Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE

• Ukupno glasača
    130

Mihailo78

Član
Učlanjen(a)
12 Avg 2012
Poruka
522
Nema potrebe da melješ kukuruz. Mojim ovcama trenutno dajem kukuruz i zob oko 200 gr a ojagnjenima dodajem i pšenične mekinje i dobijaju oko 600 gr te smeše. Od kabaste hrane imaju seno, silažu i slamu.

Virtemberg

Novajlija
Učlanjen(a)
12 Dec 2016
Poruka
29
Aha,ovcarstvom se bavim iz hobija,ali ne zelim da im sta fali.Na ovu smjesu dodajem manji dio vita-redina te lizalice naravno koje su uvijek tu.
Jagnjadima uzimam gotovu smjesu,hvala.

strucker

Član
Učlanjen(a)
4 Nov 2012
Poruka
565
Moje ovce jedu 200 grama mlevenih kuruza/jecma/zita, i oko pola kilograma do kilogram krompira + seno lucerke/sarovina/sojina slama. 15 dana pre i posle parenja pojacavam smesu na 400-500 grama, kao i pred jagnjenje i nekih 15-20 dana posle jagnjenja. Jaganjci jedu pet deset dana gotovu hranu, pa onda 10% koncentrata za junad u smesu kuruza/jecma/zita kao i najfiniju lucerku. Uglavnom dostizem 30 kg za tri meseca, ovce su mesavina sjenicke, virtemberga i il de fransa.

Mihailo78

Član
Učlanjen(a)
12 Avg 2012
Poruka
522
Da li je neko pokušavao da napravi ili razmišljao o mlinu za slamu i seno, za kockaste bale ? Na prethodnim stranicama je bilo slika. Razmišljao sam da bi možda bilo jednostavnije samleti seno, slamu , šarovinu, sojinu slamu i pomešati sa silažom ili repinim rezancem, dodati i prekrupu ili zrno . Kakve god da sam imao jasle ovca voli da izvlači seno, da ga gura, da pretura, a ovako kada je samleveno ne bi mogle. :ideja: :sta:

Stankovac

Član
Učlanjen(a)
14 Maj 2013
Poruka
132
Ovce hranim lepom sitnom detelinom ujutru a uvece im dajem mesavinu 8 vrsti trava (ljuljevi,jezevica itd),od zoba dobijaju kukuruz,jecam,tritikal,crni ovas i stocni grasak :)

strucker

Član
Učlanjen(a)
4 Nov 2012
Poruka
565
Da li je neko pokušavao da napravi ili razmišljao o mlinu za slamu i seno, za kockaste bale ? Na prethodnim stranicama je bilo slika. Razmišljao sam da bi možda bilo jednostavnije samleti seno, slamu , šarovinu, sojinu slamu i pomešati sa silažom ili repinim rezancem, dodati i prekrupu ili zrno . Kakve god da sam imao jasle ovca voli da izvlači seno, da ga gura, da pretura, a ovako kada je samleveno ne bi mogle. :ideja: :sta:
Pa jesi probao sa x jaslama ispod kojih ide sirok alov za zrno/prekrupu? Sta god da iscupaju padne tu, nema rastura. Malo mi je to preterano da se pravi mlin zbog tog "problema"

Mihailo78

Član
Učlanjen(a)
12 Avg 2012
Poruka
522
Koristio sam x jasle pre desetak godina. Nije to možda baš ni toliko veliki "problem" , više bih to uradio zbog toga da mogu da im izmešam hranu kao u silo mix prikolici. Slike jasala sam postavio u temi izgradnja objekta za ovce.

Učlanjen(a)
28 Nov 2012
Poruka
738
Овца да би преживала мора да је нешто боцка у преживару , то су речи ветеринара . Не ваља ни да једу само самлевено. Ако самељеш све што си набројао ништа не добијаш. За шашину је боље сечком да се уситни него да се меље, исто важи и за сено и сламу али не њих сечка з шашину да сецка. А и овце једу сламу и шашину слађе од луцерке иако немају ништа хранљиво у себи.

Virtemberg

Novajlija
Učlanjen(a)
12 Dec 2016
Poruka
29
Recite mi gdje grijesim?
Dva jagnjeta koje sam ostavio za priplod imaju izmedju 40-45 kg sa 11 mjeseci starosti.Dajem im po 250 g dnevno u prosjeku mjesavinu kukuruza,jecma i suncokreta.Majka slovenka,otac virtemberg.Da dodam jesu iz trojki,pa su i bila sitnija.Naspram drugih ovaca izgledaju jako male.

Šošara

Član
Učlanjen(a)
5 Jan 2009
Poruka
1.459
Ocisti ih od parazita,dupliraj dozu jarme i cekaj ,vreme ce pokazati.Neka grla se razrastu tek posle prvog jagnjenja a neka cak i posle drugog.Jednostavno buknu, raskrupnjaju se da ih i ne prepoznas.Neka ne.

savopunck

Član
Učlanjen(a)
27 Okt 2012
Poruka
3.274
Koje vitamine za mešanje u hranu dajete ovcama,mene zanima posebno da ima selen,a bakar ne jer veže selen.
Ili za u vodu,svejedno ,za inekcije znam,ja dajem promtselen.

Mihailo78

Član
Učlanjen(a)
12 Avg 2012
Poruka
522
Pozdrav kolege , jeste li pripremili dovoljno hrane za ovce ? Ove godine to ne bi trebao da bude problem. Nama je ostalo da izbaliramo još malo šarovine.
Trenutno im je jelovnik sledeći: ujutru dobijaju šarovinu pa posle toga seno, kad to pojedu onda silaža i zrno
[/URL][/IMG]
[/URL][/IMG]
[/URL][/IMG]
Poslepodne opet silaža pa slama ili šarovina ili strnjokos

Vrh