Ishrana kunića peletima

Dogacue - bolje im nemoj davati nikakve granule nego te za jagnjad ..vrati se koju stranicu nazad u ovoj temi pa ces da vidis da sam isto pitanje postavio .. nastavio sam da ih dajem i osolio sam se ali srecom nisam kako sam mogao ...vidim da si iz uzica pa potrazi malo sigurno tamo da ima a ako nema naruci prako nekog da ti donese nedje iz cacka ... ja narucujem iz Podgorice uvijek ima neko da ide tamo-ovamo ...
 
Na ovu vrstu trava sam mislio da su dobre za kunice , ja im dajem iskljucivo njih , sa sijenom . Pozeljno je da ostoji prije nego id dajemo i imam samo pozitivna iskustva , veca otpornost , bolja mlijecnost zenki , lakse se pare i mladi su zivahniji , samo im treba davati postepono , a u baru imamo tokom cijele godine ove vrste trave .....
2640r53.jpg

izgled svjeze ubrane
28tjrx5.jpg

izgled prevenute spremne za ishranu kunica .
 
Druže,ovo ti se kod nas(a verujem i kod vas)zove Maslačak.Kunići ga rado jedu,ima puno hranljivih stvari!
 
Dovoljna je površna analiza pa da se zaključi da pelete moraju da budu osetno skuplje od iste takve ne peletirane smeše. Ako je neka hrana jeftina onda nije dobra. To je definitivno. Sa druge strane ako je skupa to nije garancija i da je dobra.
Kada se saberu cene komponenti na njih treba dodati troškove transporta, troskove radnog prostora, energije za mlevenje, zatim troškove energije za peletiranje, trošak rezervnih delova jer matrice se relativno brzo troše, amortizaciju mašina, cena rada, ambalaža i na sve to zarada firme to jest vlasnika.....
Dalje pozovete lepo prodavca ili proizvođača peletirki pa saznate da se pri peletiranju oslobađa značajna toplota, u jednom trenutku čak 120°C. To znači da u peletama nema C vitamina. Takođe dolazi do degradacije proteina pa, bez obzira što u zbiru komponenti ima određen procenat proteina u praksi je taj procenat manji jer dolazi do degradacije. I to nije sve. Pri procesu peletiranja razgrađuje se i jedan deo skroba, što znači delimičan gubitak energije.
Neko je napisao da lucerkino seno stajanjem gubi na kvalitetu a ako je u obliku peleta ne. Tako nešto možda piše u prospektima proizvođača peleta ili peletirki ali ne piše u literaturi o senu.....
Nekada je piletina bila gospodska hrana, skupa i odličnog kvaliteta. Industrijska proizvodnja gotovom “kompletnom” hranom dovela je do toga da je brojlersko pile đubre koje po nezdravim mastima ne zaostaje za industrijski ( box i “kompletna smeša) gajenim svinjama ili tovljenim bikovima. Danas retko ko ima prilike da ima velike ispuste za svinje pa još hrastovu šumu sa žirom za završni jesenji tov što je jedina zdrava hrana ali svako može da nauči i sakupi razne korove za kuniće i tako sebi i porodici omogući zdravu hranu.
 
Proizvodzac Somborski koncentrat za kunice

Proizvodzac stocne hrane konkretno granula za kunice je Meteor Commerce-Sombor
to je sasvim dovoljno jer za koncentrat tj palete kazu da je to potpuna ishrana za kunice....
pozeljno je malo sena i deteline ali ne mnogo...malima kad se odvoje samo ciste palete treba davati jedno vreme a posle dodavati malo sena i deteline i kukuruz zbog zuba....
Samo od proverenog proizvodjaca uzimati hranu....kod nas su se najbolje pokazali Farm-comerc i Gebi i somborski(neznam mu tacan naziv) sve ostalo je kesa...
 
Pozzzz
Pitanje za sve, zivim u Sarajevu i jedina peletirana hrana koju mogu naci u blizini je hrana cincile. 25 Kg= 23 KM (oko 12€). Da li da je pocnem davati svojim kunicima?
Sve sugestije i misljenja su dobrodosla i unaprijed Vam hvala svima.
 
Sijeno
pocetna2.jpg
80% – 90% dnevne prehrane bi se trebalo sastojati od sijena.

