IMT hidraulika

....
jzzio5.jpg
bi

Ovo deluje da bi radilo dobro, kad ti ne treba fina hidraulika prebacis slavinu i podignes kockicu, rade dodatni izvodi, a poluge rade preko prvog ventila na slici. Mana toga je ako klip nije idealan poluge ce polako padati pa ce biti potrebna povremena korekcija. Koliko - zavisi od tereta i stanja klipa. Ako imas gumice umesto karika onda ne bi trebalo da ima tih problema. Kada hoces da se vratis na normalnu hidrauliku spustis kockicu i zatvoris ventil.
Bolje od ovog ne moze bez dodatne pumpe.
 
Jos jedna mana je manjak kontrole pritiska - bojim se da bi mogao da pukne poklopac.

Hvala svima, za sada ide jeftino rešenje pa ako 542 bude mogao da nosi 800 kila prskalicu, onda ću da vidim šta dalje.
 
S ovim načinom kako je na shemi nema šanse da poluge dođu u gornji položaj i da u isto vrijeme rade izvodi hidraulika. Podigne se do nekog položaja poluga za podizanje poluga. i poluge se ne podižu jer ulje kruži razvodnikom. kad se poluge prvom ručicom razvodnika podignu na visinu koja je određena polugom za podizanje poluga, sav protok ulja prestaje jer ekscentar na osovini hidraulika gura razvodnik "u vagu" i prestaje protok ulja.

Dakle, i ako podignemo na ručici skroz do kraja, kad poluge dođu u taj položaj, prestaje protok ulja prema razvodniku. Rješenje je ne podizati poluge u gornji položaj preko ovog dodatnog razvodnika kako bi održali protok ulja.
 
To je ako se ugradi onaj preklopnik?

1726-300x225.jpg


našao sam da postoji i ovaj:

1727-300x280.jpg


ali ne znam da li on radi kao preklopnik + jedan dupli izlaz, ili kao kontrola cilindra za poluge + izlaz

http://knd.rs/pdf/Sekcioni-Ventili-P480-481.pdf

ili druga varijanta

https://www.gohydraulic.com/1299_u-massey-ferguson-p510-special-directional-valve.aspx


ovde kaže da sličan ne može https://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/ventil-imt-481-oglas-14041958

a našao sam u IMT temi

http://poljoinfo.com/showthread.php?92-IMT&p=1176971&viewfull=1#post1176971

jzzio5.jpg

Meni treba ovako nesto, treba bratu da ugradim na 558, kupio je rol presu e sada nemoze da izbaci balu jer nema ulaz za dve sipke, neznam dal bi mogao ovakav uredjaj da se ubaci, ako neko ima sliku kako je naajjednostavnije da se uradi neka je okaci.
 
Jos jedna mana je manjak kontrole pritiska - bojim se da bi mogao da pukne poklopac.

Hvala svima, za sada ide jeftino rešenje pa ako 542 bude mogao da nosi 800 kila prskalicu, onda ću da vidim šta dalje.

Svakako bi trebalo da odradi sigurnosni ventil u pumpi, bez obzira gde ulje ide. Mada s obzirom na to da fabricki ventil ne vazi za pouzdan moze se ugraditi jos jedan paralelni sigurnosni ventil, kao rezerva za svaki slucaj. Cak i da dodje do preopterecenja dok je ventil prebacen na razvodnik ne bi trebalo da dodje do pucanja poklopca hidraulika jer je taj kanal zatvoren, nema pritiska u poklopcu, pritisak je samo izmedju pumpe,cevi i male plocice gde se nalazi izvod za ventil.

S ovim načinom kako je na shemi nema šanse da poluge dođu u gornji položaj i da u isto vrijeme rade izvodi hidraulika. Podigne se do nekog položaja poluga za podizanje poluga. i poluge se ne podižu jer ulje kruži razvodnikom. kad se poluge prvom ručicom razvodnika podignu na visinu koja je određena polugom za podizanje poluga, sav protok ulja prestaje jer ekscentar na osovini hidraulika gura razvodnik "u vagu" i prestaje protok ulja.

