Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    136
Opet isti problem kod mene kao i prosle godine.nece da jedu sveze baliranu sojinu slamu,cim im ubacim u jasle one na ogradu i bleje,onda posle nesto njuskaju,al sve slabo.A do pre dva dana su jeli staru sojinu slamu,koju isto taku u pocetku nisu hteli da pipnu,od nje nije ostajala ni trunka u jaslama.Jel gresim sto baliram odmah sutradan posle vrsidbe soje?

I moje ovce neće da jedu svježe,ali ja zato sojinu slamu ostavim za zimu kad je vijavica i hladno onda jedu sve šta im se baci.::super::
 
Ja sam juce dovukao drugu turu koju je uhvatila kisa,i odstojala na njivi par dana i mnogo bolje je jedu od ove suve koju sam balirao drugi dan po vrsidbi.
 
Neznam da li je vec neko pisao o ovome
Interesuje me koja je razlika u hranjivoj vrijednosti loma kukuruza od citavog zrna, posto se lom moze kupiti po dosta nizoj cijeni, a vidim da mnogi hrane sa tim ovce pa me interesuje ima li razlike.
 
Kolege, hteo bih da predjem na ovcarstvo,pa me zanima kolikoovce treba da imam da bihj uzeo subvencije i koliko jedna ovca jede bale deteline ili sena dnevno? neka je bala 15 kg :)?


 
Ako sam negde dobro procitao mozes i za jednu ovcu dobiti subvenciju to ce ti odgovoriti neko ko bolje zna. Sto se tice kolicine sena po ovci i to zavisi od ostalih hraniva koje koristis. Kod mene trenutno 14 ovaca na jagnjenju dobija oko pola kilograma zrna mesavina kukuruz-zob po glavi, 6 kanti od polkolora silaze dnevno (3 ujutru i 3 uvece), ujutru pola bale sena (bale su te neke kilaze koju si naveo) i uvece balu slame.
 
Kolege, hteo bih da predjem na ovcarstvo,pa me zanima kolikoovce treba da imam da bihj uzeo subvencije i koliko jedna ovca jede bale deteline ili sena dnevno? neka je bala 15 kg :)?



i ja nesto gledam da ih maticim tolko znam da treba za subvencije ali sta treba da se odradi dotle ne znam svako objasnjenje dobro doslo Hvala
 
mali problem imam...ovce mi oguliše svu koru na drveću...da li je to nedostatak vitamina...(inače u staji imaju vitaminsku sol...ali je baš i ne jedu)..ili je to normalna pojava kod ovaca...za koze znam da to rade...
 
Pored ovih granula dodajem još neke maštrancije i premikse, pored kukuruza malo suncokreta i još neke sitne stvari stočnu so obavezno i sve lepo izmešam lopatom, neću sad da odajem moj sistem, evo neka slika



wkh6xi.jpg


- - - - - - - - - -

29dwxgh.jpg


- - - - - - - - - -

16kap1g.jpg




vodu dajem nek uvek imaju ali izbegavam sa gracke mreze nego sa busenog bunara
 
jedno pitanje, da li je neko hranio ovce krompirom u svezem stanju ili kuvan ( mi za kuvan krompir kazemo meca ) i kakva su iskustva
 
Krompir u svezem stanju sam cuo da je jedan covek davao bikovima i nije imao problema, sto se tice ovaca nisam cuo da je neko davao. Kuvan krompir je davao jedan covek u mom selu. Kuvao ga u kazanu i na kraju kada se ukuva ubaci kukuruznu prekrupu i dobro zamesa. Ovce su bile ekstra debele. Verovatno treba uz to davati i povecanu kolicinu sena ili slame radi balasta.
 
Mislim da svez krompir nije preporucljivo davati u vecim kolicinama zato sto izaziva povecanje telesne temperature dok se kuvan moze davati u neogranicenim kolcinama stim sto se mora svaki sitniji zdrobiti zbog opasnosti da ga ovca proguta celog pa moze da se zadavi.
 
Ne znam zasto ljude mrzi da citaju komentare koje su clanovi vec postavili. Tako cemo samo stici do xxx stranica i onda nema sanse da pronadjemo nesto kada nam bude trebalo.
Pisao sam o ishrani ovaca svezim krompirom iz licnog iskustva. O njegovim hranjivim vrednostima necu pisati jer je to poznato. Po meni, najbitnije da krompir bude cist, opran ili ociscen od zemlje, da bude isecen ili zdrobljen kako se ovce ne bi zadavile. Nismo ga kuvali, prali smo ga u mesalici, a mleli masinski, odvajali pre masinskog secenja trelez... Ovce ga rado jedu, ali treba biti oprzan u kolicini koja se daje i postepeno povecavati tu kolicinu.
 
Nazad
Vrh