Hrana kunića treba sadržavati prvenstveno grubo strukturirana sirova vlakna, tj. sijeno/travu. Najbolja hrana za kunića je ona koja što je više moguće oponaša njihovu prirodnu prehranu. Kunići su tip životinje koja pase i brsti, u prirodi jedu male obroke tokom dana. Pošto je čista i svježa trava teško dostupna najbolje je kunića hraniti sušenom travom tj sijenom. Hranjenje kućnog kunića sijenom omogućava mu da pase kao što bi u divljini, bez debljanja što je slučaj kod hranjenja sa visoko kaloričnom hranom poput peletića. Digestivni trakt kunića je razvijen tako da može prerađivati velike količine visoko - vlaknaste hrane u veoma kratkom periodu. Hranjenje nisko - vlaknastom hranom uzrokuje probavne smetnje. Mnogi od ovih problema se mogu spriječiti ili smanjiti ako kunić ima sijeno na raspolaganju.

Inače postoje dvije osnovne klase sijena: trave i leguminoze.
- Sijeno od trava se dobija sušenjem bilo koje vrste trave od mnogobrojnih koje postoje, i lako ga je prepoznati po dugim listovima koje okružuju središnju stabljiku. Ovo sijeno je poželjnije u ishrani kunića, uglavnom zbog niskog nivoa proteina i kalcija. Nivo vlakana u sijenu trava ovisi od starosti biljaka. Najbolje je miješano sijeno raznih trava ili ono od mačice (mačji rep).- Sijeno lucerne ili leguminoza se najščešće dobija od alfalfa ili djeteline. Izgled
pocetna4.jpg
a lisnatije nego sijeno od trava. Bogato je proteinima, kalcijem, i energijom (kalorije). U većini slučajeva treba ga davati u ograničenim količinama. Kunići koji ne dobvaju pelete mogu se hraniti alfalfa sijenom pomiješanim sa sijenom trava, povećavajući nivo proteina i energije u ishrani.
Sijeno je NAJVAŽNIJA hrana kojom možete hraniti svog ljubimca. Ono uvijek MORA biti na raspolaganju. Hranjenje raznovrsnim sijenom održava izbalansiranu prehranu, i minimalizira gladovanje kod izbirljivih kunića. Treba im se neograničeno ponuditi visoko-vlaknasto sijeno trava (>25% sirovih vlakana). Nisko-vlaknasto sijeno trava i leguminoza može se koristiti kao dodatak zbog raznovrsnosti, naročito kod kunića koji se ne hrane peletima.Većina kunića će selektivno jesti gomilu sijena, birajući ukusnije zalogaje. Nudeći manje količine sijena redovito tokom dana ( 2-3 puta dnevno) radije nego veću količinu odjednom (dnevno ili rijeđe) potiče kunića da jede više od ponuđenog sijena. Hranjenje sijenom često pravi nered u kući. No to možete izbjeći stavljajući ga u čvrste jasle. Posude za obavljanje nužde su također dobro mjesto za ponuditi sijeno. Tu sijeno ostaje na jednom mjestu, a također pojačava navike vršenja nužde u posudi namjenjenoj za to. Kunić provodi više vremena u svojoj posudici, i uživa grickajući sijeno dok je tamo. Oni izbjegavaju zaprljano sijeno. Sijeno u posudici treba često dodavati i mijenjati.
pocetna5.jpg
Kunići mogu biti jako izbirljivi i često ne uživaju u nastojanjima svojih vlasnika da prošire njihovu prehranu. Ograničavanje količine peleta će vašeg ljubimca "ohrabriti" na grickanje ukusnog sijena. Također, možete sijeno učiniti zabavnim, stavite ga u košaru, cijevi, kutije... igrajući se u sijenu on će ga grickati. Ponudite više puta na dan manje količine. Kunić će često ignorirati sijeno koje je već dugo na raspolaganju. Kao što smo gore rekli možete ga ponuditi i u wc-u. Mnogi kunići okreću glavu od sijena kupljenog u pet shopovima. Ponudite kvalitetnije sijeno! Ne odustajte, kunići su tvrdoglavi i ponekad su im potrebni mjeseci kako bi odlučili da je sijeno dobra hrana. Ukoliko vaš zekan voli određeni tip sijena, dobra je ideja da se postepeno uvode i druge vrste. Sijeno im se treba davati od najmanjih nogu, tj. od trenutka kada počnu samostalno jesti. Ponekad je jako teško uvjeriti kunića da jede sijeno ukoliko ono nije u njegovoj prehrani od ranog doba.
Sijeno je izuzetno važno radi bolje probave i dentalnog zdravlja. U tu svrhu korisne su i mlade, neprskane grančice voćaka jabuke i lješnjaka, koje služe i kao dobar "brus" za brzo rastuće zube kunića.

