IMT

Moguće da jeste,ali to nzm. Jaaako davno je bilo kada je bošista došao proveriti da li je razvod u fazi,tj da li su dobro postavljeni zupčanici, na našem traktoru jer posle njegovog remonta pumpe i naše generalke traktor je jedva palio (s-44). I tu se spomenuo broj koliko puta treba da se okrene motor da bi se poklopili reperi i sad se već ne sećam kako su došli do toga da na jednom od zupčanika fabrički nije bio dobro obeležen reper. Nije bio na svom mestu. Neko je to već ustanovio pre nas i udario sekačem pravo mesto,ali ne,mi ćemo složiti onako kako treba. Po fabričkom obeležju. Tako nekako je bilo... Ne zamerite što se ne sećam detalja ipak je to bilo pre ~22-23 godine. Mada ako ikada budem rastavljao taj motor (stoji zbog kvara.lom radilice) potrudiću se da dokumentujem taj razvod.
Da,zupčanici nemaju isti broj zuba,tj imaju bregasta i pvp.
 
Da li neko živi možda u blizini Neradina da mi preuzme od Jove ovu podiznu polugu (označenu na slici), neće da mi pošalje? Ili ako možda ima neko da proda?

Propao mi je navoj u toj fruli i na osovini...


15512e275a8198f72595a4ce9490426b.jpg
 
To se da srediti. Osovinu obradis na manji navoj a ovaj deo u koji se uvrce saseci nekoliko cm i navariti cauru sa navojem kao na osovini. Ja sam tako uradio na malom Torpedu i sljaka vec 3 godine.
 
Ma ja sam se sinoć zajebao, reko aj na brzinu da zavarim da zavrsim njivu, malo mi je pobegao ugao i sad ne mogu da napakujem! Neznam da li to sada strugar moze nekako da sredi...da obrusi razbusi...sta god
 
Naravno da moze.Od vretena ostavi samo viljusku, sto se kopca gore, ostalo odsijece, napravi novo sa navojem i zavari. Na ''zenskom'' dijelu odsijece samo vrh gdje se nalazi navoj, napravi isto drugi , zavari i to je to. Pola sata posla.
 
Mi smo to imali isto problem i otac odsekao taj navoj kao sto je kolega Sova objasnio zavarili svetlo vucenu sipku narezali navoj,a onaj liveni deo u njega je u gornju zonu ubacena caura sa navojem koja se izbije na dole i napravi nova i umetne unutra i sa prednje strane je osigurana srafom znaci caura je zabusena i u taj deo se uvrne vrh srfava.Na slici se vidi rupa gde je sraf bio uvrnut.Znaci nemojte nista seci posto je u pitanju sivi liv i jako se tesko vari.

- - - - - - - - - -

Jedna ispravka sada sam pitao oca i kaze onu cauru sa navojem je sa gornje strane prvo razbusio na strug onu frulu i onda na tesno ubacio cauru i sa strane ubusio sraf i uvrnuo i nije u pitanju sivi liv ali je nesto liveno pa nije hteo da vari da nebi zajebao materijal.
 
Kad nece Dragan postaviti slike, moram ja...

Problem rijesen jednom za svagda:

15801101_10211562425395906_766475806_n.jpg



Ovdje je desna poluga razvrnuta da skoro dira zemlju a lijeva skroz zavrnuta. Kupio sam traktor s nacetim navojem u lijevoj polugi a desna je bila vec doradjivana i kad su obadvije bile skracene maksimalno malo sam mogao podici leoparda od zemlje a sad ga nosim bez ikakvih problema.
15801119_10211580718053211_937225253_n.jpg
 
Kod mene se traktori ne peru. Koliko god to vama zvucalo odvratno ili ne znam ja kako, da vidite nase puteve do njiva, ne bi ih ni vi prali...
 
Bobo je imao loše iskustvo jer je od vode puklo zadnje staklo, pa sad preventivno ne pere traktor:haha::haha:.
Malo šale, odavno je rekao da ne pere mašine, ali redovno menja ulje.
 
Nije puklo staklo, skinuta je zadnja sajba komplet s okvirom.

Na 549 je pukla zadnja sajba doslovce od pranja traktora. Sva sreca pa je bio nov i kasko osiguran pa smo dobili novu sajbu. Na njemu nema okvira, nego samo 6 rupa za sarafe koji drze sajbu za sarke i to je to. Bio dan prevruc i brat, posto je traktor bio ganc nov, prao traktor i cim je hladnom vodom poprskao zadnje staklo koje je bilo otvoreno razletilo se u milijun komada. Moguce da je bilo naceto ili nesto slicno ali eto, nije se nikad ponovilo. Znam s vremena na vrijeme i oprati traktore al to mora bas biti kad nema nikog drugog posla i da mi je bas bas dosadno...
 
To vam je isto kao i lična higijena.Neko se kupa i tušira redovno a neko ne.

Te dvije stvari nikako ne mozes usporedjivati...

Ne zelim biti sluga traktoru. Jednostavno, mene ne brine jel traktor lijep il ruzan, zato nista ni ne farbam u dvoristu, cisti gubitak vremena bez ikakve koristi za mene i za stroj. "Ljepse za vidjeti" kod mene ne igra apsolutno nikakvu ulogu. Od farbanih strojeva bjezim kao od vraga. NIKAD ne bih kupio frisko ofarban traktor star 30 godina...

Ulje, mast, gorivo, gume i ostalo redovno odrzavanje i popravljanje su mi puno bitniji u cjeloj prici.
 
хахаха ја своје перем једном месечно и трактори су ми углавном чисти... знам једног лика који после сваког посла пере и крпом брише, на пример коси траву (гдје се трактор ништа не испрља ) он брише прашину пола сата...у реду одржавати да буде чисто али то је по мени претерано...

послато са sm-a500fu уз помоћ тапатока
 
иначе свог универзала воли више него жену и дјецу...

послато са sm-a500fu уз помоћ тапатока
 
Nazad
Vrh