Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    136
Koliko je dobro davati zito u zrnu,jecam i kostovit ovcama.Amater sam pa i ne znam najbolje sta im davati.
 
Žito ne treba davati ovcama. Može zob,ječam, tritikal, kukuruz, mogu pšenične mekinje ovcama koje doje. Za kostovit ne znam , mislim da je dovoljno dati vitaminsko-mineralnu lizalicu.
 
Planiram da uskoro da započnem uzgoj ovaca. Za početak bih kupio 10-ak komada. Pošto nemam baš puno prostora da ih puptam na pašu, zanima me koliko bi mi na godišnjem nivou trebalo obezbediti hrane za njih? Kukuruza, soje, balirane deteline, sojine slame i kurzovine?

Treba mi barem okvirni odgovor.
 
Pozdrav svima! Imam 5 kozica, moze li neka ideja kako da osmislim pojilicu. imam bunar, tako da ove kupovne ne mogu, kazu da treba jak pritisak. Trenutno im dajem vodu iz nekog veceg korita al piju samo dok je sveze, posle nista.
 
Meni su pojilice bile zakačene na kanister od 1000 litara i funkcionisale su.Pojilice su sa plovkom
 
na taj bunar mi nije spojen hidrofor, tako da ga nemam. klasicna pumpa bugarska od 1500 dinara sluzi za istakanje vode.

framboise-moze li malo preciznije o kakvim pojilicama je rec
 
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
Počeli smo da seckamo kukuruzovinu pre desetak dana , ovce odlično jedu i dobro dođe s obzirom da je sva trava izgorela, ovo malo pašnjaka im služi samo da se prošetaju. Taman dok prosečemo tri reda kroz sredinu njive, na krajevima i tada će i siliranje doći na red.
 
cuo sam iz nekih prica da kad hoces da nateras ovce na mrku da je dobro davati sangarepu. interesuje me necije iskustvo i tacnost informacije
 
To da li ces ovce naterati na mrku van sezone parenja zavisi od vise faktora prvenstveno od rase i kondicije.ako imas daj sargarepu i ovcama i kravama,godice im sigurno.
 
Čitam ovde kako ljudi preporučuju da se ovcama daje samo prosušena lucerka ali me buni zašto mora tako jer kada ovca pase travu ona jede svežu zelenu bio masu, takođe sam gledao na netu kako neki stočari daju raznu zelenu bio masu ovcama da jedu. Da li može neko da objasni zašto ovcama nije dobro da se daje sirova lucerka?
 
Čitam ovde kako ljudi preporučuju da se ovcama daje samo prosušena lucerka ali me buni zašto mora tako jer kada ovca pase travu ona jede svežu zelenu bio masu, takođe sam gledao na netu kako neki stočari daju raznu zelenu bio masu ovcama da jedu. Da li može neko da objasni zašto ovcama nije dobro da se daje sirova lucerka?
Moze ja sam davao ali treba ograniciti i konbinovati sa nekom drugom hranom zbog naduna.

Послато са 5023F уз помоћ Тапатока
 
Hajde mala pomoc.
Ovcama dajem po 200-300 grama mjesavine.
Kukuruz 50%,jecam%,suncokret 15%.
Ovce su krizanke,slovenke i W.
Sta trebam mijenjati ili ubaciti nesto novo?
Da li je bolje kukuruz mljeti ili u zrnu?
 
Nazad
Vrh