Ishrana muznih krava

Senaža lucerke može da bude jedino kabasto hranivo, ali je neekonomično da bude jedino hranivo u obroku, u tim situacijama može da bude problematična zbog viška proteina i stvaranja amonijaka i uree koji mogu imati štetan uticaj na reprodukciju, a ne toliko da će dolaziti do indigestija i naduna. Inače sa silažom cele biljke kukuruza i sa dobro ukljopljenim koncentratom potpisujem da nema boljeg obroka za visokoproizvodne krave.
 
За сада немам могућност да правим силажу кукуруза а сјенажу луцерке планирам радити у роло балама.У односу на мој садашњи начин исхране(купујем сијено осредњег,можда и лошијег квалитета по цијени од 3.5 марака за балу) исхрана луцерком ће бити суперекономична.Може ли се тај вишак протеина избаласирати тако што ћу направти концентрат који има ниску протеинску вриједност? Како би по вама могао да изгледа дневни оброк крава које дају 25 до 30 литара млијека?
 
Која је исплативост држати 10 музних крава? Желио бих да се почнем са тим да бавим, па ме интересује... Читам неку литературу, и све је то сјајно и бајно, али ме интересује пракса. Поздрав!
 
Која је исплативост држати 10 музних крава? Желио бих да се почнем са тим да бавим, па ме интересује... Читам неку литературу, и све је то сјајно и бајно, али ме интересује пракса. Поздрав!

U teoriji je kako si napisao sjajno i bajno, a u praksi tuga, cemer i jad.
 
Sama cinjenica da se u srbiji stocarstvo polako ali sigurno gasi govori o tome kakvo je stanje sa isplativoscu tog posla. Drzava unisti sve..Cene mleka su smesne..

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
21 kg silaza
4.5 kukuruz zrno
4.5 detelina
1.5 slama
1.2 soja
2 kg suncokret
i 200 grama laktarom

to je za 20 litra mleka na dan/.
]
to je patent ko predlog kako vam izgleda???? ima i recepture od 25 do 40 litra.
 
to tako pise i ja se pitam.jedan hrani gotovim koncetratom patetnt ko krave su vec 6 mesec od 5 krave 110 kila daje mleko. da 7 kila konc a on 36 dinara.

kad izracunam ovako soja 90 dinara
sunc 66 detelina 110
i premiks dnevno .ostalo imam ali i to kosta.de je tu racunica .
 
Ja sam jedno vrijeme u ishrani muznih krava koristio protomilk.....Ne kazem da nije dobar al kad skresase cijenu mlijeka na 45 feninga i premija za mlijeko kasni 6 mjeseci odmah sam ga izbacio....sad malo premiksa,mekinja,stocnog kvasca u prekrupu i koliko da
 
Ko nema dobru zemlju ili iz nekih drugih razloga nemoze postici dobre prinose u ratarstvu neka ne gubi vrijeme i ne zanosi se onim: "Ne isplati se kupovati"!
Najjeftinije je kupiti gotov koncentrat.
Ko ima dosta grla iako i ima mogucnost da rentabilno proizvede vlastite komponente za smjesu, nemoze, jer treba mnogo vremena a bogami i zemlje da se proizvede kvalitetan kabasti dio obroka.
Varijanta sa superima je opet preskupa, malo jeftinije ispada nego gotov koncentrat a gdje je sva ona muka i znoj koju covjek preturi preko ledja od njive do kravljih usta?!
 
Poslednja izmena:
Evo da pojednostavim: ako imas kukuruz koji ti je dao prinos 5 tona zrna na hektar odnosno 500 kg na dunum, proizvodna cijena kilograma takvog kukuruza je daleko veca od trzisne cijene tog istog kukuruza.
Ja sam izracunao prosle godine da je moj koncentrat koji sam pravim od svojih zitarica skuplji nego da kupim gotov i od tad kupujem gotov koncentrat.
Krava koja daje manje mlijeka neka jede i manje koncentrata,ja svakoj kravi svaki mjesec premjerim kolicinu mlijeka koju daje i na osnovu toga odredim koliko ce koncentrata jesti.Za krave koje daju do 20l mlijeka moze ici i jeftiniji koncentrat sa 15% proteina.
 
Ne slazem se da je gotova hrana bolje resenje od hrane iz sopstvene radinosti. Radio sam u fabrici stocne hrane i gledao sta i kako se radi. Krave gotovom hranom bi hranio samo u krajnjoj nuzdi. Za iste pare mogu da se kupe mnogo kvalitetnije komponente i sam da je napravis. Radio sam i oglede za tu fabriku(tov svinja) i imao sam bolje rezultate sa ishranom kukuruz,jecam soja i njihov premiks, nego sa gotovom hranom. Zaboravio sam pa ne mogu da napisem tacno, ali su svinje sa gotovom hranom imale vecu konverziju i manju kilazu pri prodaji. Svake godine imam manjak kukuruza i misljenja sam da mi je bolje da ga dokupim nego da hranim sa gotovom hranom. Sto se tice toga da ne kosta svakoga isto proizvodnja kukuruza, zbog razlike u prinosima. Mislim da to uopste nije bitno, jer to je ratarska stvar. Stocara treba da zanima trzisna vrednost komponenti i po tome treba da se prave kalkulacije.
 
21 kg silaza
4.5 kukuruz zrno
4.5 detelina
1.5 slama
1.2 soja
2 kg suncokret
i 200 grama laktarom

to je za 20 litra mleka na dan/.
]
to je patent ko predlog kako vam izgleda???? ima i recepture od 25 do 40 litra.

Ovo je obrok za višu proizvodnju, bar moja odokativan procena, može da se izračuna. Iskreno ne vidim ulogu slame u obroku za grlo 20 kg mleka i sojinu sačmu u istom obroku...
 
Surdonja:
Tov junadi ili svinja nemogu se bas porediti u pogledu utrosenog vremena i brige sa mlijecnim govedarstvom.Upotrebom gotove smjese se preskoci citavo brdo posla i to jalovog posla u mom slucaju!Kako cijena kukuruza moze biti samo ratarska stvar???Pa te pare sto ulozim u sjetvu kukuruza nisu pale sa neba nego sam ih namuzao i kroz mlijeko treba ponovo da ih vratim i da nesto i meni ostane.Zar poenta svakog biznisa nije odnos "ulozeno-dobiveno"???U sjetvu kukuruza po hektaru ako ne vise onda sigurno ni manje ne ulozim od tebe samo sto kod mene je prinos od 10t/ha zrna rekordan prinos a kod tebe normalna pojava i jos nesto jedna lasta ne cini proljece tako ni kukuruz sam ne cini koncentrat.Svi veci farmeri u mojoj okolini kupuju koncentrat tako bar mogu vise vremena da posvete pripremi dostatne kolicine kvalitetnog kabastog obroka.
 
I kod mene je prinos od 10t/ha vise nego rekordan. Kod mene na gazdinstvu je stocarstvo i ratarstvo strogo odvojeno. Ako se meni zbog loseg kvaliteta zemlje ne isplati da sejem kukuruz, ja ga necu sejati nego cu ga kupovati. Isto tako ako mi se ne isplati da ga dam stoci ja cu prodati, a stoku necu drzati. Najveca je greska kad kazu da im se isplati da drze stoku zato sto imaju svoju hranu, kao da nisu mogli da je prodaju. Ne svidjaju mi se komponente koje se koriste u ishrani gotove hrane za krave, zato je ne bi kupovao.
 
E tu smo se nasli.
Uglavnom stoka nesmije pojesti vecu vrijednost od one koju proizvede.E sad kako doci do cilja zavisi od kvalitete zemlje raspolozive radne snage,mehanizacije,organizacije posla i jos dooosta drugih faktora.
 
Kod mene ima jedan sto drzi oko 40 do 50 grla i daje stoci gotov koncetrat samo sto on sije dosta kukuruza pa vrsi trampu sa nekim proizvodacom koncetrata....
 
Nazad
Vrh