Herbicidi u soji

Ja sam samo primijetio gdje je promaseno prskanje , vidi se gdje viri sirak , da je tu soja malo vislja. Medjutim kad se detaljno pogleda , vidi se da se tu soja ustvari izduzila zbog konkurencije sijerka.
 
јуче окопо ред соје до комшије пуно сирка требало ми осам сати тако да можемо кукати на хемију али повратка на старо нема
 
Čemu tolika doza?
To jebodavno minimalna doza. Se manje od toga samo vakciniše sirak i stvara rezistentne sirkove.
Pre 30 godina su bile ozbiljne doze u preporuci, a onda su prepolovili aktivnu materiju, a ostavili iste doze prevaranti.
Zato je sada sirak rezistentan na Kletodin. A treba i uputstvo bolje razumeti, svi su videli samo minimalne doze zbog uštede, malo ko je čitao sa razumevanjem.
 
Njiva koju sam 06.06. prskao sa 1,5l/kj Ronina +0,1% Inexa .
20240606-120305.jpg

20240606-121006.jpg

Na današnji dan izgleda ovako, nisam je špartao.
20240707-172153.jpg

Još jedan primer, sve isto uradjeno.
20240606-154039.jpg

20240707-180044.jpg
 
To jebodavno minimalna doza. Se manje od toga samo vakciniše sirak i stvara rezistentne sirkove.
Pre 30 godina su bile ozbiljne doze u preporuci, a onda su prepolovili aktivnu materiju, a ostavili iste doze prevaranti.
Zato je sada sirak rezistentan na Kletodin. A treba i uputstvo bolje razumeti, svi su videli samo minimalne doze zbog uštede, malo ko je čitao sa razumevanjem.
Čitao ja nekoliko uputstava za taj herbicid i na svim piše 0,8-1,2 l/ha.
 
Čitao ja nekoliko uputstava za taj herbicid i na svim piše 0,8-1,2 l/ha.
Nisi čitao moj post sa razumevanjem.
Super Selekt je bio prvi ketodin (bar koliko ja znam) kod nas pre 30+ godina. Imao je 240g/l aktivne materije i još neke dodatke koje sada nema.
E, nađi uputstvo tog pesticida od pre 30+ godina i pročitaj ili još bolje fotografiši.
Druga stvar je (isto sam već pisao) ne postoji njiva da nema rizomski bar jedan sirak, a kolege računaju na dozu za semenski. Plus što je postao rezistwntan.
Treća stvar koja važi za sve vrste prskanja je da niko ne računa da mora preklopiti, da mora više potrošiti na uzglavnicama, da je odorao od puta ili kanala (mnogi i od komšije). Niko ne računa da ne bi zafalilo mora da ostane. Većina kupe pesticida baš onoliko koliko računaju da je površina ili kupe manje jer da ne kupuju još jednu litru kada im treba .025 l.
Dođemo do toga da na malim parcelama treba povećati dozu za ček 30%.
Zatim kvalitet aplikacije (dizne) i vreme aplikacije., stanje korova i td.
Sigurno postoji još mnoštvo faktoraktora na koje ne računamo.
Znam da većina misli da sam lud, baš kao što komentarišu računanje troškova Radoslava Adamovića u poljoprivrednoj proizvodnji.
 
Čujte Srbi
Mnogo dobar prilog ali većina neće odgledati do kraja, niti razumeti bitne detalje.
Osim za kletodin i ,,fopo-ve", tu se ne slažem.
Ne slažem se ni sa vremenom primene totala u strnjištima je ništa na ovom svetu nije jednostavno pa ni to. Dok se sačeka da procvetaju sirkovi i td, druge jedinke se već usemenile ali to niko ne vidi. Ili kada poljoprivrdnik dačeka da sirak izvlata, pa sačeka da sav izvlata, pa padne kiša, pa umre neko, pa neki rođendan i druge ,,bitne" obaveze i dok poljoprivrednik oprska bude kasno.
 
Poslednja izmena:
Ja dve decenije upozorabam na ovo. Mnogi su me ,,sručnjaci"(zaštitari) ismevali, pa posle zvali za savet. I još se ljute kada ih podsetim na to.
O onima sa pivom ispred dućana ne bi ni da komentarišem ili sličnih ovde na forumu .
 
Posejana soja u njivi gde se borim sa sirkom.
Oprskana zemljisnim herbicidom GEA, koji naravno nije ni pipnuo sirak iz rizoma. Krenuo da raste kao lud, i oprskan je sa punom dozom tj 2 litra kledotina. Sve pohvale. Preziveo samo kukuruz koga nema puno.










Ista njiva. Tu gde sam istrosio kletodim, napao sam produzetak njive koji je 10x manje problematican sa uskolisnim korovima. Drugi deo ove njive je tretiran sa punom dozom corum-a uz dodatak benazona da napadne veci cicak. I otisao sam na odmor. Vracam se sa odmora i imam sta i da vidim...
Vidite razliku gde je prskalica zavrsila sa kletodimom, i gde je krenulo tretiranje sa corumom. Bas sam razocaran. Nasuo opet kledotim i oprskao. Sad ocekujem kroz par dana cistu njivu.





 
Nazad
Vrh