" Korovi
Suzbijanje korova
Soja je osetljiva na prisustvo korova u početnim fazama porasta, a posle sklapanja redova svojom pokrovnošću onemogućuje rast korova u senci. Dominantni korovi useva soje su: divlji sirak iz semena i rizoma (Sorghum halepense), palamida (Cirsium arvense), obični štir (Amaranthus retroflexus), pomoćnica (Solanum nigrum), pepeljuga obična (Chenopodium album), pepeljuga hibridna (Chenopodium hybridum), gorušica (Sinapis arvensis), muhari (Echinochloa crus-galli, Setaria glauca, S. viridis, S. verticiata), tatula (Datura stramonium), ambrozija (Ambrosia artemisiifolia), obična boca ili čičak (Xanthium strumarium), abutilon (Abutilon theophrasti), jednogodišnji čistac (Stachys annua), njivski vijušac (Polygonum convolvulus), lubeničar njivski (Hibiscus trionum), poponac (Convolvulus arvensis), veliki dvornik (Polygonum lapathifolium), obični dvornik (Polygonum persicaria) i dr.
Plodored, pravovremena i kvalitetna osnovna obrada, predsetvena priprema i druge mere koje obezbeđuju optimalne uslove za rast biljaka soje, predstavljaju preduslove za uspešno suzbijanje korova. Pored pomenutih mera, posebnu pažnju treba posvetiti pravilnom izboru i primeni herbicida. Herbicidi se mogu primeniti pre setve uz inkorporaciju, posle setve a pre nicanja i posle nicanja soje i korova. Herbicidi za primenu pre setve uz inkorporaciju najčešće se primenjuju u aridnim područjima, jer za delovanje ne zahtevaju padavine za razliku od herbicida koji se primenjuju posle setve a pre nicanja soje i korova.
Česta praksa proizvođača soje je primena herbicida posle setve a pre nicanja soje. Za ovu namenu najčešće se primenjuju dvojne kombinacije, gde jednu komponentu čine antigraminearni herbicidi na bazi alahlora (Alahlor 480, Alahlor E-48, Lasso-EC), s-metolahlora (Dual Gold 960-EC), acetohlora (Relay plus, Acetohlor-90 i dr.) i dimetenamida-P (Frontier super), a druga komponenta su herbicidi za suzbijanje širokolisnih korova kao što su linuron (Afalon tečni, Liron tečni i dr.), prometrin (Prometrin SC, Prometrex 50-SC i dr.), flumioksazin (Sumisoya) i metribuzin (Sencor WG-70). Gotove kombinacije herbicida su Galolin kombi, Liron-kombi i Plateen WG-41,5. Jedna od mogućnosti ekonomičnije proizvodnje soje je primena pomenutih herbicida u trake širine 20-25 cm, a naknadnim međurednim kultiviranjem suzbijaju se korovi između redova. Herbicidi za primenu posle setve a pre nicanja efikasni su na jednogodišnje širokolisne i uskolisne korove koji niču iz plitkog površinskog sloja zemljišta.
Međutim, korovi sa krupnijim semenom (>2 mm u prečniku), niču i iz dubljih slojeva zemljišta, a efikasnost ovih herbicida često nije zadovoljavajuća i u godinama sa dovoljno padavina neposredno nakon njihove primene. Za ove korovske vrste koriste se herbicidi posle nicanja. Posle nicanja soje i korova mogu se primeniti herbicidi na bazi bentazona (Basagran, Deltazon 48-SL i dr.), imazetapira (Pivot 100-E i dr.), oksasulfurona (Dynam 75-WG), fomesafena (Flex), laktofena (Cobra), imazamoksa (Pulsar 40), tifensulfuron-metila (Harmony 75-WG) i njihovih kombinacija. Prethodno pomenuti herbicidi koriste se prvenstveno za suzbijanje širokolisnih korova, a optimalno vreme za primenu je kada su korovi u fazi od kotiledona do 4 lista, a soja od 1-2 trolista. Prednosti primene herbicida posle nicanja su: a) na osnovu poniklih korova i njihovog uzrasta, lako se može odabrati odgovarajući herbicid ili kombinacija, način, vreme i količina primene; b) herbicidi za ovu namenu efikasni su prema korovima koji niču u dužem vremenskom periodu ili iz dubljih slojeva zemljišta do kojih ne dopire delovanje herbicida koji se primenjuju posle setve a pre nicanja (čičak, abutilon, tatula, ambrozija); c) ispoljavaju depresivno delovanje na neke višegodišnje korove (divlji sirak iz rizoma i palamidu) umanjujući njihovu kompetitorsku sposobnost. Visoku efikasnost ostvaruju u povoljnim vremenskim uslovima za porast korova, dok u stresnim uslovima (suša, niže temperature i dr.), može biti značajno umanjen njihov efekat u suzbijanju pojedinih korova (pepeljuge, pomoćnice, čička, ambrozije, abutilona i dr.).
