IMT

Nemoj da izgleda da se pecam, ali ja stvarno mislim da bi inventivniji entuzijasta u današnje vreme kada je sve od potrebne prateće tehnike jeftino i dostupno, bez većih problema taj motor opremio sa CR ubrizgavanjem(i turbinom naravno)..
Tu bi imali preklopnik na nekoliko modova snage(mape, iliti što klinci kažu čip:LOL:).Motor od 2500 kubika(DM33) bi trebao bez problema izvući mirnih 60-tak konja, 3300 kubika(DM34) oko 80. Naravno bez dima ili na granici dima..
Vidim da je dosta njih već ugradilo električnu pumpu niskog pritiska, CR pumpama i diznama se gađaju po otpadima(ali niko da ugradi:ROFLMAO:)..
 
Ma relativno lako je ugraditi CR pumpu i dizne. Nije veliki problem ni ugraditi senzore radilice i bregaste. Problem nastaje jer to treba kontrolisati. Samostalna elektronika, najjeftinija opcija je tipa 1200eur, a sve sledece nisu ispod 2000e pa na gore.
2. varijanta je prilagoditi fabricku elektroniku od nekog CR auta, ali tu je problem nedostatak fabricke dokumentacije. Za 3 cilindrase ta opcija prakticno otpada jer su 3 cilindrasi jako retki na autima.
Za tjuning i podesavanje sistema u oba slucaja je prakticno neophodan motorni dyno :osmeh:
Mislim da bi solidno poboljsanje bilo Bosch VE rotaciona pumpa, po meni dosta bolja od DPA. Za one koji ne znaju to je tipa pumpa od golf 2 dizela. Mnogi proizvodjaci su koristili varijantu sa elektronskom kontrolom do sredine 2000-ih, na pamet mi padaju 1.9 tdi vw, 1.9 dti reno, 1.7 dti opel. Mehanicka varijanta po pritiscima ubrizgavanja ni malo ne zaostaje za elektronskom, samo po prefinjenosti i normi izduvnih gasova.
Jos jedna varijanta koja se meni jos vise svidja je neka veca bosch linijska pumpa, npr P serije:
Ostvaruje pritiske ubrizgavanja preko 1000 bar.
Ni u jednoj varijanti nisam toliko optimistican po pitanju povecanja snage. Fabricki je DM na oko 240g/kWh, a neki max za motor bez turba je oko 220g/kWh. To znaci oko 55ks za DM33 i 70ks DM34, bez povecanja kolicine goriva. Da bi ostvarili ispod 200g/kWh turbo je prakticno neophodan.
 
Poslednja izmena:
Ja nebi m motore dao za neznam koji dm a čak ni za s 44 koji je na 577 i imali puno problema s njime.
U radu ja nevidim nekih bitnih razlika.
 
Da, samo elektronika je kvaka.
Ali poznajem nekoliko domaćih solidnih tjunera, koji motorne mape poznaju u sitna crevca, i mislim da bi se dali nagovoriti da urade jednu najprostiju mapicu za traktor 558.

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Imaš kod škode tri cilindra motor i vw polo, to je 1,2tdi i 1,4tdi.....

Ili još bolje napraviti PD motor, kao 1,9 tdi od vw..... Daleko bolji od CR motora

Ideja nije loša, gledao sam na youtube kako na cnc prave glavu motora, za probu bi se to moglo napraviti, samo je pitanje koliko košta, a sve ostalo preuzeti gotova rješenja.....
 
Tako sam gledao na IMT 555 bosch pumpa od golfa
Miloš Bota zna to je njegov jaran Balić stavio

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Imaš kod škode tri cilindra motor i vw polo, to je 1,2tdi i 1,4tdi.....

Ili još bolje napraviti PD motor, kao 1,9 tdi od vw..... Daleko bolji od CR motora

Ideja nije loša, gledao sam na youtube kako na cnc prave glavu motora, za probu bi se to moglo napraviti, samo je pitanje koliko košta, a sve ostalo preuzeti gotova rješenja.....

