IMT hidraulika

Ajmo redom...

Te kockice nisu dvije rucice vec jedna. Gornja je spojena dolje na razvodnik a donja je samo granicnik gornjoj rucici, nista vise. Pogledaj malo kako su spojene.

Na dijapazonu pomicanja rucice s kockicom postoje dvije tocke utisnute i kad je kockica izmedju njih to je kao "pocetni" polozaj za tu komandu. U oranju se kockicom regulira otpor vuce pri kojem ce hidraulik "reagirati". Pomicanjem kockice prema gore, hidraulika ce prije reagirati i plug ce plice orati, pomicanjem kockice sve vise prema dolje, plug ce sve vise i vise tonuti u zemlju a hidraulik ce sam odrzavati radnu dubinu pluga.

Rucku s kuglicom mozes postaviti na vise polozaja. Imas "FAST" i na tom polozaju hidraulik jako brzo reagira i cim naidje i nanajmanje opterecenje ce hidraulik reagirati. U susnoj godini na ovom polozaju podizne poluge znaju vibrirati da je to strasno. Imas polozaj SLOW koji je skroz dolje i na tom polozaju ce hidraulik sporije reagirati na promjene otpora pluga.
 
Kakvo crno podesavnje dubine ,,kuglicom''.Polugu za podizanje(onu sa kuglicom, kako ti kazes veliku) drzi na polozaju FAST - urezano je na limu kvadranta, kada su plug i traktor u brazdi. Kada dizes, dizi do kraja, ili koliko mu vec treba da bi plug bio dovoljno podignut za okretanje na uvratinama.

Od one dve kockaste jedna sluzi samo da smanji od-do prostor celog kvadranta na sveg para centimetara, postavlja uze stative, pravi podskup skupa, kontas. Upravo zbog razlicitih rezima rada u oranju iste parcele. Samo je druga kockica(ona koja je iznad prethodne) povezana sa unutrasnoscu hidraulika i ona sluzi za regulaciju otpora, ili sto mi kazemo - PREKO NJE PODESAVAMO DUBINU. Nju spusti onoliko koliko je potrebno da ti dubina oranja bude onakva kako ti zelis. Ako ti traktor cesto ,,upada'' u proklizavanje, ide dublje nego sto moze da izore, samo ga na toj kockici malo picni na vise.

- - - - - - - - - -

A mozes i jednostavno da nadjes dobru mladu mirazdziku u paketu sa Dajc-Farom, podrivacem i gruberom, i bacis i plug i stelovanje i oranje u materinu. :ppozdrav:
 
Hvala vam dobri ljudi.Da sam juče,ne daj bože umro,ne bih ovo znao,mada sam sumnjao.Sad vidim da sam tolike godine pogrešno orao.Pa dobro sam ja onda na mačvanskoj zemlji uspeo da imam 8,8 t pšenice i 5,1 t soje po ha.Hvala vam svima,a za mladu sa takvim mirazom je već kasno.Nisam ja još za bacanje ali da u miraz dobijem sve ove priključke-teško.Jedino ako mlada nema jednu nogu ili ima neku drugu falinku,ali imam i ja dušu,ne mogu baš svaku.
E moj Petre,rasitnio je čika Aca 58.-u ali za takav miraz bih razmislio!
 
Igraj se sa tim rucicama, jasno ce ti biti sve.

Na drugovom 539 te rucice ne rade dobro. Traktor je isao na remont i opet jako brzo reaguje na otpor sa izrazenim podizanjem pluga. Moj predlog je da stavi bananu kao na 558 fabricki sto su dolazili (mislim i na 560 i 577 da je isto tako, ali nisam sa njima orao pa nemam iskustvo) da se ublazi reakcija hidraulika. I kod mene na banani ima 2 polozaja, jedan blizi vrhu gde izrazenije reaguje i drugi nizi gde sporije reaguje. Ja orem sa tim donjim, manje osetljivim.

Kako ste resili na 539 brzinu reagovanja hidraulika i promenu dubine?
 
Napisao sam iznad, samo treba procitati... Ako zelis sporiji odziv hidraulika rucicu s kuglicom treba spustiti u polozaj SLOW, ako zelis brzi odziv spustas do polozaja FAST.

Cuo sam od puno ljudi da se kuglica "NE SMIJE" spustati nize od FAST, pokidat ce se hidraulik... Boze me sacuvaj...
 
Vidim prica se izgubila i osvanula u ovoj , ja sam rekao tamo prije da kod otpora top link povlaci suprotno od traktora i plug ide gore , a tako ce se desiti i kad zakaci za granu/panj.

Pa ajde vec jednom objasnite sta ce se desiti , jedni pricaju jednu pricu, drigi drugu.

Znaci kod veceg otpora top link vuce suprotno od traktora ili gura na traktor?

Sta se desi kad zakaci panj , top link gura na traktor ili vuce na suprotnu stranu od pravca kretanja traktora(od traktora)?

Jel to bilo u fizici sile akcije i reakcije, ako me memorija jos sluzi:osmeh:.
 
Pa ako je plug u pitanju onda gornju polugu gura na traktor, tu jesve jasno, sve smo prozvakali vec ;) Situacija je takva ako se zapne u panj glava pluga tezi ici u nazad a piramida pluga prema naprijed i gura gornju vezu prema traktoru.
 
I kod mene na 558 i kod njega je rucica na SLOW, stim sto kod mene to radi odlicno, a kod njega plug oscilira, malte ne svakih par metara.
 
Da li kolega ima puno lufta u balansnoj opruzi cim tako "nasilno" hidraulik reagira?

Evo, bas sam se danas sjetio ove teme i orao sam pomocu finog hidraulika uvratine bas da vidim sto ce hidraulik popustiti kad zapne plug za zilu:

2hxce1g.jpg


Ovdje se malko vidi trag zadnjeg tocka traktora kako je zagrebao u trenu kad je plug zapeo u zilu a 549 s prednjom vucom se propeo na zadnje tockove. Steta pa nisam odreagirao dovoljno brzo da ga ostavim tako na vagi pa da ga uslikam.

spakp0.jpg



Zivo me zanima koliki to udarac mora biti da poluge krenu popustati silu da olaksaju zadnji kraj traktora da ovaj proklizi. U oranju se to u nekim normalnim uvjetima ne moze dogoditi, cak se nije dogodilo u ovoliko puno zila u zemlji...
 
Поздрав свима...

Имам питање везано за хидраулику на ИМТ 533.

Када се на поклопцу хидраулике уместо оног хидрауличног поклопца стави овај разделник са слике доле, и подигне ручица за положај у вис, да ли ће се подићи полуге и имати уље под притиском, на овим црвеним прикључцима?

Да будем јаснији, потребно ми је да воћарску скелу, подигнем на потезницама и да остане горе, а са ове зезалице, да напајам разводник са којим ћу управљати двосмерним клипом који ће бити хидраулични топлинк.


images
 
Pre mesec dana sam ugradio u traktor isti ovakav razdeljivac-razvodnik!
Kada je rucica skroz dole onda standardno rade poluge traktora.
Kada je rucica napred onda ulje ide na onaj otvor koji je dalji od ručice.
Kada je ručica gore onda bi trebalo da ide ulje na otvor koji je bliži ručici.
A kada je nazad ručica onda bi trebalo da je potpuno zatvoren razdeljivac-razvodnik za bilo kakav protok sa bilo koje strane.
Za ova zadnja dva položaja nisam siguran jer su meni bila bitna ona prva dva,pa sam to i zapamtio :). Inače u donjem položaju ručica zapinje u kućište menjača (imt 58:cool: pa sam morao malo da iskrivim i obrusim ručicu.... Jbg dok bi ovima u Šapcu vratio nazad razvodnik pa objasnio....
 
Ja mislim da na mestu poklopca, sa bilo kakvim razvodnikom ne moze da se upravlja dvosmernim cilindrom jer je problem povratak ulja, ispravite me ako gresim
 
Niko ni ne tvrdi da povrata nema. Ovaj razvodnik-razdeljivač-slavina-ventil (kako god) služi za to da se iskoristi jedna pumpa na dva različita potrošača,klasičnu hidrauliku (poluge traktora) i daljinsku hidrauliku preko posebnog razvodnika(spoljni izvodi na koje kačiš orudja po potrebi,vučna tanjirača,cikloni,spremači i drljače sa hidro krilima). Kapići?
 
Ok ali mislim da je clan paga pomenuo da mu treba za dvosmerni cilindar na toplinku sve ostalo mi je jasno i ja na svom traktoru imam slican razvodnik.
 
Nisi ga shvatio
Да будем јаснији, потребно ми је да воћарску скелу, подигнем на потезницама и да остане горе, а са ове зезалице, да напајам разводник са којим ћу управљати двосмерним клипом који ће бити хидраулични топлинк.
 
Pre mesec dana sam ugradio u traktor isti ovakav razdeljivac-razvodnik!
Kada je rucica skroz dole onda standardno rade poluge traktora.
Kada je rucica napred onda ulje ide na onaj otvor koji je dalji od ručice.
Kada je ručica gore onda bi trebalo da ide ulje na otvor koji je bliži ručici.
A kada je nazad ručica onda bi trebalo da je potpuno zatvoren razdeljivac-razvodnik za bilo kakav protok sa bilo koje strane.
Za ova zadnja dva položaja nisam siguran jer su meni bila bitna ona prva dva,pa sam to i zapamtio :). Inače u donjem položaju ručica zapinje u kućište menjača (imt 58:cool: pa sam morao malo da iskrivim i obrusim ručicu.... Jbg dok bi ovima u Šapcu vratio nazad razvodnik pa objasnio....
Imam isti takav ali ima tri položaje
Ručica napred jedan priključak, nazad drugi priključak a ručica gore rade poluge
 
Nazad
Vrh