IMT

Имам оригинал Перкинс на трактору, од '71. Кад му је урађена генерална осим дихтунга главе ништа није дирано. Такав квалитет више не постоји. Трактор је баш доста радио, двадест сезона је терао вршалицу, услужно орање, дрљање... Сад је зрео за генералу теже пали и косачица му је понекад тешка.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Nama je na jednom 558 sa kojim smo radili spao medjuzubčanik izmedju radilice i uljane pumpe( ispao osigurač i skliznuo sa osovine) kada se to desilo traktor je orao 200 metara bez pritiska i zategao, zalepio je ležaj za radilicu ali nije je oštetio samo smo je ispolirali i klip jedan pukao je na jednom mestu na čelu klipa, inače traktor kad je zategao, ispustili smo vodu iz njega i sipali hladnu startovao je odmah ali bez pritiska ...
 
Deks, sigurno ima i do kvaliteta tih motora! Verovatno su ležajevi radilice uspeli izdržati temperaturu ili su se minimalno oštetili, a da se pri tom na radilicu ništa nije zalepilo od njih.
Mirko, tako je. I ja bih rekao da se takav kvalitet više ne pravi.
Rakin, M motori (kao i DM i IM) imaju puno jače klipnjače u odnosu na S motore samim tim su tolerantniji na takve kiksOve.
Mi smo prošle godine imali jedan takav sa Zmajem.... Ispustio sam ulje iz motora preko vikenda, u ponedeljak ćaletu dođe neki drugar muzičar iz mlađih dana i tu reč po reč (nešto ga i auto mučio pa sam tražio kvar) kad evo i komšija i zapričamo se i potpuno zaboravimo ćale i ja da sipamo ulje u kombajn. Dođe drugi komšija i pita jel bi mu ovrli kukuruz, nema čime da hrani stoku. Taman ovom rešim auto, svi se rasčistili (ko Luka kad upali brener) i ćale uleti u kombajn, upali ga, nabije gas i krene a nije pogledao u sat od pritiska ulja.... Napravio je 30metara i stao, motor zaribao.... Poludeo sam i na sebe i na ćaleta!
Skinem motor, okrenem ga, rastavim i vidim. Otopili se ležajevi na radilici. Očistim radilicu, stavim nove ležajeve, zaptivače, ulje, filter i eno da čuknem vo drvo radi ESOV motor kao da ništa nije bilo. Šta reći osim da smo imali više sreće nego pameti.
 
ranije sam u oranju dva puta ostao bez vode, procurilo jedno gumeno crevo i dok sam ja primetio, on osta bez vode. Posle idi do najbližeg bunara, sipaj vodu ....Jedino sam pazi kod odvrtanja poklopca na hladnjaku da me para ne ošuri.
Da li to može da ostavi neke posledice na rad motora i neka eventualna oštećenja?
 
Може и не мора да остави последице. Ако он сада ради нормално, пали, не троши уље, не дува на ибер лауф, не гура уље на исти, а ни у хладњак онда нема никаквих последица.
 
Zavisi koliko se pregrejao motor. Imao sam jednog 539 kom je farba otpala sa glave motora, toliko ga zgrejao.... Prvo produva na glavi, zatim motor gubi snagu jer se kompresione karike pregreju i okale pogotovo ako naglo rashladiš motor, deformišu se i izgube elastičnost pa ne dihtuju u klipnom sklopu. Potrošnja ulja nije merodavna jer je ta karika najniža i ne dobija vatre koliko kompresiona samim tim se i ne okali skoro pa nikad.
 
Da li bi značilo da se izmeri neka kompresija ili nešto slično pa da se vidi ima li i dalje istu snagu ili ne? Koliko je takav zahtev komplikovan?
 
Nije komplikovano, ako imas instrument, rezervoar skines, pocupas dizne (usput ih odneses na provjeru) i to je to. A mozes kad je takvo stanje i ventile prestelovati, samo jos poklopac glave skines.
 
Skinem karter sa mtz 820 vozac dodje upali traktor zakaci prskalicu, naspe vodu i hemiju, zamesa predje na pumpu da sipa gorivo i ja naidjem i pitam :Rodjo jesi gledao ulje?
Odlicno stoji on govori reko aj opet pogledaj
Kaze rodjo nema nista
Vratili karter usuli ulje i ide dan danas
Koliko je puta pukla cev od uljne pumpe na rusu pa na 0 pritiska dodje u krug
I sto je motor potroseniji vise ce izgurati bez ulja
A za kaljenje karika bio sam svedok kad popucaju od 'ladne vode!!!
A pritisak ulja cu da potpisem da je dosta 0,2 bar da se normalno radi sa motorom bez rizika i bez posledica


Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Tako je. Što je lošiji motor, zazori su veći i veća je mogućnost da ne zariba. Samo i šofer mora biti pribran pa da ne pegla po gasu, nego laganeze kući.
A kaljenje karika.... uuuuu... Kad rastaviš motor pa kompresionu kariku motaš ko žicu... Uf,uf, svega je bilo.
Mali pritisak u veeelikoj većini slučajeva neće prouzrokovati kvar, ali eto spletom nesretnih okolnosti (valjda sam 1 od 1000) se desi(lo), meni na autu. Stari opel sa lošijim uljem u motoru, napolju +40 , kasnimo na termin u bolnicu, jurnjava na autoputu i gecrkt-zaribo. Škola više.
 
Свако ко је возио ладу или заставу са "мртвим" мотором зна колико може да издржи. Крај наступа кад почне да чекиња кад се пали мотор. Онда тек отварање. А по неком неписаном правилу никад замењено уље само досипано јел' је ето крш.
 
Nazad
Vrh