IMT

Nisu lezajevi ,treba da presteluješ konusno tanjirasti zupčanik
 
Nije ni konusnu-tanjurasti vec su poluosovine dobile malo lufta pa sad ceono lupaju jedna u drugu pri ljuljanju traktora... Skini jedan tocak (koji god zelis, svejedno je) skini kocnice, i onih 10-ak sarafa odvrni sto drze kuciste lezaja i poluosovinu i izvuci poluosovinu napolje. Ispod tih "10-ak sarafa" imas tanke metalne plocice koje sluze za pravilno podesavanje zazora izmedju poluosovina. Obratite paznju jer nisu sve plocice iste debljine...

Izvadite jednu tanku plocicu, sastavite sve nazad pa provjerite ima li lufta i da li se rukom plako mogu pokretati tockovi bez nekog struganja i lupanja... ako jos lupa, sve rastavite, i tanku vratite i izvadite jednu deblju plocicu i opet sve sastavite nazad i tako pokusavati dok ne dodjete do zeljenog rezultata. Isto tako, ako se odvadi previse podloski, moze doci do vecih komplikacija i zato je uvijek bolje da malo i klima i lupa nego da nema mi malo zazora...

Ovo je u "kucnoj reziji" mukotrpan posao i zato je moja preporuka da nista ne dirate nego teraj i nek s vremena na vrijeme malo i lupne poluosovina, nije to nista strasno...
 
nisam znao da to može da se šteluje ali ja sumnjam na ležajeve jer kad zaljuljam na točku oseti se da škljoca točak.
Sad videh poruku od Boba hvala pokušaću tako pa videti
 
Pa nije mi to baš neka uteha moj traktor nosi jednoosovinku prikolicu i ne bi da rizikujem bezpotrebno ako mogu da saniram kvar ali uteha je što nemoram da radim odmah već mogu da sačekam da se završi sezona špartanja
 
Zavrsi spartanje i resavaj to. Bobo je lepo objasnio. Meni je usled tog lupanja i odlaganja resavanja problema pukla poluosovina. Nego,imam problem s mojim 542,treci sat za nedelju dana nov namestam i opet temperaturu dize do 120 u kosenju,kad grabi stoji na 100-105. . Sta li bi mogao da bude problem? Da vadim termostat napolje ili je mozda nesto drugo?
 
To cu i da uradim. Dosta mi je zezanja s njim. Samo da padne mrak.

- - - - - - - - - -

Ajd ne zezaj za menjac na 549,ajd da si rekao da strada konusno-tanjirasti par,ja bi razumeo,to se desava i traktorima u mojoj okolini. Imam 542 i to je slicno,a mozda isto,radi traktor i sta treba i sta ne treba,pa je menjac jos ziv,jedino nizbrdo pod vecim teretom ispada iz brzine. Dva puta je pucao konusno-tanjirasti,onda mi je receno da stavim sa manjim brojem zuba,sto sam i uradio,rezultat je sledeci:traktor je usporen,ranije gde nije mogao trecom da izadje uzbrdo sad moze,gde je ranije orao petom ili cetvrtom sporom danas ore prvom. Imam 585 i on ce u oglase bas zbog menjaca. Ima 3 brzine,sto je hendikep,a da prepravim na pet,treba mnogo para i taj novac cu da dodam i verovatno da uzmem 577 noviji tip ili 5106,videcu jos,do zime cu se odluciti.
Da citiram sebe da ne bude posle dezinformacija,u obelezenom crvene boje izostavio sam broj 4 . Dakle,desava se da nizbrdo pri vecem teretu ispada iz cetvrte brze. Ostale brzine ne ispadaju.
 
na mom imt 542 se cuje nesto u mjenjacu da lupa,kao metal od metal,tuce dobro a najvise u prvoj brzini. sta bi moglo biti? da nema veze sa pumpom? inace dobro radi i ne izbacuje iz brzina
 
Da li moze neko da mi pomogne kako da znam na koliko obrtaja mi se okrece prikljucno vratilo (kardan)? Da li na 540 ili na 720? U pitanju je 549..

Da ti ja rijesim misteriju, okrece se i na 540 i na 720 ;) 540 okretaja kardana imas pri 1500 okretaja motora a 720 okretaja kardana pri 2000 ili 2250 (zaboravio...) okretaja motora
 
ne osjecam.radio sam sa njim i orao i tanjirao i sve radi bez problema ali lupa strasno u prvoj,cuje se i u ostalim ali prva je najgora
 
Onda cekaj nekog ko zna sta bi moglo biti,mozda je neki zupcanik stradao,meni se desavalo da je otkinut,pa preskakao,a isto mi se desavalo kad je konusno tanjirasti pukao,a ovo kod tebe ne znam sta bi moglo da bude
.
 
Kad vec otvaras,OBAVEZNO srafove sto drze konusno-tanjirasti malo aparatom za varenje priheftaj i nece vise da popusta. Imam isto 542,imao 540,kod mene su ti srafovi izvareni potpuno. Menjao sam hidraulicno ulje na 1500 sati,nisam nasao nesto opiljaka vise nego inace,a prvi put sam menjao kad je traktor komplet sredjivan,pa onda na 500 sati ponovo,opiljaka tad bilo kao i sad na 1500 kad je menjano,mozda sad malo vise,ali nista znacajno.
 
Da ti ja rijesim misteriju, okrece se i na 540 i na 720 ;) 540 okretaja kardana imas pri 1500 okretaja motora a 720 okretaja kardana pri 2000 ili 2250 (zaboravio...) okretaja motora
Na 549 se kardan okrece 540 obrtaja na 1600 obrtaja motora.Na 1500 je samo kod fergusonceta.

- - - - - - - - - -

Onda cekaj nekog ko zna sta bi moglo biti,mozda je neki zupcanik stradao,meni se desavalo da je otkinut,pa preskakao,a isto mi se desavalo kad je konusno tanjirasti pukao,a ovo kod tebe ne znam sta bi moglo da bude
.
E citam sta se sve ovde pise,neki dan savetujes coveka da je odlican petobrzinski menjac na 542 ili 549,neznam o kom se pisalo,nista mu ne fali,dobri su to menjaci,kad ono ti ga radio i na tvom traktoru a jos i izbacuje iz 4 brzine.

Coveku crko menjac,boljka petobrzinca,otvori plocu menjaca,ispusti ulje i vidi od oka sta sve tu fali.I naravno rasturi menjac u sitne cinioce,uradi ga i miran je 5 godina sa danasnjim kvalitetom delova, ako ne misli da ga sili po sumi.
 
Nazad
Vrh