IMT

Vidi kako stoji situacija sa IMT-om.
To se počelo raspadati kao i ostale firme još devedesetih.
IMR koji je glavni snabdevač motora, a koji je radio davnokupljeni licencni Perkins, isporučivao je šta je imao. O nekom ozbiljnim razvoju i kod jednih i drugih nije moglo biti ni govora. Pumpe koje je radio IPM ili Rikard Benčić su ugrađivane kako se šta uspelo nabaviti. I te pumpe su bile licenca Bosch-a i CAV-a. Ne vidim zašto nisu prebacili da glavni motor sa tri cilindra bude isključivo DM, jer je proizvodna cena skoro identična.
DM motoru treba neznatno više(samo na najvišim obrtajima) ili nimalo više goriva, jer sam postupak rada je sa većim stepenom iskorištenja(narodski-manje troši), tako da se svaka pumpa može podesiti da radi na tom motoru.
Brizgaljke su za DM motore standardne i mogu se nabaviti od dosta proizvođača. Poenta je i da su osetljive na prljavo gorivo jer male rupice su sklone začepljavanju, pa dosta tih motora radi na tri ili dve rupice, što se primećuje na niskim obrtajima(beli dim), a na velikom gasu 'gura'.
 
Sve se može, netko je ubacio video, gdje s46 ima klipnu pumpu od deutza..... Al sve treba testirati, i razvijati, a oni su preživljavali...... A perkins motor je već dobro prožvakan, samo je trebalo kopirati, kako je tafe napravio, zato i jesu na tržištu..... I samo da su cjelu proizvodnju sveli na 4-5 modela traktora.....
 
Ako ćemo baš tako te dve firme su se dale spasiti kupaca je bilo.
Trebalo je uložit malo modernizirat i to bi bilo to.
Motori nisu bili baš loši.
A s njihovom propasti otišlo je i dosta drugih firmi.
Namjerno su ih uništili.
 
Motori nezadovoljavaju nikakve norme, gdje se mogu kao takvi izvoziti? Trebalo je tu puno toga napraviti i modernizirati..... A novca za to nije bilo, mogli su uzeti samo motor, al ne od imr, nego neki modernizirani, npr koje koristi valtra..... Hehe
 
@mirosti
Slazem se da sporije ubrizgavanje znaci tisi rad motora i manje udare maksimalnog pritiska, zbog smanjenja kolicine goriva koje prakticno naglo eksplodira prilikom zapaljenja. Idealno bi bilo minimalna kolicina goriva samo da zapocne vatru,a onda ostatak tek kad pocne sagorevanje, sto komon rejl upravo i radi.
Gledajuci kasnije modele motora sa direktnim ubrizgavanjem, a pre komon rejla, vecina proizvodjaca je isla na skracenje vremena ubrizgavanja. Rano zavrseno ubrizgavanje znaci vise vremena za potpuno sagorevanje, a brzi protok goriva (ako je precnik rupa brizgaljke isti) znaci veci pritisak i bolju atomizaciju. Ovo je neko moje misljenje koje sam stekao gledajuci fabricka resenja na raznim motorima, nisam uspeo da nadjem dokumentaciju koja to potvrdjuje, a tacnu fiziku celog procesa ubrizgavanja ne znam.
Sto se tice razlike pumpi za direktno i indirektno ubrizgavnja uporedi BMW 1.7 TDS motor i VW 1.9 TDI. Oba imaju slicnu pumpu, Bosch VE sa elektronskom kontrolom, mislim da se strucno zove VP37. Slicne su snage (90ks, 4 cilindra, jedino BMW ima 190Nm, a VW 200Nm). Glavna razlika je sto BMW ima vrtlozne komore, a VW direktno ubrizgavanje. BMW ima manje agresivnu bregastu plocu i manji klip na rotoru (9mm, VW ima 10 ili 11mm kako koji), a cak ubrizgava za nijansu vise goriva zato sto je manje efikasan motor. Razlog ovakve razlike u pumpama mogu samo da nagadjam.

