IMR - Rakovica

Treba da zamenim kočione obloge na levom točku Rakovice 47. Znam proceduru, samo me zanima koliko je otprilike teška ona truba ili čizma, kako se već naziva? Da li ima neka caka u svemu tome na koju bi trebalo obratiti pažnju? Da li je bolje menjati samo obloge ili komplet sa trakom?
 
Cizma sa bocnim reduktorom ima blizu 150kg.Najlakse ces je skinuti ako imas flasencug,vezes trakom ili nekim lancem obavezno u 2 tacke da lepo raskoredis teret i samo je izvuces.Moze naravno i roda ili pokretna dizalica al to vec nema bas svako pri ruci.Menjaj samo obloge tesko da mozes naci komplet gurtne u kvalitetu.Od male privrede qurcu nevaljaju.
 
Desava mi se da traktor nece da upali iz prve,nekada hoce,nekada nece,kada se da kontakt i kada bravu okrenem cuje se zvuk kao da krci nesto. Alternator je remontovan skorije,ali opet i pumpa malo pusta gorivo,da nije do nje ?
R65 1991 god
 
Mozda si mislio na alnaser?Alternator sto rece kolega nema veze s tim.Najverovatnije po opisanim simptomima da te zeza bendiks na alnaseru.Ako si malo vican mehanici mozes i sam opraviti.Sam bendiks je 2-3 hiljade din.
 
Rakovica 47S, 2006 godiste u poslednje vreme sam primetio da kad je ugasen traktor malo spusti poteznice i tako drzi. Proverim ulje i vidim da fali minimum litar, verovatno i vise. E sad u toj hidraulici ima sigurno 3 vrste ulja i planirao sam da zamenim ulje i filtere posto nikad nisu menjani, al nisam siguran koje bi ulje trebalo nasuti. Ne mogu da nadjem prirucnik za odrzavanje. Da li moze da se naspe hd 46 ili hd 68, i ako moze koje bi bilo bolje nasuti jer traktor koristimo 99% leti, a i zimi ako ga nekad koristimo nije ispod 0° C? 😁
 
Jel hoce i hidrol da dize gore i prosipa na odusak ili samo sae 30?
Stalno dosipam kao majmun, kad mi najvise znaci hidraulik on me izda iz razloga jer fali ulja....


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Samo HD68.Deks,hoce i 68-osmica al manje peni nego sae 30.Kod tebe je hidraulik od r65 pa me cudi da imas taj problem da peni na odusak,uglavnom je taj problem izrazen na r60 jer stane malo ulja u sam hidraulik .Moguce kod tebe da je mesano jos neko ulje pa zato peni,promeni komlet ulje i filter i sipaj 68-icu imaces i malo precizniji hidraulik jer brze odreaguje na komande rucice.
 
I ja sam razmisljao u istom pravcu.
Znam da sae 30 dosta peni, ovde neki beru kukuruz i nose u kabini po 5l ulja sae 30, naravno socijalno na tocenje.
To mi dodje nezamislivo da dolivam stalno a ono curi, prasina se lepi...
Kad smo pazarili traktor jedan majstor kaze ovako drugi onako, ne mogu da verujem da niko ne zna fabricki sa kojim uljem dodje traktor i sta pise u uputstvu ili prospektu.
U principu hidraulik je isti na svakoj Rakovici...
Znam da ima vise varijanti hidraulika ali mi se cini da zavisi od godine proizvodnje, moj traktor je '12 god.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Rakovica 47S, 2006 godiste u poslednje vreme sam primetio da kad je ugasen traktor malo spusti poteznice i tako drzi. Proverim ulje i vidim da fali minimum litar, verovatno i vise. E sad u toj hidraulici ima sigurno 3 vrste ulja i planirao sam da zamenim ulje i filtere posto nikad nisu menjani, al nisam siguran koje bi ulje trebalo nasuti. Ne mogu da nadjem prirucnik za odrzavanje. Da li moze da se naspe hd 46 ili hd 68, i ako moze koje bi bilo bolje nasuti jer traktor koristimo 99% leti, a i zimi ako ga nekad koristimo nije ispod 0° C? 😁
68-cu sipaj ako tako radis tj ako ga ne koristis mnogo zimi. Promeni obavezno filter i sipaj joj novo ulje,bolje puknes par hiljada dinara nego da te odjebe hidraulik. Kada sam menjao u rakovicama praktikovao sam da menjam odmah posle rada traktora i kad je toplije vreme,da se sve salije napolje. Kad izadje skroz, uzmi kompresor i cistu krpu,nabij na glavnu deklu i izduvaj dokle god kaplje da izadje sve to pomesano da te ne zeza opet
 