Dakle, i ako podignemo na ručici skroz do kraja, kad poluge dođu u taj položaj, prestaje protok ulja prema razvodniku. Rješenje je ne podizati poluge u gornji položaj preko ovog dodatnog razvodnika kako bi održali protok ulja.
|

Bobo a ako podignemo rucicu kontrole vuce, zar se nece onda nastaviti protok ulja bez obzira na polozaj poluga ako se dobro secam ?
 
Bobo a ako podignemo rucicu kontrole vuce, zar se nece onda nastaviti protok ulja bez obzira na polozaj poluga ako se dobro secam ?

Da, u pravu si ali ako sistem radi i ovako kako sam ja opisao, nema nikakve apsolutno bojazni za lom poklopca... Kod mene je razvodnik uštekan iza u izvod za kipanje, povrat spojen na poklopac gdje sam označio na slici i tako sam kukuruze brao s tornado40 beračem 4-5 godina. Nikad problema iako je radilo isključivo preko "finog hidraulika" dizao i spuštao kljunove u radu, samo kad sam kipao bunker dao sam mu veći protok ulja a u toku branja tek toliko da se kljunovi mogu podići. Ako je stalno bilo na max protoku, dosta su crijeva vibrirala i ulje se dosta grijalo, dok je na smanjenom protoku sve bilo OK.

Doduše, kad se cjeli dan beru kukuruzi, mora ulje biti toplo...
 
Meni treba ovako nesto, treba bratu da ugradim na 558, kupio je rol presu e sada nemoze da izbaci balu jer nema ulaz za dve sipke, neznam dal bi mogao ovakav uredjaj da se ubaci, ako neko ima sliku kako je naajjednostavnije da se uradi neka je okaci.

Sve ti je tu na slikama :)

Možeš kako Bobo kaže izvesti pritisak sa poklopca, pa na razvodnik i napolje na cilindre. Plus moraš obezbediti povratak ulja nazad u kućište (opet imaš gore slike).

Druga varijanta je da kupiš preklopnik (ovaj mali je oko 3000rsd), pa iz njega na razvodnik pa napolje na cilindre (i opet moraš vratiti ulje negde).

Preklopnik može da uključi poluge, pošalje na izlaz 1 ili izlaz 2 (jedno od tri). Razvodnik biraš u zavisnosti da li imaš cilindre sa jednim ili dva creva.
 
@ Bobo izvini vratio sam se par strana nazad ali nisam ukapirao kakav tačno sistem imaš povezan. Vidim da pominješ berač i kontrolu kljunova i bunkera a i meni treba tako nešto zbog brda i kanala da mogu brzo i fino da regulišem visinu kljunova na zmajevom beraču.(može da se diže i spušta i sada preko hidraulike ali izuzetno neprecizno i teško se održava visina, čas digne čas spusti)
Ja sam planirao da kupim jedan razvodnik sa dve sekcije, jedna za kljunove jedna za bunker. Pritisak da spojim na šipku za kipovanje brzom spojkom a povrat negde to nije problem. JA poluge u berbi ionako uvek fiksiram onim krstom za automatsku kuku u gornjem položaju da ne bi landarale i ne koristim poluge. Znam da kad kipujem poluge mrdnu koji cm na gore i onda krene da diže. Ja sam planirao da mi ručice hidraulika uvek budu podignute i da ulje slobodno kruži kroz razvodnik( računam da kad su ručice razvodnika u neutralnom položaju nema opterećenja jer ulje slobodno ide na povrat) a da razvodnikom kontrolišem jednosmerne klipove na beraču. S time da u radu kljunove bi držala hidraulika a ne onaj osigurač kao do sada
 
Točno takav sistem imam kakav opisuješ samo razvodnik je sa jednom sekcijom, nije mi problem prebaciti razdjelni ventil s kljunova na bunker i obrnuto, nije da svaki čas kipam kukuruze... I napravio sam sistem da je razvodnik stalno montiran u traktor i povrat je fiksiran stalno a dovod ulja u razvodnik sam riješio komadom crijeva s "muškom" utičnicom. Kad mi treba razvodnik, uštekam ga u izvod za kipanje, dignem finu komadnu hidraulika, poluge se podignu skroz gore i ulje nesmetano kruži kroz razvodnik. s razvodnika ide ženska utičnica u koju kopčam berač. Kad ne koristim razvodnik, uštekam ga "samog u sebe" da crijevo ne landara i da se ni utičnica ni utikač ne prljaju.

Sistem radi fino bez greške već 5-6 sezona.
 
Da da baš sam i ja tako zamišljao samo sam ja mislio da izbacim onaj preklopnik a da uzmem sa dve sekcije i isto tako da povežem brzim spojkama sve pa i creva od bunkera i kljunova na razvodnik i da mi razvodnik isto ostaje na traktoru. Ali dobro je i tako kao što si napravio i jeftinije je. Bitno da može visina kljunova da se fiksno podešava

A reci mi jesi li ti baš uzeo razvodnik za jednosmerne klipove? Ako recimo uzmem onaj za dvosmerne jedan izlaz koristim za dizanje a drugi izlaz mogu li jednostavno da povežem na povratni vod? Šta znam bolje da uzmem dvosmerni nikad se nezna kad može da zatreba kasnije recimo za neki cepač za drva ili tako nešto?
Jel razvodnik 40 litara protoka dovoljan pošto mi se čini da IMT pumpa ima oko 15ak litara protoka?
 
Kupio sam petoletkin razvodnik koji ima izbor jednoradnog ili dvoradnog načina rada. Kod mene je u jednoradnom načinu i to je to. Dvoradni može ali da ima još jedan ekstra položaj " slobodnog hoda" da se bunker može pod svojom težinom spustiti a da ne napinje drugu utičnicu.

Za berač nema potrebe uštekavati oba crijeva pošto ima preklopni ventil. ugradiš jedan jednoradni razvodnik i radiš ko gospodin čovjek. Za cjenu još jedne sekcije razvodnika (koja isto tako mora biti jednoradna) koju ćeš koristiti isključivo samo za berač jednostavnije je pružiti ruku iza i preklopiti ventil da kipaš bunker... Druga stvar da ugradiš jednoradnu sekciju pa da druga bude dvoradna radi nekih drugih strojeva ali isključivo samo za berač, mislim da je nepotrebno.
 
Uzeću onda jednosmerni da ne komplikujem. Povezaću ga crevom direktno za ploču a cev ću izbaciti samo ću iskoristiti zenski priključak. Razvodnik ću fiksirati unutra na neko zgodno mesto a priključak pozadi i koristiću ga i za kipovanje prikolice preko njega. Tako mogu da dignem sanduk i ugasim traktor neće popuštati hidraulika
 
Kupio sam Mali preklopnik, sutra stize Razvodnik sa jednom sekcijom na njemu ima izlaz za dva creva i prelivno crevo koje mora da se vrati u poklopac.
 
Kad dogradjujes vec ubaci dupli jer moze ti nekad zatrebati


Kako koristiti dvoradni razvodnik za jednoradne priključke? Nemaju svi razvodnici kao petoletkini da biraš oćeš jednoradno ili dvoradno. Ja sam jednom na breni slučajno ostavio u dvoradnom režimu pa išao rasklapati drljaču. To zuji pumpa, nije za durat. Toliki je pritisak u drugoj, nekoristenoj, grani razvodnika bio da nisam mogao ručkicu preklopiti u jednoradni način rada dok nisam pritisak okrenuo na drugu stranu tj dok nisam malo ručku u kabini pomakao u smjeru za sklapanje drljače...
 
Ne dvoradni nego dupli... dve rucice:osmeh:

To je ok, jedan jednoradni blok, jedan dvoradni. Problem je što uz ovako spojen razvodnik može koristiti strojeve koji se ne nose na polugama. Može i nošene strojeve ali je velika komplikacija okrenuti plug, npr.

Mogao bi dvoradni razvodnik na jednosmerni klip, samo se drugi izlaz spoji na povrat umesto da bude blindiran

Manja je komplikacija ugraditi jednoradni razvodnik za početak, ili naj bolja solucija petoletkin razvodnik koji može i jednoradno i dvoradno i mir. kako ti koji treba, tako se koristi.
 
Nazad
Vrh