Pumpa dizna jeste najbolja, ali za nju nije moguće jednostavno ugraditi, jer bi mehaničke prepravke bile skoro nemoguće. Nema smisla praviti novu glavu, novu bregastu i ostalo, to nebi radili čak ni najluđi prebogati zapadnjaci na matorom perkinsu koji košta skoro kao staro gvožđe.
Ja razmišljam u pravcu najjednostavnijeg rešenja da se napravi za dva-tri popodneva.
 
Mozda ja najlakse ugraditi turbinu na M ili DM, pretpostavljam da bi se tako dobilo tih 10-ak ks koje nam svima trebaju,ima na You tube dosta njih sa 540, 549, 560 rakovica 65, samo kao i svi ne znam koliko je sigurno. Mada covek koji je ugradio na 540 M33 tvrdi da ga vozi vec 5 godina bez problema i vrlo je zadovoljan.
 
Turbina bi obavezno i išla i to sa varijabilnom geometrijom, da ima dobro punjenje i na manjim obrtajima.
U celoj ovoj stvari se i radi o tome da imamo kontrolu ubrizgavanju goriva(količina i trajanje), a to jedino elektronski može da se omogući.
Kada bi se radilo samo o količini goriva, to bi mogli bilo kojom pumpom, crni dim i vatra(što kaže Luka)..
Ali unapređenje modernih dizel motora je upravo i dobijeno kontrolom procesa ubrizgavanja.
 
Mozda ja najlakse ugraditi turbinu na M ili DM, pretpostavljam da bi se tako dobilo tih 10-ak ks koje nam svima trebaju,ima na You tube dosta njih sa 540, 549, 560 rakovica 65, samo kao i svi ne znam koliko je sigurno. Mada covek koji je ugradio na 540 M33 tvrdi da ga vozi vec 5 godina bez problema i vrlo je zadovoljan.

Kad se ugradi turbina, potrebno je pojačati na pumpi, e sad, do koliko se može pojačati rotaciona pumpa na m33 motoru, da radi optimalno..... Prema podacima za s46 motor, nije to baš zanemariva količina goriva, plus veći tlak ubrizgavanja.....
 
Kad se ugradi turbina, potrebno je pojačati na pumpi, e sad, do koliko se može pojačati rotaciona pumpa na m33 motoru, da radi optimalno..... Prema podacima za s46 motor, nije to baš zanemariva količina goriva, plus veći tlak ubrizgavanja.....
Ovaj covek Parezanovic iz Kraljeva sto je ugradio na 540 tvrdi da ne treba dirati nista, samo ugraditi turbinu. Kako kaze, traktori realno rade na 1300-1600 obrtaja a turbina na tim obrtajima tek pocinje da puni i da na traktorima bas zbog broja obrtaja ne moze da stvori pritiske kao na automobilima 0.7 vec oko 0,3 sto nije opasan pritisak za obican motor.
Tvrdi da je toliko pojacanje sasvim dovoljno, da ne dimi ni kad crkava jer zbog vise vazduha ubacenog sagorevanje je bolje odn veca iskoriscenost goriva jer sve sagori a samim tim i manja mu je potrosnja. 5 godina ga vozi 3000 i nesto sati ima od ugradnje i kaze nije mu nista, a snagom prezadovoljan, mada ako je dobio 10-ak ks to je za takav traktor extra i on mu je jos ugradio prednju vucu. Sa druge strane neki strucnjaci tvrde da M motor odnosno sa prekomorama nece imati problem sa klipovima zbog turbine. E sad...
 
Baš čudno, kod nas to važi za jedan od najboljih motora ikad proizvedenih u bivšoj državi. Jak, ekonomičan...
 
Esov 44 motor kod nas je Bog i batina. 😂☝️
Kod mene je išao sa popucalim hilznama koje su se okretale u bloku, ventili upali po centimetar u glavu, blok pukao između 3 i 4 klipa, klipovi i karike kao da su došli iz Nagasakija, falio brezon za stezanje glave, zupčanici razvoda svaki vodio svoju politiku i išao tako 10 godina dok ga nismo otvorili a sve zbog toga što nije imao dovoljno snage.
Po meni motor za respekt.
 
Nazad
Vrh