IMT

540,542,549,560...imaju malo sporiji kardan u odnosu na 533 i 539,preciznije 540 obrtaja kardana pri 1685 obrtaja motora.

U kuciste menjaca 540 moze da se napakuje menjac petobrzinac ali je to totalno neisplativo jer trebaju velike i skupe prepravke.
 
Poslednja izmena:
mirko 015,sada stvarno neznam sta da uradim,nisam merio nicim br.izlaznog vratila ali sam moj berac eko 3500 vuko sa mojim 540 i kada sam brao kukuruz drugaru sa njegovim 542 mnogo je brze okretao berac nego moj,a i prednost je ta sto ja berem u 3 sporu a kod njega sam brao u 4 i 5 sporu pa samim tim i manje potrosi gorivo a ide dosta brze,pa sam najvise zbog toga postavio ovo pitanje.
I jos nesto mirko koja je najjeftinija solucija kupiti polovan menjac od 542 ili 549.ili da na svoj menjac ugradjujem jos 2 brzine
 
Za mjerenje broja obrtaja su dovoljni mobilni telefon koji može snimati zvuk (čini mi se da sad svaki to može), parče izolir trake i neki besplatni programčić za analizu zvuka. Zalijepi se traka na osovinu/remenicu tako da strši sa strane, uključiti da se vrti i snima zvuk udara trake o neki predmet za koji zapinje.
Prebaci se na računar, otvori i posmatra grafički prikaz koji liči na ekg. Izmjeri se period između dva udara (šiljak koji se periodično ponavlja) i 60 sekundi podijeli tim brojem. Rezultat je prilično tačan broj obrtaja osovine u minuti, kasnije je lako preračunati koliko je u odnosu na različite obrtaje motora.
 
Aco,najjeftinija varijanta ti je prodaj traktor pa kupi 542,da prepakujes menjac na petobrzinac ima da te kosta ko svetog pere kajgana a da kupis polovan menjac petobrzinac ja garantujem da neces kupiti da je dobar jer petobrzinci nisu nesto specijalno dugovecni kao trobrzinac,imaces iskakanje iz 4 brzine,problem pete......
Niko ne rastura traktor u delove zato sto je bio u ekstra stanju!!
 
Nekako ne vjerujem da 549 i 540 imaju razlicite obrtaje kardana... I ako se razlikuje kao sto mirko pise, to je 200 okretaja motora vise sto se nikako ne moze osjetiti na potrosnji u cjelodnevnoj berbi kukuruza.

Brao sam godinama s 549 i motor sam drzao na 1600 okretaja u 95% slucajeva. Potrosnja takva da mi je rezervar bez problema durao cjeli dan branja naravno s kratkim pauzama tokom dana.

Na cjeli dan berbe s 542 i 540 s istim beracima nema sanse da se potrosnja toliko jako osjeti da bi opravdavalo kupovinu drugog mjenjaca ili drugog traktora.
 
Kao sto sam napisao 540,542,545,549,560,565,567,569....imaju 540 obrtaja kardana pri 1685 obrtaja motora.

533 i 539 imaju 540 obrtaja kardana pri 1500 obrtaja motora.

Rakovica ima 540 pri 2000,mali ursus 540 pri 2200,zetori 540 pri 2000,univerzal-store 540 pri 1920......

Uglavnom najbrzi na kardanu su IMT traktori.
 
ima da se nadje rasturen u dobrom stanju kod onih sto prodaju rasturene sa Kosova i iz Hrvatske ili pozajmljenih po Srbiji pa rastureni ;) e sad ga ubodi,sto rece neko pre mene prodaj 540 pa kupi 542 jeftinije ti je i generalku da radis na 542 nego da se zezas sa menjacima
 
Za mjerenje broja obrtaja su dovoljni mobilni telefon koji može snimati zvuk (čini mi se da sad svaki to može), parče izolir trake i neki besplatni programčić za analizu zvuka. Zalijepi se traka na osovinu/remenicu tako da strši sa strane, uključiti da se vrti i snima zvuk udara trake o neki predmet za koji zapinje.
Prebaci se na računar, otvori i posmatra grafički prikaz koji liči na ekg. Izmjeri se period između dva udara (šiljak koji se periodično ponavlja) i 60 sekundi podijeli tim brojem. Rezultat je prilično tačan broj obrtaja osovine u minuti, kasnije je lako preračunati koliko je u odnosu na različite obrtaje motora.

