IMT

Ne bi mu skodilo da se poravna glava.Ujedno mogu i da se provere ventili i miran si.A kako je prosao ostatak motora (klipovi,klipnjace)?
Izgleda da si imao srece. :ppozdrav:
 
Nista,klipovi i klipnjace su ok.Okretao sam remenicu(radilicu valjda se tako naziva) dok svaki klip ne dodje u gornji polozaj i tako sam video da nije iskrivljenja.Nadam se da ce na kraju sve biti kako treba.Nego da li je pametno vazdusni filter dobro isprati,strah me da ne otpadne posle koji komad zice pa tad napravi ozbiljan problem,ili da kupim novi filter da se ponovo ne kockam?

Edit:zasto pri vrhu cilindara ima kao garezi natalozilo se(malo ne mnogo) ili je to nesto drugo,sta to pokazuje i mozel se i sme sta radit sa tim?
 
Poslednja izmena:
Garez na vrhu klipa je normalna pojava,mozes da je ostruzes samo nemoj da zapinjes mnogo da ne ostetis klip.
Zica ne moze da otpadne osim ako filter nije u totalnom stanju raspadanja,operi slobodno.
 
Zanima ga garez na vrhu cilindra a ne klipa...

Garezi pri vrhu cilindra bude posto taj dio ne dokuci karika i ne "cisti" se taj dio cilindra pa se s vremenom tu stvori mala naslaga. Nista to nije. A na IMT-u klipovi dobro pa nisu masni a garez je normalna pojava u motoru.
 
Izgleda da sam imao srece,danas ga otvorih i samo je dihtung probio na prvom cilindru (gledajuci od strane hladnjaka) sad cu kad sam ga otvorio jos neke sitnice uradit.Da li je neophodno glavu malo obrusit tj.poravnjat i mozel to cemu skodit?
Nadam se i ja da imaš sreće jer kao i u fizici sva energija koja negde "uđe" mora i da "izađe" a kod tebe je izašla na dihtung !!! Kod nekoga slomije radilicu, iskrivi klipnjaču....
 
Zanima ga garez na vrhu cilindra a ne klipa...

Garezi pri vrhu cilindra bude posto taj dio ne dokuci karika i ne "cisti" se taj dio cilindra pa se s vremenom tu stvori mala naslaga. Nista to nije. A na IMT-u klipovi dobro pa nisu masni a garez je normalna pojava u motoru.

Sad lepo videh sta je covek napisao,u pravu si.:ppozdrav:
Ja tu garez ocistim saberom i smirglom.
 
Edit:zasto pri vrhu cilindara ima kao garezi natalozilo se(malo ne mnogo) ili je to nesto drugo,sta to pokazuje i mozel se i sme sta radit sa tim?
kao sto rekose uzmes izguras klip do vrha uzmes celicnu cetku i ocistis garez. Kad je rec o cilindrima, spustis klip do dna ubacis neku pamucnu krpu u cilindar i uzmes smirglu koju nauljis i ocistis tu garez. Kad zavrsis sa ciscenjem lepo to sve obrises krpom. Ulje je tu da bi ublazilo agresiju smirgle i da nebi delovi garezi i smirgle upadali u cilindar.
 
Ako smirglate stublinu, ne ide vodena smirgla nego granulacija160-240.
Smirgla se tako da se pravi ukrstena zavojnica-radi zadrzavanja ulja.
Stublina se nikad ne polira, kako neki po svojoj logici savetuju.
 
I pre nego sto se stavi glava sipa se po malo ulja (ne previse,dovoljno je 2-3 mlaza iz kantice za podmazivanje)u svaki cilindar da lakse upali motor.
 
Vec sam pisao da smo kod covjeka na kombajnskom motoru dvije pohrdjale stubline smirglali i vodobrusnim i obicnim smirglom u 3 granulacije, pa celicnom vunom i na kraju nam dojadilo, namontirali na busilicu zicanu cetku i opleti... pokupili iz cilindara sto se pokupiti dalo i da vidis. Nakon toga sam ja pajserom natezao ventile a kolega ih je obradjivao smirglom i wd-40. namontirali glavu, malo labavije podesili ventile dok se ne usjednu kako treba, i teraj... Kombajn upalio i odradio dvije sezone bez greske na motoru.

Kakve klinac tolerancije i finese na rakovici. Osmirglaj, ocisti, sve dobro sastavi i teraj. ;)
 
Izgleda da sam imao srece,danas ga otvorih i samo je dihtung probio na prvom cilindru (gledajuci od strane hladnjaka) sad cu kad sam ga otvorio jos neke sitnice uradit.Da li je neophodno glavu malo obrusit tj.poravnjat i mozel to cemu skodit?
Nemoj brusiti glavu ako misliš da nema potrebe, provjeri ju pa vidi jel ima potrebe.
Svakim brušenjem glava je sve tanja, a time i sklonija pucanju.

Izvode na Boš pumpi si mogel nečim zaštititi, a ne ovak da ti smeče ide unutra i kasnije to nabije u dize
 
Sad imam problem sa anlaserom(valjda) traktor sam i ovaj put morao upalit na slepanje i sve je ok.
Kod pokusaja paljenja na kljuc (a i direktno) cuje se samo skljocanje,nesto sumnjam na automat te pitam mozel se on skinut bez skidanja celog anlasera?Vidjeh da samo jedan sraf ga drzi (ako sam dobro video) i mozel se njegova ispravnost proverit i kako.
 
Sad imam problem sa anlaserom(valjda) traktor sam i ovaj put morao upalit na slepanje i sve je ok.
Kod pokusaja paljenja na kljuc (a i direktno) cuje se samo skljocanje,nesto sumnjam na automat te pitam mozel se on skinut bez skidanja celog anlasera?Vidjeh da samo jedan sraf ga drzi (ako sam dobro video) i mozel se njegova ispravnost proverit i kako.

U kakvom je stanju akumulator? Proveri V. Ako je "prazan" akumulator hoce da radi te simptome.
 
U fazi sam kupovine akumulatora,stari je potpuno zamro skinuo sam ga i prikacio prenosne kablove na kleme,mozda ovo sa prenosnim kablovima je glavni uzrok tog preskakanja
 
Moguce da su ti i kleme slabo stegnute, mozda ti je slabo stegnuta na sasiju traktora, isto tako provjeri jeli dobro dotegnuto ono debelo kablo na alnaseru. Ako je to sve uredu onda je akumulator slab ili nevalja alnaser.
 
I ako su kablovi malog preseka hoće da prave otpor, mada u tom slučaju bi trebao da primetiš da se greju. Možda ti je slab i taj drugi akumulator sa kojim pokušavaš.
 
A sta je tesko da se skine alnaser, da se proba "na prazno" i po potrebi da se ocisti rotor, zamene cetkice, biksne i da se proveri automat. Pola sata posla... Od toga 15 min otpada na konzumaciju kafe sa rakijicom i dva cigar duvana...
 
Nazad
Vrh