Raspisao sam referat, a hteo sam reci - da li fabricka linijska pumpa sa M motora daje barem slican protok u mm3/stepenu rotacije kao fabricka rotaciona pumpa DM motora, ako da onda je sve ok.

@Hunter99 Bitno je da je snaga motora deklarisana na istim obrtajima kako bi mogli da uporedimo motore. M33 je deklarisan na 39ks pri 2000 obrtaja, a DM33 47ks pri 2250 obrtaja. Kada bi im izjednacili obrtaje videli bi da razlika nije 25% vec 10ak %. Pri 2000 obrtaja M33:39ks, DM33:43ks. Ili pri 2250 obrtaja M33:42ks, DM33:47ks

Nagadjam da nasi nisu stavili DM na 539 zato sto je M bio jeftiniji, gorivo je bilo jeftino tako da razlika u potrosnji nije bila toliko bitna kao danas.

Ispunjavao bi i DM33 Tier 3 norme kad bi se malo poigrali oko pumpe i dizni. Tafe je poceo da ugradjuje Delphi DP310, vec gotova pumpa koju su kupili, ne vidm zasto na DM33 nije moglo biti primenjeno isto resenje.
 
Motori nezadovoljavaju nikakve norme, gdje se mogu kao takvi izvoziti? Trebalo je tu puno toga napraviti i modernizirati..... A novca za to nije bilo, mogli su uzeti samo motor, al ne od imr, nego neki modernizirani, npr koje koristi valtra..... Hehe
Koda je od tafe motor moderan a ima euro normu.
Uostalom imali su perkins motore.
Motor je najmanji problem sve drugo su imali dobro.
 
Kaže se, ništa svoje nisu znali konstruisati. U početku su za motor i traktor kupili licencu, a kasnije su samo kopirali nove modele. Englezi ih iz nekog razloga nisu sankcionisali..
To je radio i FAP, 14 Oktobar, Đ.Đaković, TAM i sve ostale Jugo firme.
Sve je to bilo vrlo šupljo ekonomsko rešenje i moralo je propasti.
Plan političara kako upotrebiti/potrošiti narodni novac, obzirom na njihove intelektualne kapacitete je po njima bio maksimalno ispunjen.
 
Kad se vec povela rasprava oko M i DM motora uopste ne delim misljenje da je DM motor bolji od M motora.Sem manje potrosnje i lakseg paljenja nikakvu drugu prednost nema.Ko je nabio par hiljada sati rada na traktorima sa M i DM motorom verujem da ce se sloziti samnom.Mane M motora su malo veca potrosnja i dok ne postigne radnu temperaturu je dosta trom za razliku od DM-a.Taj motor kad je zdrav i ispravan,ispravno nastelovane dizne i punjenje je zver od motora.Sa brzim alnaserom jako lepo pali skoro ko i DM.Na DM motoru onih 5 ks razlike zaboravite,razlike u snazi nema,u jacim opterecenjima DM uvek pre zadimi i krene da gubi obrtaje,snagu od M motora koji je zilaviji dosta.Dakle iznosim iskustva iz realnih uslova eksploatacije oba motora ne zalazim u to sto je na papiru DM motor po svim parametrima napredniji motor.Koliko sam iz predhodnih postova razumeo Mirosti ti na svom traktoru imas DM motor ali u originalu Perkins?Mislim da je razlika u radu izmedu IMR i Perkins motora ogromna iako je DM motor kopija istog.
 
Da je motor sa pretkomorom bolji proizvodio bi se i dalje.Imam kuci i jedan i drugi.Pre cu uvek dati prednost DM.Jaci,ostriji, manje trosi lakse pali.Ne znam kakav jos razlog treba.


Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Nama na M motoru u 558 iako je celog veka radio sa predimenzionisanim prikljuccima nikada nista nije crklo. Meni ne smeta sto je tehnoloski zaostao, ne kvari se! Moja racunica 300 sati godisnje nek potrosi 0.5l po radnom satu vise to je cca 20k dinara. Zanemarljivo spram pouzdanosti. Vukao je 757.20, berac 221 sa prikolicom, vrcaljku za stajnjak i oko vagon tereta u vidu 2x5t prikolica. Motor nismo nikada otvarali, pumpu da i ulosci dizni 2x i to je to. Prodat je sa 6500 sati.
 
Neznam otkud M motor teško pali, imam m33 i m34, pale na dodir ključa, s tim da m33 je kupljen sa 1724 sata, sada ima oko 4300 sati, sipaj i vozi..... A na m34 napravljena generalna, sve izmjenjano, djelovi izašli sa strojnom obradom 1800€......pali isto ko mina, al sad bi trebao pogledati dizne, kad uhvatim vremena..... Nebi ih mjenjao....

Jedino mogu napraviti usporedbu m33 i 033 motora, tu se osjeti kako 033 manje troši, al nije ni upola žestok kao m33, pogotovo na manjim obrtajima..... 18 godina sam radio sa 033 i oko 3,5g imam m33...... Eto

A na 80% dm34 na traktoru 565 su mjenjani motori sa s44, jer se DM raspadao, pucale stubline i sve ostalo, dok takvih problema nije bilo sa M motorima....
 
Poslednja izmena:
Moja greska sto nisam naveo u gornjem postu na koji tacno motor mislim.Konkretno sam pisao o m34 i dm34.Daner kolko me secanje sluzi imas imt 549 sa dm33 motorom pa ako ga uporedjujes s m33 svakako je jaci jer je razlika celih 9 ks.Izdrzjiviji da je ne bih rekao,a m33 takodje pali na pola zuba.No sa dm33 nemam previse iskustva pa ne zelim da ulazim u to kakav je motor u odnosu na m33.M34 ima skoro 59ks dm34 ima 64 i nesto,dakle 5ks razlike.Poenta cele ove diskusije je da m34 sije dm34 po svim parametrima u radu kako po snazi tako i po izdrzljivosti. Iako je to trebao biti bolji motor M-a to jednostavno nije.M34 motore bije glas da losije pale prvenstveno zbog sporih alnasera na starijim traktorima.


Sa brzim alnaserom neznatna je razlika u odnosu na dm34.
 
Sad sam se sjetio, nije možda za imt temu, ali kod belarusa, 52ka i 82ka.....isto komora u usporedbi sa direktnim ubrizgavanjem i drugačijim brojem obrtaja motora, a velika zapremina samog motora..... Koliko 52ke rade, preko 40g a kvaliteta izrade samog traktora se nemože usporediti sa imtom....
 
Imao sam prilike da radim sa IM-M-DM
moj glas ide za M motor!!!!
Dm njegov normalan rad je čekićanje!!!
Nema ni jednog u selu da je izgurao 8_10 000h
A M ima jako puno sa tim satima!!! Ako je zdrav lako pali pouzdan mirno radi!!
IM je zastario zbog lanca i loših delova!!!!
Nema više kvalitetnog lanca i lančanika da se pouzdaš u njij a mogu reći da je kod mene terao 16 000h na 533 bez otvaranja!!

Kad poredim potrošnju 533_539 onda mi 539 manje troši, razlika u žestini se oseća!!




Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Niti jedan od nasih DM motora nije ni priblizno dobar kao original Perkins pa mislim da otuda dolazi ta mala razlika kod nasih motora izmedju M i DM. DM je svakako bolji ali verovatno zbog lose izrade i kvaliteta materjala nije se proslavio kao M.
U mojoj blizoj okolini znam licno 3 Rakovice 65 koje su otkinule radilicu sa silaznim jednorednim kombajnom, dve sa potingerom i jedna sa DF. Ovo se jedino moze pripisati losem kvalitetu materjala, kod Perkinsa mislim da tesko moze doci do ovakvih gresaka u materjalu.
 
