Ishrana muznih krava

Manjevicu, jel ima prijatelj sada krave? Jel cuvao nekad krave ili mu je bas sve strano?
Evo npr, nekoliko saveta od mene..
Silaza za 4 krave i prateca grla (junad) bi trebalo da zavrsi minimum 3 ha (po meni), moze i 4, sa tom kolicinom bi imao preko cele godine i to bi bilo idealno.. Silaza po kravi, ako je osnovno hranivo, znaci oko 25 kg, seno nemam, tako da sve sto bih napisao bilo bi nerealno, ali samo ce mu se reci... Koncentrat na osnovo mlecnosti, do 20 l mleka ide min 16% protein, preko 20l ide min 18% protein.. Neznam sta bi se jos moglo dodati.. Ako treba jos nesto, pitaj...
Iz pocetka je malo slozeno i komplikovano, dok se ne udje u materiju, posle sve lako ide..
Pitao sam te da li je nekad imao krave, jer za tu litrazu, mora se znati krava i da se pripremi za takvu laktaciju, ima tu i fleš ishrana (ako sam se lepo izrazio) i ishrana u zasusenom periodu i ostala zezanja...
Uh al sam se raspisao, ali ne zameri, malopre sam otelio jednu pa mi se sad ne spava.. :) :)
 
Poslednja izmena:
Cuvao je ranije, ali su tada davali I detelinu I seno. Bilo drugo vreme. Nisu toliko ljudi racunali.
Njega interesuje da li bi imao profit.
Ako dajes 35kg silaze, koliko jos koncentrata dajes? Bez sena, bez deteline? Samo silaza I koncentrat?
 
Ја главу разбијам сличном проблематиком.Почетник сам са 5 крава.Од исхране имам ливадско сијено и концентрат.За силажу немам услове.Занима ме може ли се оваквом исхраном постићи добра производња млијека без послиједица по здравље крава? Ако у исхрани користим концентрат од 20% протеина и код крава које дају мање од 20 литара,шта тиме добијам а шта губим?
 
Jako je puno 35 kg silaže po grlu dnevno, otprilike za kravu vrhunske mlečnosti ide 20-25 kg maksimalno silaže u obroku. Koncentrat je dopuna na kabastu hranu do određene mlečnosti i on se daje od 3-10 kg po grlu u odnosu na mlečnost i bez sena ili senaže nema držanja krava, tj na silaži i koncentratu mlečna grla držati je nemoguća misija. I još jedna stvar on sa 4 krave i komercijalnom pričom da prodaje mleko mlekari nema gotovo šanse da opstane. Ako mu je to početak pa da povećava ok, al da kupi 4 krave i da ostane na tom broju teško. Jedino ako ne bude pravio sam neke sireve i tražio svoju računicu na pijaci, ovako nisam olptimista po tom pitanju.

@šone
Mislim da se može bez kukuruzne silaže dobiti korektan obrok za krave, međutim treba ti mnogo više od običnog livadskog sena i koncentrata sa 20% proteina. Treba ti kvalitetnije kabasto hranivo poput senaže od te trave ili još bolje od lucerke, crvene detile, zvezdana, uglavnom neke leguminoze ili sejane kvalitetne trave. Treba videti u okolini šta ima od prehrammbene industrije i da li nešto od njihovih nusproizvoda možeš da iskoristiš u ishrani krava. Koncentrat koji ti daješ ima previše proteina za tu proizvodnju, takav koncentrat se koristi kod krava vrhunske mlečnosti uz dodavanje protektiranih masti kao izvora energije, pa to ima smisla. Kod tebe sigurno fali energije u obroku, deo proteina se koristi kao energetsko hranivo što je jako skupo. Druga stvar razgradnjom tog viška proteina u energetske svrhe nastaje amonijak koji preko zida buraga dospeva do krvi i do svih organa, opterećuje jetru koja treba da ga preradi u ureeu i bubrezi da je izbace. Pogotovu negativan uticaj ima na matericu, gde menja njen pH i pravi niz problema koji uslovljavaju probleme u reprodukciji. Ako je koncentrat iz neke fabrike tu je bar 20% od ukupnog proteina u obliku neproteinskog azota (opet najčešće uree) i problemi su još izraženiji.
 
Uh sunce mu... Pa ja sam napisao 35.. Lele... Nisam ni video, dok nisam tvoj post procitao... Odoh da ispravim.. Dajem preko 25 kg, ali stvarno za one koje idu 35+ i preko 40... Za ove oko 25-30l ide oko 20 kg... Hvala profo...
Manjevicu, koristim slamu, a protein iz lucerke menjam koncentratom..
 
@ Žarkov mali
Manje vina, manje vina i suvog mesa... :ppozdrav:
Dešava se, ništa strašno samo da čovek se ne preračuna, mada bolje i 35 kg da računa nego 10 kg...
 
Hoce da prodaje sir na pijaci.
Nije mislio bez lucerke, to je hteo da kupuje. Ali ga interesuje koliki je minimum lucerke dnevno.
Ako mozes da napravio neku matematiku. Naprimer.
Koliko silaze koliko koncentrata, koliko deteline. Ponavljam sa sto manje deteline, jel bi nju kupovao.
I jos jedna stvar me interesuje. Koliko u prikolicu stane silaze, ako je prikolica 6 kubika. Da li stane 2,5t? Posto bi silazu ja treba da mu radim I vozim.
 
Mislim ja da I'd toga svega nema nista. Ali ajde.
Sada bi kupio samo silo kombajn. Pa bi kasnije neki traktor da ne place oranje, spremanje I transport silaze. A ja da nastavim da mu sejem prskam.
 
Manjevicu, posalji ga u neku apoteku gde ima stocna hrana i na svakom dzaku hrane za krave ima nekoliko solicija kako i u kojim kolicinama se hrani, bas ono sto njemu treba, svaka fabrika stocne hrane ima neki svoj koncept, gde kaze: Ako imas silazu, seno i slamu, onda ide to xx, to ide xx, to ide xx, pa onda pise, ako imas kukuruznu silazu, travnu silazu, onda ide ono xx, pa ono xx i tako dalje.. Nadam se da si me razumeo.. A i lepo je to sto hoces da mu pomognes, ali pusti i njega nek nauci nesto.. Na kraju ces da mu budes savetnik i ako nesto krene po zlu, ti ces biti kriv..
 
@prof. dr. Seljak
Хвала на исцрпном одговору и објашњењу,много ми значи.За кабасто храниво имам у плану сјетву луцерке и маштам о некој мини роло балирци, бог зна колико од тог ћу успјети.Од прехрамбене индустрије у околини имам Swisslion,то су слаткиши,кекси,чоколаде,не знам јел шта искористиво. Концентрат се прави у продавници сточне хране,знам да користе премиксе patent co,наводно је искључиво од житарица ал не могу бити сигуран. Проблема са репродукцијом већ имам,краве се неколико пута воде а никако да остану стеоне.Алтернатива садашњој исхрани ми је Gebi uni m 18%(којег могу да добијем по повољној цјени) или да сам купујем житарице и правим концентрат,(имам прављену мјешаону која може задовољити потребе).
 
Pretpostaviosam da će se tako stvari odvijati sa reprodukcijom i takvim obrokom. Moraš to rešiti inače imaćeš ozbiljnih problema sa reprodukcijom. Što se tiče Swisliona svi ti otpaci su ti energetska hraniva, tebi nešto treba kao ostatak destilerija, pivara pa i vinarija... Gebi uni sa 18% proteina ti je malo bolje rešenje ali i on sadrži neproteinski azot i on je namenjen manje ozbiljnoj proizvodnji. Moj savet je sopstveni koncentrat, uz dobru recepturu znaš šta je stavljeno i vrlo verovatno jeftinije nego što bi to bilo kad bi se kupovao koncentrata istog kvaliteta.
 
Ja sam gledao cini mi se na dobroj zemlji prilog da coveku dovoze kuci za 23 dinara ili tako nesto pa mi to bilo bas jeftino, i ne znam kakav moze biti kvalitet za te pare u odnosu na cene konkurencije, pa sam hteo da vidim ima li neko iskustva sa njima...
 
Nazad
Vrh