Herbicidi u suncokretu

Koliko je vremena potrebno da se usvoji Pulsar? Niko danas kisu nije najavio,ni nebo nije pokazivalo da ce pasti,prskanje sam zavrsio oko pola 6,a kisa je pocela da pada posle 7...:zli:
 
Ne znam za pulsar, ali u glavnom dva sata za herbicide.
Jednom prilikom sam prskao uslužno totalom. Parcela od jednog jutra pa se malko preklapa(oko 1m). Bilo je vreme kao sad. Mutilo se po cele dane, nikad nemožeš znati oće li pasti. Stigli mi na lice mesta, pogledali u nebo i sipali špekciju u prskalicu. Dok je prskalica mešala Počne da grmi. Gazda viče - teraj! Nisam stigao ni go pola prohoda u jednom pravcu kad se nebo otvori. Grmi, seva, puca, kiša lije kao iz kabla a ja prskam... Ni da stanem, bojim se da ću noćiti u ataru kad se raskvasi ako čekam da plusak prestane, ni da radim džabe al' ćutim i teram. Kad sam završio i izašao da sklopim krila, pljusak je već jenjavao. Nisam stigao do asfaltnog puta kad je već sijalo Sunce.
Rasplet: Suncokret i gorušica nakon 10 dana bejahu "spaljeni" a sirak samo tamo gde sam preklopio. Moram još da dodam da je gazda tvrdica i da smo prskali minimalnom dozom za divlji sirak.

Probaj za početak makar da se ne jediš, a za deset dana obiđi ponovo, pa se jedi tek onda ako budeš imao zašto u šta ja lično sumnjam. ::namigivanje:: Svakako ćeš parati, a i ovo prskanje će u najgorem slučaju makar koliko-toliko usporiti te korove u redovima što su.
 
Vec sam se dosta jedio,i otpisao sve,posto sam tu parcelu uzeo u zakup pre 4 nedelje,palamida je bila do kolena,odma sam istanjirao i posejao,sacekao 5-6 dana i poprskao Total+Goal+acetogal.total je odneo svu palamidu,a suncokret ne nice,danas sam je obisao i 3 ipo nedelje posle setve se nazire na redove,a ostatak ce nici za dan 2 (ceprkao sam sat vremena po njivi,da vidim da li da presevam ili ne)a palamida nova udarila,visine je od 5 do 10 cm,ali je dobro postavljena,i konsultujem se sa covekom iz BASF-a i kaze mi da uradim odmah split aplikaciju pulsarom sto sam i uradio..tako da jeda vec imam,i bez ove kise.
PS.da sam znao da ce ovakvo vreme biti prvo bih totalisao njivu pa tek onda tanjirao i posejao,ali nisam smeo da rizikujem...
 
Split aplikacija ti u datom slučaju(kiša, spiranje) povećava šanse za uspeh u normalnim nekim okolnostima. Nisam imao u vidu da je tako neka ekstremna situacija. Ja sam prskao palamidu pulsarom u suncokretu i nije bila nikad potpuno uništena(ona u redovima) ali jeste bila "izbačena iz igre". Palamida je tvrdokorni višegodišnji korov to znamo svi.
Jesi li razmišljao eventualno o kukuruzu u onom - Ne daj Bože! - slučaju da moraš da "pretamburaš" suncokret? Ako nema divljeg sirka, šta ja znam... Palamida se uspešnije suzbija u kukuruzu, kao i divlji sirak u suncokretu.
U svakom slučaju, nek je sa srećom!

Ja sam se jednom zeznuo grdno kad sam kupio neku baštu gde je, kaže gazda, bio ovas poslednja kultura. Trgovina je obavljena u februaru pa sam mogao da vidim samo da je uzorana zemlja i to je sve. Vodeći se logikom da je njiva čista posle strnjike(tako bi bilo da je iz moje ruke) odlučim da posejem uljanu tikvu golicu(skupo seme) u međuusevu sa kukuruzom kokičarom(još skuplje seme). Odem da obiđem, a ono postavljeno tzv. čičkom(xantium strumarium) i tek po koja bundeva izbada. Tu bejah lud što nisam spuc'o to odmah totalom. Niklo bi tu naknadno i ludaje i kukuruza taman toliko koliko mi treba(barem 60%).
Dok je usev nikao da se vide redovi, da mogu da ga param, korov se već previše raširio. Radila je i motika, ali nije pomogla da u jesen donesem kući ništa više od jednog nepunog traktorskog sanduka ludaja i jednog džaka za krompir kokičara u klipu. ::sramota:: Sušna je godina bila i slabo je rodilo u opšte, al baš taaaakoo!?! ::sramota::
Od tada u nepoznate njive samo tritikale i sl.
 
Poslednja izmena:
Razmisljao sam o kukuruzu odmah,tj.pre setve,jer znam da mogu dosta lakse da se izborim sa palamidom,ali poucen nekim iskustvom iz ranijih godina,i tanjiranja u prolece to sam izbacio,i odlucio se za suncokret,samo sto sam se prevario misleci da ce total da unuisti skroz palamidu....sve bi to bilo drugacije da sam uzeo tu parcelu ranije...ali sta god da bude ove godine..
 
E ovako na jednoj parceli sam prskao pulsarom 5-6 dana pre ovih slinih kisa i kada sam isao da obidjem suncokret primetio sam da nije sav sirak pomlatio (ostale korove je sredio), pa sad razmiljam da prskam sa fjuzilejdom? ili ako ima neko neki drugi savet ili predlog svaka pomoc je dobrodosla..
 
Pulsar je sirak iz semena sigurno ošašavio a za rizomski on nije ni predviđen za njega je ili Fjuzilend ili Fokus ultra mada mislim da Fokus deluje brže
 
ja sam ove godine prskao sa Fjuzilendom ( jer nije baš preporučljivo svake godine na istoj parceli primenjivati isti herbicid ) on je super za sirak samo mi se čini da je Fokus bolji jer pre počne da deluje
 
Koju meru si isao? od jednom ili split? Meni su u zadruzi isto rekli da moze da se mesa, ali nisam smeo...
Od jednom,mada iskreno da ti kazem nije ni bilo nesto kritico,tj.sirak koji je bio na njivi u tom trenutku nalazio se u fazi 10-15 cm maksimalno i izgoreo je bukvalno za 8-9 dana od tretmana,tada je i zagrnut!Isao sam 1 litru Kletoxa+ 1litru Fuzilejda na 2 hektara!
 
@savato
Dogodine ces videti da li je delovalo dobro ili ne. Kod druga Kletoks prosle godine uradio odlican posao ali POVRSINSKI. Ove godine opet sirka ima brdo. Doza je bila 0.7l/kj
 
Dobar je Kletox,radim vec 3 godine sa njim,tj.od kad se pojavio!Mada je ovo sam primetio,bolji kada je sirak manji do 20-ak cm i nije njiva neka suma od sirka...Za sve ostalo je extra i cena i delovanje,itd...Za kriticne njive i oburlavljene sto se kaze,samo Fuzilade puna doza i ako treba korekcija sa pola doze,suncokretu ne smeta a sirku smeta :)
 
Nazad
Vrh