IMT hidraulika

Postoji razvodnik sa dve sekcije kod koga je jedna za jednosmerni a druga za dvosmerni klip. Znači ima dve ručice i tri priključka pozadi za creva bi imao. Čini mi se da je i sa cenom tu negde oko 60ak eura
 
Danas namontirao razvodnik burazeru na imt 558, probali smo presu na brzaka radi odlicno.Sutra da se opere sve moram da otkacim creva i da pronadjem odgovarajuce mesto za razvodnik i to je to, vazno je da radi razvodnik uzeo sam polovan petoletkin ali nije los. Materijal je izasao oko 200eu.

S6FUuPZ.jpg

hmMNKdx.jpg
6Y3jnFB.jpg
 
Kolega, sve za 5 SAMO mala ručica na razvodniku ili skroz lijevo ili skroz desno, nikako u ovom među položaju da bude... U jednu stranu se bira jednoradni način rada razvodnika a u drugu dvoradni.
 
Ja sam probao ovako nisam je pomerao, normalno radi.Kada gurnem nazad podigne klipove kada pustim rucicu sve stoji u medjuvremenu pogledao sam prelivno crevo na njemu ide ulje sto je i normalno. Kada pomerim napred spusti normalno.Neznam za rucicu, nisam imao iskustva sa ovakvim razvodnikom, neznam tacno cemu sluzi. mislim da ovako moze da funkcionise.
 
Kolega misli na odabir da li se želi raditi sa jednosmernim ili dvosmernim cilindrima. Prvi koriste jedno a ovi drugi dva creva iz razvodnika
Kod mene ovako radi na dvosmernom cilindru, mislim da iva rucica nemoze da se okrene ulevo vec samo udesno, verovatno je sada u pravoj poziciji.
 
Nemoze prema blatobranu, udara u ovu rucicu do nje. ovako kako stoji radi kako treba.Pre par dana sam pogledao na jednoj Rakovici isti razvodnik i ista prica.
 
Bobo mozes li pojasiti taj jednoradni i dvoradni nacin rada.?

Jednoradni cilindri imaju jedno crijevo i kad na to crijevo daš pritisak ulja, ovisno kako je cilindar napravljen, cilindar se pod pritiskom može ili uvući (rjetki su ovakvi cilindri) ili se pod pritiskom može samo izvući. Tipičan i naj jednostavniji primjer jednoradnog hidrauličnog cilindra je prikolica kiperica: Pod pritiskom ulja se sanduk podiže a kad uklonimo pritisak iz crijeva i otvorimo mu povrat sanduk svojom težinom vraća cilindar u zatvoreno stanje.

Dvoradni cilindri imaju dva crijeva i na njima pritisak može djelovati s obadvije strane, što znači da se mogu i uvući i razvući pod pritiskom ulja. Tipični dvoradni cilindar se nalazi na svakom bageru i jaaaako puno ostalih strojeva. primjer otvaranje i zatvaranje kašike na bageru, potreban je hod cilindra pod prisilom i za otvaranje i za zatvaranje.

Petoletkini razvodnici koji su se ugrađivali u IMT traktore svaki ima na sebi malu ručicu za odabir jednoradnog ili dvoradnog načina rada. Npr ako razvodnik ostane u dvoradnom načinu rada, možeš iskipati prikolicu jer pritisak ide na crijevo "A" u koje je priključena prikolica a crijevo "B" je tad otvoreno da primi povrat ulja iz druge strane cilindra. kad kreneš spuštati sanduk prikolice prema dolje, sad crijevo "A" postaje slobodni povrat ulja ALI crijevo "B" na koje ništa nije prikoščano sad ima u sebi pritisak pošto je razvodnik ostao u dvoradnom načinu rada, kad se prebaci u jednoradni, prilikom spuštanja sanduka ne ide nikakav pritisak na crijevo "B" i prikolica se normalno spušta a pumpa i crijeva nisu pod preopterećenjem jer ulje nema kud pa kruži kroz sigurnosni ventil a to treba izbjegavati.

Nemoze prema blatobranu, udara u ovu rucicu do nje. ovako kako stoji radi kako treba.Pre par dana sam pogledao na jednoj Rakovici isti razvodnik i ista prica.

Kolega asko ovako radi, ne diraj, moguće je da je netko od prijašnjih gazda na silu okretao tu malu ručicu na razvodniku pa ona sad nema neki definirani položaj. A ako ima krajnji položaj s jedne i s druge strane, svakako gledaj da ju držiš u krajnjem položaju.
 
Dobar je petroletkin razvodnik,ja kad sam krivo ručicu okrenuo dok sam slagao .
Idem okrenut plug dode do pola škljocne u njemu i vrati nazad.
Ja sam se izmučio dok sam to spojio i skužio.
Sad radi super i sad imam izvode na 560 .
I još sam imao problem jer bisam imao sve orginal bez ventila na poklopcu.
I nije htjelo ni dignut ni okrenut i kad sam to zablokirao radi super.
 
Ovaj razvodnik ima samo dve pozicije ova gore i desno znaci levo nema.Nije nista krivo bukvalno je kao nov.Probacu danas da pomerim rucicu levo i da oslobodim creva pritiska pa da vidim sta se desava.
 
Postovanje, jel nema neki jednostavniji nacin za montazu za dvostruku kipu? Meni bi trebalo za IMT-539 zbog malcera
 
Postovanje, jel nema neki jednostavniji nacin za montazu za dvostruku kipu? Meni bi trebalo za IMT-539 zbog malcera

Nema... ili rade samo poluge ili radi samo pomak na malčeru. Kod 539 dakle naj prije podigneš malčer u zrak i ako je hidraulik dobar da ne popušta brzo, prebaciš komandu na dodatni razvodnik, pomakneš malčer kud želiš i onda vratiš komandu na podizanje ili spuštanje malčera. spustiš ga na zamlju i malčiraš... Ako misliš u radu cimati lijevo-desno, onda ti treba dupli razvodnik gdje će prva ručka "glumiti" komandu za podizanje i spuštanje malčera a druga, dvoradna komanda za izmicanje malčera lijevo-desno...

Može se to na 539 složiti, bila su dva videa na youtubeu ali ih je čovjek sklonio. radilo super i glatko...
 
Nema... ili rade samo poluge ili radi samo pomak na malčeru. Kod 539 dakle naj prije podigneš malčer u zrak i ako je hidraulik dobar da ne popušta brzo, prebaciš komandu na dodatni razvodnik, pomakneš malčer kud želiš i onda vratiš komandu na podizanje ili spuštanje malčera. spustiš ga na zamlju i malčiraš... Ako misliš u radu cimati lijevo-desno, onda ti treba dupli razvodnik gdje će prva ručka "glumiti" komandu za podizanje i spuštanje malčera a druga, dvoradna komanda za izmicanje malčera lijevo-desno...

Može se to na 539 složiti, bila su dva videa na youtubeu ali ih je čovjek sklonio. radilo super i glatko...
Bobo jel moze da se stavi pumpa kod kompresora(tu gde stavljaju krilnu za volan da se stavi zupcasta)i ona da se iskoristi za dodatne izvode hidraulike,tada bi traktorske poluge radile nezavisno?
 
Naravno da može, samo ne znam koliko je ona u stanju usisavati ulje iz mjenjača. Ne biloše bilo da ima neki rezervoar koji će ju s visine napajati...
 
Nazad
Vrh