Ishrana muznih krava

Хвала.Колико сам овдје видио већини је основа исхране силажа а ја је немам.Једноставно изгледа ми да је кравама које дају 20 литара потребан већа количина хране.Размишљам да догодине посијем луцерке колико могу али нисам сигуран могу ли користити сијено луцерке као основу кабасте хране.
 
Хвала.Колико сам овдје видио већини је основа исхране силажа а ја је немам.Једноставно изгледа ми да је кравама које дају 20 литара потребан већа количина хране.Размишљам да догодине посијем луцерке колико могу али нисам сигуран могу ли користити сијено луцерке као основу кабасте хране.

Možeš,lucerku i slamu i taj koncentrat od 18% je odlična ishrana.
 
Hranivo I II III IV

Kukuruzna prekrupa 51 44 50 48
Stocno brasno 15 16 10 25
Suncokretova sacma 18 20 25 15
Sojina sacma 12 10 10 8
Suvi rezanac secerne repe - 6.0 - -
Dikalcijum fosfat 2.0 2.0 2.0 2.0
Stocna so jodirana 1.0 1.0 1.0 1.0
Premiks za krave 1% 1.0 1.0 1.0 1.0
Ukupno 100 100 100 100

Ovo je koncentrat sa 18% proteina za zimsku ishranu krava iz knjige Savremena ishrana krava dipl.ing. Milojko Jankovic
u zavisnosti od mlecnosti grla se daje odredjena kolicina koncentrata - meni licno je krava HF kojoj sam davao 10kg ovog koncentrata iz varijante III izbacila 46l mleka merenih na mlekomeru na tri muze

pitanje za moderatore kako ubaciti tabelu iz excela :sta:
Inetresuje me nesto gdje ovde ubacit jecam. Da li u porcente zita i u kojem odnosu. 1:4 1:5 ? i sta je ovaj dikalcijum fosfat?
 
Kako odredjujete koliko koncetrata po litri mlijeka davati kravi ,odnosno krava koja daje 20l dnevno koliko treba da pojede koncentrata?
Znam da je to relativno ali neko mjerilo kojeg se vi drzite.
 
Poslednja izmena:
Zavisi loliko mleka daje i šta je pojela od kabastog obroka i koliko. Farmeri koji drže HF koji je dobre mlečnosti drže se najčešće pravila 300 gr koncentrata sa 18% sirovih proteina po kilogramu mleka. Ali to je za svaki kg iznad osnovnog obroka. E sad za grla do 20 kg mleka se ne isplati davati koncentrat sa 18% sirovih proteina, mada kakva je situacija kod naših odgajivača pitanje da li je ti 20 maksimalno ili je to odgovor na ishranu.
 
Zavisi... Kod mene konkretno osnovni obrok je silaža, senaža i seno a koncentrat je dodatni. Međutim na nekim farmama sa kojima sarađujem je osnovni obrok sve to plus koncentrat a dodatni obrok je u stvari smeša proteinskih hraniva, nešto poput super koncentrata i najbolje krave taj deo dobijaju u skladu sa mlečnošću, međutim takvi obroci imaju problem sa viškom energije. Po mom mišljenju najbolje je kao osnovni obrok dati određenu količinu koncentrata sa silažom i kabastim hranivima a grlima koja prelaze mlečnost iz osnovnog obroka dodati još koncentrata u skladu sa proizvodnjom.
 
Kod mene se javi problem kod boljih grla, kojima preko osnovnog obroka ( silaza, seno livadsko i slabiji koncentrat ), dodam jos jaceg koncentrata ( 18 % proteina ) i to u vidu redje balege.
Kad smanjim kolicinu koncentrata balega se normalizuje. Da li je to od viska proteina ili energije, ili ... ?
 
Generalno veći udeo koncentrata u obroku čini da balega bude ređa. Kad sam bio u SAD-u, jedan od ljudi sa kojim smo obilazili farme inače nutricionista mi je rekao, dobro nahranjena holštajn krava u piku laktacije ima konzistenciju balege malo gušću od dijareje, što je posledica visokog udela koncentrata i proteina u obroku. I zaista kod njih u grupi gde su takva grla moji seljaci bi lečili 50% takvih krava. :osmeh: Generalno žuta tj svetlija retka balega je posledica viška energije a tamna i možda ređa za nijansu je posledica viška proteina. Jesu li u pitanju holštajn ili simentalske krave i koje seno im daješ? Ako ne daješ lucerkino seno i imaš visokoproduktivna grla vrlo verovatno ti je višak energije problemčić.
 
Krave su simentalke, ali nisu visokoproduktivne.
Od desetak njih , 3-4 u piku laktacije daju preko 20 l mleka, jedna je imala i preko 30 neko kratko vreme.
U tom periodu im dodajem bolji koncentrat ne da bi imale vise mleka ( kao ameri ) nego da izbegnu zdravstvene probleme,
koji mogu nastati usled iscrpljenosti u laktaciji, a i posle narednog teljenja.

Silazu dobijaju po volji, seno je livadsko, sakupljeno sa prirodnih i sejanih livada. Lucerka se ovde - onde nadje u tom senu, ali zanemarljivo.
Utesno je da je visak energetskog hraniva, jer energija je jeftinija od proteina, uz to je i vecim delom sami dobijamo.
 
Може ли се сурутка користити у исхрани крава? Има ли неких нежељених ефеката ?
 
Sta mislite o mojoj receturi kukuruz-20 kukuruz u klipu-30 tritikal-40 mekinje-20 kostavit sa selenom-1 premiks-1 stocni kvasac-1 , muznim grlima dajemo pola 6.5kg ove smese i 2 vangle natopljenog rezanca .
 
Drugari ,treba mala informacija za jednog mog prijatelja. Drzao bi 4 krava u stali. Pa ga interesuje koliko mu hrane treba za godinu dana ili po jednom danu.
Ali bi hranio vise silazom, manje sa detelinom. Zato sto mu je skupo da kipuje balirku, kosacicu, nego bi radio samo silazu. I normalno kukuruz, jecam, tritikale, bi sejao.
Detelinu bi kupovao, ali ga zanima kako moze da hrani krave sa sto manje deteline. I koje su minimalne potrebe krave za detelinom.
Ako moze neko priblizni da napise, koliko kg koncentrata, koliko kg silaze I koliko kg deteline, treba kravi za jedan dan. Ili pak na godinu dana ako vam je tako lakse.
Drzao bi kvalitetnije krave, racuna na 6500l mleka godisnje. Kakva ishrana treba za tu kolicinu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh