postova ,a mogu da vam kazem da sam u ovom poslu preko 30 godina :cao:
 
Kliker treba svugde, ne samo u povrtarstvu. :cao:
Ovde je problem, buducnost,, sadasnjost svi vidimo.
Nebih rekao da se u ozbiljnijim zemljama proizvodjaci preklapaju kao, kod nas.
Nekada se zaradi, nekada se kiksne. Nece to moci vecito. :nono:
 
topalovic je napisao(la):
da bi opstali na pozitivnoj nuli i nesto zaradili morate da imate u blizini veliko trziste,sto vise raznovrsne i skupe robe (jer jedna drugu pokriva),malo klikera u glavi :haha: i uvek novca da pokrenete proizvodnju ili jos bolje (slucaj kod mene) NESMETE DA PREKINETE DA PROIZVODITE POVRCE TOKOM CELE GODINE.Kako ja to radim vidite iz mojih postova ,a mogu da vam kazem da sam u ovom poslu preko 30 godina :cao:

Prica se da je na plastenicima velika lova a ti to radis kako kazes vec trideset godina pa jesi li uzeo veliki ::novac:: ::novac:: ::novac:: :ppozdrav:
 
Dr.Gruja je napisao(la):
topalovic je napisao(la):
da bi opstali na pozitivnoj nuli i nesto zaradili morate da imate u blizini veliko trziste,sto vise raznovrsne i skupe robe (jer jedna drugu pokriva),malo klikera u glavi :haha: i uvek novca da pokrenete proizvodnju ili jos bolje (slucaj kod mene) NESMETE DA PREKINETE DA PROIZVODITE POVRCE TOKOM CELE GODINE.Kako ja to radim vidite iz mojih postova ,a mogu da vam kazem da sam u ovom poslu preko 30 godina :cao:

Prica se da je na plastenicima velika lova a ti to radis kako kazes vec trideset godina pa jesi li uzeo veliki ::novac:: ::novac:: ::novac:: :ppozdrav:
Toliko imam para da mi se prosipaju iz dzepa :haha: :haha: :haha:
 
Bez sve sprdnje, lično mislim da u povrtarstvu može da se zaradi pristojna cifra ali nekako sve to posmatram kao izvor dodatne zarade pored osnovne profesije, jeste da se radi u 2 smene ali nije da nije izvodljivo.
 
futurefarming je napisao(la):
Bez sve sprdnje, lično mislim da u povrtarstvu može da se zaradi pristojna cifra ali nekako sve to posmatram kao izvor dodatne zarade pored osnovne profesije, jeste da se radi u 2 smene ali nije da nije izvodljivo.

U tom grmu lezi zec.
Moze da se zaradi, niko nekaze da nemoze.
Najbolje je ko ima dobru platicu, pa onako avanturisticki ako uspem.
Ali, uloziti u danasnje vreme ogroman novac u plastenike i pratecu opremu, dobro zasukati rukave i na kraju neslavno proci. :sta:

Mora se raditi. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh