Ishrana muznih krava

Moje mišljenje je da ako nemaš nikakve sirovi koje si proizveo na sopstvenim njivama, da kupiš gotov koncentrat. U koliko imaš žitarice, onda uzmeš super. Ako imaš svega onda dodaj premiks i to ti je to. Jer kada ti umešaš koncentrat znaš od čega se sastoji. Prilikom kupovine gotovih koncentrata o njemu znaš kakav je hemijski sastav i koja hraniva idu ali ne i u kom odnosu. E tu je problem, deklariše se 18 % proteina, ali ne i odakle je taj protein. Što se tiče vitamina i minerala tu nema brige, jer su svi vitamni i minerali koji se kupuju provereni i nema odstupanja, dok ostala hraniva mogu jako da variraju, naručito proteinska. <br>Tako da use i u svoje kljuse, napravi dobru silažu, senažu i seno, onda će koncentrovana hraniva biti manji problem. 
 
Izrada premiksa je vec kompleksan posao. To tesko moze u kucnoj radinosti jer tesko mozes naci sve mikroelemente, vitamine i minerale.
 
Zet mi ima fabriku stočne hrane, ali oni nemaju program za krave.
Komponente imam kod njega, kao i protivstrujnu mesaonu.

Послато са LT26w уз помоћ Тапатока
 
Ne znam, kakvi su planovi tvog zeta.
To mislim u vidu proširenja posla na taj profil proizvoda.

A ja mislim da se ne isplati sve iz nule samo za tebe.
Uzmeš mineralnu smesu sa mikroelementima, koja ide 5 g na kravu na dan, ostalo dopuniš sa komponentom, znači kalcij iz kamenog brašna, a magnezij iz MgSO4 ili sličnog izvora, ta sa sumporom ti ide ako koristiš ureu.

Vitamine krava ne treba, jer mora da ih sama sintetizira u buragu, ako dobiva sve što joj treba.

Sigurno imaš knjigu sa tabelama, koliko krava treba pojedine tvari za održavanje te po litri.
Ako joj sve to nudiš, ona će ti dat proizvod.

Recimo, za litru mleka treba 4 g kalcija (to ja iz glave, mislim da je toliko, bolje proveri) i ako krava ne dobije tu količinu, možeš joj davat bilokoji čudesni i skupi dodatak, a bude sva džaba (na dugi rok, neko kratko doba može uzimat iz rezerve u telu, što ti uzrokuje zdravstvene probleme).

Osnova svih nauka je (obično stvarno bezobrazno prosta) matematika.


To pričamo za minerale. Kod proteinskih i energetskih komponenti ima još drugih caka pored računanja procenata.
 
Poslednja izmena:
Imam ja razvijene premikse za preživare za sve kategorije i za ovce i goveda, ali pošto sam u fazi pregovora i trebalo bi početi proizvodnja, a ako ne bude ništa od proizvodnje ja ću kući za svoje potrebe, nabavio sam malu mešaonu od 30 kg pa ću da se igram... :osmeh: Ali slažem se sa Tinom, ako nemate specifične zahteve može to i na taj način da se uradi.
 
ljudi sta da radim zob necu imam do kraj berbe a imam stoku zaostavio sam ,sta vi mislite dal da uzimam koncetrat za krave bolji ?ili za bikove bolji?pa da dejem na krave.nebi vise davao konc po kravi vise od 2 kila i davao bi 3 kila moje jos?.trenutno dajem kofu poludisperzije nepunu za saku. na dve krave.i daju mi 10 kila mleko svaka, nemam silaze vise i smanjilo se mleko .?????
 
sta bi trebalo promijeniti ili dodati ishrani krava da bi se povecao protein u mlijeku krave daju u prosjeku 20l, jedu oko 7,5 kg koncetrata 18%,silaza i sjenaza
 
Po ovome što si napisao one jedu više nego što im realno treba. Pad sadržaja proteina je najčešće posledica nedostatka proteina u obroku, što ne bi trebao biti slučaj kod tebe. Genetska osnova je često limitirajući faktor kod sadržaja proteina.
 
A nekad na kolicinu proteina u mleku ne mozes da utices..mislim na mlekare kad rade analize..kadija te tuzi kadija ti sudi..jesi merio proteine na sopstveni zahtev ili je to mlekara poslala dopis pa na osnovu njega ti formirala cenu?
 
Nazad
Vrh