---------- Poruka napisana u 00:29 ---------- Prethodna poruka je at 00:27 ----------

[h=3]PREHRANA KUNIĆA[/h]Znati čime smijete hraniti kunića, a pogotovo znati čime NE smijete je veoma važan dio
pocetna1.jpg
brige oko kunića, jer pojedina hrana koja izgleda kao njihova prirodna hrana je zapravo izuzetno loša za njih.

Prehrana kunića treba se sastojati od:
- svježeg sijena (miješavina raznih trava)
- svježeg povrća i bilja
- i na kraju, od kvalitetnih peleta u manjim količinama
Sve što ne spada u navedeno treba smatrati "poslasticama" koje se daju u ograničenim količinama. Svježa i čista voda treba im UVIJEK biti dostupna.



---------- Poruka napisana u 00:31 ---------- Prethodna poruka je at 00:29 ----------

PeletiVisoko-kvalitetni komercijalni peleti obezbjeđuju hranjive tvari u tragovima, vitamine i minerale koje kunić možda ne dobija ukoliko se hrani samo sijenom i svježom hranom. Međutim, veoma malo peletirane hrane je potrebno za dobro zdravlje kunića. Pošto kunići imaju sklonost prejedanju peletima, što može dovesti do gojaznosti, potrebno je voditi računa o količini peleta u njihovoj ishrani. Prejedanje također može dovesti i do dentalnih oboljenja, oboljenja probavnog sistema, dosade i problema u ponašanju kunića.

pocetna3.jpg
U periodu od 7 tjedana do 7 mjeseci starosti, kada je njihov rast ubrzan, vaš kunić može jesti peleta koliko želi. Između sedam mjeseci i godine starosti, potrebno je postepeno smanjivati količinu peleta. Kunići lakši od 1 kg mogu imati brži metabolizam od većih kunića. Veoma mali kunići imaju veće potrebe za energijom, a nešto manje za vlaknima. U skladu sa težinom vašeg kunića, ocijenite koliko peleta je potrebno da mu date. Dajte mu više ukoliko teško dobija na težini, a manje ukoliko ima sklonost debljanju. No, količina će ovisiti i o tome koliko je vaš ljubimac aktivan tijekom dana. Dobro je opće pravilo da se odrastao kunić hrani u toku jednog dana sa maksimalno 25g peleta bogatih vlaknima po kilogramu tjelesne težine.

Postoje varijacije u komercijalnoj peletiranoj hrani, pa provedite neko vrijeme proučavajući njihov sadržaj. Peleti mogu imati raspon od 12-25 % grubih vlakana, i 14 % i više proteina. Peleti koji imaju više od 18 % vlakana su najbolji; oni sa 20-25% vlakana su idealni. Što se proteina tiče, birajte pelete sa 14-15 % proteina. Veći nivo proteina, od 16-22 %, su prikladnijii za kuniće koji žive vani. Sadržaj kalcija treba biti ispod 1 %.
pocetna8.jpg


Kunići jako dobro probavljaju proteine biljnog porijekla, ali ne i one životinjskog. Poznata je pojava simptoma kao kod arteroskleroze, te katarakta ukoliko se kunić hrani životinjskim mastima. Iako se ovo ne javlja uvijek, najbolje je ipak provjeriti sadržaj peleta, te minimizirati proizvode koje sadrže tvari životinjskog porijekla.

Kunići imaju veoma male potrebe za mastima u odnosu na druge životinje. U njihovoj ishrani potrebno je samo 2% masti. Ukoliko peleti kojima hranite kunića sadrže više masti najvjerovatnije će vaš kunić postati gojazan. Neke kompanije proizvode peletiće u raznim oblicima i bojama. Iako je to možda dobro što se tiče marketinga, vi morate biti sigurni da su dobre kvalitete. Uvjek pročitajte sadržaj na pakiranju, da biste se uvjerili da hrana ne sadrži previše masnoće, šećera ili životinjskih proizvoda. Pošto se peleti mogu pokvariti kupujte samo zalihe za 6 tjedana.
 