HD 68 ide po fabrickoj specifikaciji.Sve ostale varijante su proizvoljne.Imam dve r60 i 2 zadrugara(landina) svi nose iste hidraulike,stari tip manji je nego na r65 koji vece zapremine 14l spram hidraulika na r60 u koji stane svega 6l.Na r60 se to resava dodavanjem pomocnog rezervoara ulja,fabricki je ostavljena stopla na dnu hiraulika za povezivanje hid.rezevoara i time se resava i problem oko ulja(peni) pri povratku u rerzervoar zbog male zapremine.Na r47,r65 fabricki je veci hidraulik i nebi trebao imati tih problema kad je cisto ulje unutra.U oba tipa hidraulika ide HD 68.Svaka Rakovica 47,65,76 nosi novi tip hidraulika koji je precizniji u odnosu na stari tip,ali takodje podlozniji kvarovima ume da brljavi za razliku od starog tipa koji nadzivi i sam traktor.Kad je sve ispravno hidraulik mora raditi besprekorno bez cimanja gore dole ili zakasnele reakcije pogotovu na novijem tipu.Iz iskustva to na polovini Rakovica nije slucaj prvenstveno jer se sipa sve i svasta lose odrzavanje,filteri skoro nikad menjani zastopaju se ili raspadnu pa onda nevalja hidraulik jbg.Nije kao na IMT-u ali nije ni mnogo losiji kad je ispravan naravno_Opet hidraulik na Rakovici je puno jaci tj ima vecu podiznu moc nego na 560,558.Topla preporuka za sve vlasnike Rakovica u menjace obavezno 5l ulja vise nego po fabrickoj specifikaciji gde pise 17l.Necete nikad imati problema sa lezajevima na gornjem snopu iliti uopste sa menjacem.Ovo pogotovu vazi za nas na brdovitijem terenu.
 
Ja sam mislio da mnogo manje stane u menjac, nekako mi onaj sraf za proveru nivoa previse nisko...
Drugar mi rekao ako se radi nesto u mestu obavezno da menjac bude u nekoj brzini a reduktor izbacen, bas radi podmazivanja tog gornjeg snopa do kojeg verovatno tesko dospeva ulje.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Menjac se podmazuje buckanjem,tj zubcanici razbacuju ulje i kad se radi pod nekim nagibom ili uzbrdo nizbrdo ulje pobegne u stranu ili ode napred ili pozadi.Duzi rad na taj nacin ume da prouzrokuje probleme.Kao sto rekoh preporuka starih majstora je bar 5l vise od navedenog a nece nista smetati.Rakovica i Landine se u nasem domacinstvu voze pa blizu 50god.u svaki menjac je dodato 5-6l vise nego po fabrici.Nikad stadao niti jedan zubcanik niti ista menjano od delova sem lezajeva koje ne racunam.Mada je i sam menjac krajnje jednostavan i masivan.Idrzavaju sve i svasta sa minimumom odrzavanja.
 
Jel hoce i hidrol da dize gore i prosipa na odusak ili samo sae 30?
Stalno dosipam kao majmun, kad mi najvise znaci hidraulik on me izda iz razloga jer fali ulja....


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Kod mene na R65 hidraulik je izbacivao ulje na odušak zbog semeringa u pumpi, pošto je pumpa vukla vazduh (zbog toga peni). Kad je semering zamenjen više nikad nije izbacilo ulje na odušak.
 
Kupujem ulje i filtere pa se bacam na posao.😁 Koliko se secam na pumpi je bilo 60KM(3600din) 20 L Modricin HD 68. Sad ne znam koliko cu uspeti da zagrejem hidrauliku da sto bolje izadje staro ulje. Jel komplikovano zameniti filtere ili mi treba strucnija pomoc? Sto se tice menjaca stalno sam gledao da bude na nivou onog srafa, ali ce sad dobiti jos 5 L. U menjac sam sipao SAE90, e sad mozda je i to greska? 😬 Gledam po netu al teska prica da nadjem prirucnik za odrzavanje, posto ovaj sto smo dobili uz traktor izgleda necu naci...😔 A kad je kupljen traktor, ono je tuga kakvih je bilo neverovatnih problema, ne znas dal da places ili da se smejes...
 
Imaš uputstvo na netu. Kucaj u Google-u Rakovica 65 Uputstvo za rukovanje i održavanje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh