Ishrana muznih krava

Од овог што могу набавити почео сам да миксам
50 кг кукуруз
50 кг јечам
60 кг мекиње
25 кг сојина сачма
Ако сам добро израчунао то је око 17% протеина,врједи ли чему овај састав? Видим да се користи и сунцокретова сачма али тренуитно не могу да је набавим
 
Imaš negde oko 16,3% sirovih proteina. Ako ovu smešu daješ u kombinaciji samo sa senom fali ti mali energije povećaj za malo kukuruz a smanji stočno brašno, ali onda povećaj sojinu sačmu jer ćeš izgubiti deo proteina, mada i ne moraš, tad bi imao oko 15%. Fali ti još mineralno vitaminski deo, da li stočna kreda i dikalcijum fosfat i 1% premiks ili sve u makro premiksu.
 
Krede mu ne fali sigurno, posto u stocno brasno je stavljaju u povelikim kolicinama.

Neki bas i preteraju. Radim u fabrici stocne hrane, svaki dan nam stize rinfuz stocno brasno. Kada obicno vagne kad je uzvrsena 17-18 tona. Nedavno nam je stigla ravna, a u njoj 26 tona. Vraceno je dobavljacu i ako je on tvrdio da je sve u najboljem redu.
 
To sam čuo da rade. Zqato uzmete džak podignete ga u nivo glave i pustite da padne, ako se sabije na pola ima krede koliko voliš ako je 3/4 pun onda je sve ok. Skoro sam imao problem sa jednim obrokom za visoko-mlečne krave, nije funkcionisalo baš sve idealno, promenim premiks, stavim sa manjim udelom kalcijuma i sve ok. Uradi analize vlasnik farme i sojinu sačmu su krstili kredom, šta reći.
 
Imaš negde oko 16,3% sirovih proteina. Ako ovu smešu daješ u kombinaciji samo sa senom fali ti mali energije povećaj za malo kukuruz a smanji stočno brašno, ali onda povećaj sojinu sačmu jer ćeš izgubiti deo proteina, mada i ne moraš, tad bi imao oko 15%. Fali ti još mineralno vitaminski deo, da li stočna kreda i dikalcijum fosfat i 1% premiks ili sve u makro premiksu.

Онда да смањим за џак мекиња?
50 кг кукуруз
50 кг јечам
30 кг мекиње
25 кг сојина сачма
и да набавим одговарајући премикс
 
Ja pravim ovako:
35kg brasna kukurza
15 jecam
15 soja
18 suncokret
6 repica
1 soli
1 premix
9 stocno s tim da na ovo dobiju sigurno jos po kilu stocnog odvojeno
 
Moze li neko da mi da savet sta da promenim u ishrani kod mene, kad sta i koliko da dajem jer su mi ove zime krave definitivno najgore na mleku. Dajem silazu jedan obrok, senazu jedan obrok, i dva puta seno i koncentrat ili prekrupu zavisi kad sta ima, i ove godine imaju najraznovrsniju hranu a najmanje mleka. Primera radi, jedna krava koja je otelila 3 tele ima 10l mleka danas, 1 mesec posle telenja. A prosle godine posle telenja je imala 19l. A i sve ostale su dosta slabe na mleko, ne znam sta bi mogao da bude problem. Ima li neko savet?
 
Nije cilj da imaju sto raznovrsniju ishranu nego da je stalno ista i izbalansirana,koncentrata treba da dajes 300g po litri mleka i nevalj ga stalno menjati jer treba minimum 15 dana da se burag navikne na promenu hrane.Burag je pun zivih mikroorganizama i svaka promena hrane utice na njih,treba vremena da se razviju novi sojevi bakterija koje preradjuju tu hranu...............
 
Kako ja da im izbalansiram obrok?
Koncentrat i ne dajem puno, ali dajem kao i proslih godina i ne mogu da verujem da imaju isto mleka kada su jele 4 puta seno na dan i sada kada jedu seno, silazu i senazu.
 
Kod mene po citav dan jedu silaze koliko mogu a koncentrat onaj napisani sa stranice otprilike 25kg na dan na 5 krava a sijeno sobijaju livadsko samo jedan obrok na dan cisto da malo promijene silazu i imaju sve oko 20 litara
 
Kako ja da im izbalansiram obrok?
Koncentrat i ne dajem puno, ali dajem kao i proslih godina i ne mogu da verujem da imaju isto mleka kada su jele 4 puta seno na dan i sada kada jedu seno, silazu i senazu.
Nadji nekog u savetodavnoj sluzbi ko to radi i nek ti kaze sta ti fali u obroku...........kako si pripremio krave za laktaciju i to je jako bitan faktor,dobro pripremljena krava ti je pola posla do dobre mlecnosti............
 
Kod nas tih savetodavnih sluzbi nema, a jedini ja ovde dajem silazu i senazu tako da nemam sa kim da uporedim i razmenim iskustva.
 
Imam 4 simental umaticene i jednu domacu koja je neka mesavina simental-holstajn. Koncentrat kupujem pravi ga covek koji drzi stocnu hranu i znam da tu ima svega, slicno ovim recepturama koje imaju na forumu a moze i po zelji da se naruci koncentrat.
 
Nazad
Vrh