Koji su granule od ovih proizvodjaca najbolje po sastavu i kvalitetu?

Sastav prvih i cena je 430 din 10kg



Sastav drugih i cena 330 din 10kg

SIROVINSKI SASTAV: zrnasta hraniva, sporedni proizvodi industrije ulja, hraniva životinjskog porekla, sušeni biljni proizvodi, mineralna hraniva, predsmeša. U 1kg smeše dodato je: VITAMINA: A 12.000 IJ, D-3 2.000 IJ, E 30mg K-3 3mg, B-1 3mg, B-2 10mg, B-6 10mg, B-12 0.02mg, Ca-Pantotenata 15mg, Niacina 40mg, Holina 500mg. Mineralnih materijala: Fe 60mg, Cu 5mg, Mn 400mg, Zn 60mg, Co 0.02mg, J 0.75mg, Se 0.15mg, NaCl 2.5mg. ANTIOXIDANATA: BHT 100mg

  • Sirovnih Proteina Min. 15,00%
  • Vlaga Max. 13,50%
  • Sirovina Vlakna Max. 13.00-15,00%
  • Pepeo Max. 8,00%
  • Ca od 0.80 do 1.10%
  • P od 0.65 do 0.80%
  • Na 0.20-0.30%
  • Lizin Min. 0.60%
  • Metionin +Cistin 0.50%
Sastav trecih 10kg

Potpuna smeša za MLADE KUNIĆE I služi za ishranu mladih kunića od početka do 60 dana uzrasta.
SIROVINSKI SASTAV: zrnasta hraniva, mlinski proizvodi od žita, proizvodi industrije šećera i sporedni proizvodi industrije šećera, proizvodi in industrije ulja , sušeni biljni proizvodi,mineralna hraniva,vitaminsko mineralna predsmeša. U 1 KG SMEŠE DODATO JE:VITAMINA: A 10.000 IJ, D-3 1.500 IJ, E 50mg, K-3 2mg, B-1 10mg, B-2 10mg, B-6 6mg,B-12 0,02mg, Pantotenska Kiselina 15mg, Nikotinska Kiselina 30mg, Holin Hlorid 300mg,Folna Kiselina 1mg.MINERALNIH MATERIJA: Bakar 8mg, Gvožđe 60mg, Cink 60mg, Mangan 20mg,Kobalt 0,2mg, Jod 0,8mg, Selen 0,15mg.
ANTIOKSIDANS: BHT 100mg
KOKCIDIOSTATIK: Salinomicin 50mg
HEMIJSKI SASTAV:
Proteini min. 16 %
Vlaga min. 13,50 %
Celuloza 10-12 %
Pepeo max. 8,00 %Kalcijum 0,8-1,0 %
Fosfor 0,7-0,8 %
Lizin min. 0,7 %
Metionin+ Cistin min. 0,6 %
Natrijum 0,2-0,3 %
TDN min. 60 %
 
Koristim granule koje imaju isti sastav naveden u ovoj tablici za kunice.
SIROVINSKI SASTAV: zrnasta hraniva, sporedni proizvodi industrije ulja, hraniva životinjskog porekla, sušeni biljni proizvodi, mineralna hraniva, predsmeša. U 1kg smeše dodato je: VITAMINA: A 12.000 IJ, D-3 2.000 IJ, E 30mg K-3 3mg, B-1 3mg, B-2 10mg, B-6 10mg, B-12 0.02mg, Ca-Pantotenata 15mg, Niacina 40mg, Holina 500mg. Mineralnih materijala: Fe 60mg, Cu 5mg, Mn 400mg, Zn 60mg, Co 0.02mg, J 0.75mg, Se 0.15mg, NaCl 2.5mg. ANTIOXIDANATA: BHT 100mg
Sirovnih Proteina Min. 15,00%
Vlaga Max. 13,50%
Sirovina Vlakna Max. 13.00-15,00%
Pepeo Max. 8,00%
Ca od 0.80 do 1.10%
P od 0.65 do 0.80%
Na 0.20-0.30%
Lizin Min. 0.60%
Metionin +Cistin 0.50%
 
Ima razlike u ceni i dosta bi se ustedelo na duzi period.
Imaju granule od 20kg za 620din.
Postavicu i njihov sastav.
 
Nazad
Vrh