Sa upaljenim traktorom meriti zvuk sa telefonom.Zar nije prostije naći podatak u tehničkom uputstvu.Evo link i provereno podatak piše.

http://poljoinfo.com/downloads/IMT_traktor_540_542_uputstvo.pdf
 
Zvuk udarca trake po mikrofonu se izdvaja dosta od ostalih i lako se prepoznaje, a ovaj metod je upotrebljiv za mjerenje broja obrtaja bilo kakvog motora ili osovine.
Super je kad imaš fabričke podatke, ali kad nemaš ili praviš nešto sam ovo je prilično tačna i jeftina metoda.
 
U svakom slucaju hvala vam drugari,po svemu sudeci razmislicu sta da uradim,a taman sam mu bio ugradio i servo volan ali otici ce na prodaju pa da kupim malo jaci.
 
Kao sto sam napisao 540,542,545,549,560,565,567,569....imaju 540 obrtaja kardana pri 1685 obrtaja motora.

533 i 539 imaju 540 obrtaja kardana pri 1500 obrtaja motora.

Rakovica ima 540 pri 2000,mali ursus 540 pri 2200,zetori 540 pri 2000,univerzal-store 540 pri 1920......

Uglavnom najbrzi na kardanu su IMT traktori.

Komso koliko onda moj 560 ima sada obrtaja ?
 
Ja sam mjerio br. obrtaja kardanskog vratila na fergi, mehanickim mjeracem. Nesto kao stoperica izgleda, ima razne adaptere, uglavnom ''ubodes'' adapter u onu rupu na vratilu koja je u centru (od siljka tokarskog, kad je bila na obradi), stisnes neki hepek i ocitas. Tako mi je fergo pokazao, kad sam kazaljku namjestio na 1500 obrtaja motora, okruglih 500 obrtaja kardana, vjerovatno je razliku od 40 obrt. ''pojeo'' traktormetar.
 
na svakom originalnom satu ima tacno prikazano obrtaji remenuce kardana u odnosu na obrte remenice motora,
e sad ovo znam provereno 533 539 558 imaju taj takozvani brzi kardan,za 560 567 znam proveerno da je spor,merili smo stric i ja ima i on tu spravicu ko stoperica,zetor je 2 brzinac i imas ovaj ko na 560 i neki brzi od ferge to znam provereno na zeci 5011
 
Kupovao sam delove za 533 pa izmedju ostalog reko da zamenim i hladnjak.Zvao sam ikaterm i kaze cena je 18500 plus PDV.Odlicno,odmah sam im rekao da je zato i propala nasa industrija.
Kupovao sam u Agrogasu i oni kazu imaju samo turski,jedan je 10.000 a drugi 12600dinara i isti je kao i nas domaci samo je turski.Kad sam dobio hladnjak uocio sam da su ga bantu crnci pravili bio bi bolji.Znaci lim kao da su sekli sa rucnim makazama,ofarban je sa pola grama farbe i pola je promasio.Znaci katastrofa.Kakav li je onaj od 10.000,cudim se i krstim.
 
Nisam bas siguran ali mislim da postoji jos jedan par zupcanika za ubrzanje kardana na 540 i toj klapi menjaca. Oni sto stoje kod spojnicke osovine na ulazu u menjac. drugaciji prenos i ubrzava se kardan. Mislim da Lisnik zna tacno dal sam u pravu ili gresim jer davno je bilo reci nesto o tome . u neke serije je ubacivan taj ubrzani prenos . E sad mozda gresim al sve mi se cini da je upravo o 542 -549 to bilo u pitanju
 
Nazad
Vrh