Kod mene u selu ima jos jedan 558 za koji znam da nije jos otvaran do skoro ih je bilo nekoliko.
80 god je i evo blizi mu se kraj, drugar resio da ga otvori inace mogao bi jos par god da gura.
Ceo zivot tera silo Lifam, obradjuje desetinu ha zemlje itd.
Mnogo je traktora u selu sa M motorom, jos se nije desilo da je neki zakovo, jeste ali ostao bez ulja itd, ljutska nemarnost...
Imao sam pre na jednom traktoru DM, to stvarno ne lici na lep rad i zvuk, motor k'o bajagi dobar, pritisak ulja kad se zagreje jedva da ima....
Daleko mu lepa kuca, udat je hvala Bogu domacinski!!

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Imao sam prilike da radim sa IM-M-DM
moj glas ide za M motor!!!!
Dm njegov normalan rad je čekićanje!!!
Nema ni jednog u selu da je izgurao 8_10 000h
A M ima jako puno sa tim satima!!! Ako je zdrav lako pali pouzdan mirno radi!!
IM je zastario zbog lanca i loših delova!!!!
Nema više kvalitetnog lanca i lančanika da se pouzdaš u njij a mogu reći da je kod mene terao 16 000h na 533 bez otvaranja!!

Kad poredim potrošnju 533_539 onda mi 539 manje troši, razlika u žestini se oseća!!




Sent from my moto g(6) play using Tapatalk


Moj lanac se čuo, kad je kupljen, odradio 6000 sati, i prodan tako, nikad mjenjan..... U drugom selu lanac poderao kučište, onda se čovjek odlučio da ga generalno odradi..... Čudo je taj motor, što sve vlasnicima tolerira..... Al zato onaj dupli filter goriva, treba često mjenjati, jer se raspadne u kučištu, pa uložak od filtera ulja.....
 
Moj je bio zadnja serija imao je filtere kao 539
Ovaj sad englez 533 ima te stare

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Samo da vas podsetim:
M i DM motor imaju potpuno istu zapreminu, skoro istu pumpu, rade na istoj radnoj količini goriva po ciklusu, tako da se nešto viša snaga kod DM motora može pripisati samo sistemu rada(direktno ubrizgavanje). Startnost/prgavost motora je prirodna osobina tog motora, jer zapaljeno gorivo ekspandira direktno u klipnom radnom prostoru. Neznatno veća snaga potiče samo iz bolje termodinamičke iskorišćenosti ciklusa, jer se kod M motora relativno velika količina toplote predaje rashladnom sistemu pošto komoru za sagorevanje okružuje voda.
M motor po svom sistemu rada svakako nadživljava DM, posebno radi postepenog prirasta pritiska u klipnom prostoru i daleko manjem opterećenju najbitnijih delova. To se plaća nešto mrtvijim startom i većom potrošnjom goriva, što na duže staze uopšte nije zanemarljivo, jer tih 10-15% veće potrošnje posle 5000 hiljada rh donosi gratis osveženje/generalnu motora.
Ako je pravilno složen sa kvalitetnim delovima, DM sigurno nije lošiji od M i neće se kako neki kažu raspasti.
Stim što treba imati u vidi da i sama firma Perkins deklariše da M motor podnosi veću istrošenost klipnog mehanizma(0,3 prema 0,2 kod DM).
Ako bih morao dati preporuku, ja bih ipak glasao za DM jer ipak ima znatno više prednosti nego nedostataka. Dopada mi se njegov uvek sladak start, i za mene lepši rad(imam dobar auspuh). Na kraju krajeva, većina vodećih proizvođača dizel motora za radne mašine koriste taj sistem, a sporadični su oni koji još uvek koriste pretkomorni postupak.
 
Nazad
Vrh