Suzbijanje travnih (uskolisnih) korova posle nicanja. Soja je vrlo zahvalan usev za suzbijanje divljeg sirka iz rizoma i ostalih uskolisnih korova posle nicanja. Za njihovo suzbijanje mogu se koristiti sledeći preparati:
Preparat Aktivna materija Količina preparata u l/ha za:
jednogodišnje travne korove divlji sirak iz rizoma
Agil 100-EC Propakvizafop 0,8 1
Aramo 50 Tepraloksidim 1 1,5
Focus ultra Cikloksidim 0,75-1 1,5-2
Furore super Fenoksaprop-P-etil 1 1,8-2
Fusilade forte Fluazifop-P-butil 0,8 1,3
Gallant super Haloksifop-R-metil 0,5-0,7 1
Pantera 40-EC Kvizalofop-P-tefuril 0,75 1-1,5
Select super ili Arrow Kletodim 0,8 1,2
Targa super ili Leopard Kvizalofop-P-etil 1 1,5-2
Primenu ovih herbicida obaviti kada se divlji sirak iz rizoma nalazi u fazi 3-6 listova. Optimalni uslovi za ispoljavanje visoke efikasnosti su toplo vreme i dovoljno vlage u zemljištu za intenzivan porast korova.
Za desikaciju soje mogu se koristiti preparati na bazi dikvat dibromida (Reglone forte) i glufosinat-amonijuma (Basta 15).
Herbicidi i kombinacije za suzbijanje dominantnih jednogodišnjih korova
Preparat ili kombinacija
Vreme primene*
Aktivna materija Namena i važnije napomene
Trefgal **
(1,5-2,5 l/ha) ppi trifluralin Za suzbijanje jednogodišnjih travnih i nekih širokolisnih korova (muhari, divlji sirak iz semena, štir, pepeljuga i dr.). Inkorporaciju obaviti odmah nakon primene. U uslovima obilnih padavina može se umanjiti efekat prema korovima. Ne primenjivati na lakim zemljištima i siromašnim humusom. Zahvalan herbicid za aridnije regione i proleća sa deficitom padavina. Uglavnom se naknadno nakon primene ovog herbicida, a posle nicanja soje i korova, primenjuju preparati za suzbijanje korova na koje ovaj herbicid nema zadovoljavajuću efikasnost. Pretparati na bazi trifluralina obezbeđuju dovoljno “manevarskog” vremenskog prostora za fleksibilniju primenu drugih herbicida posle nicanja soje i korova. Nije efikasan za gorušicu, pomoćnicu, tatulu i krupnosemene širokolisne korove.
Dual Gold (1,4-1,5 l/ha)
ili Frontier super (1-1,4 l/ha)
ili Lasso-EC (4-5 l/ha)**
ili Relay plus (1,5-2 l/ha)** + Afalon tečni (1,5-2 l/ha)**
ili Sumisoya (80 g/ha)
pre-em
s-metolahlor
ili dimetenamid
ili alahlor
ili acetohlor + linuron
ili flumioksazin
Za suzbijanje jednogodišnjih travnih i širokol. korova (štir, gorušica, pepeljuga, pomoćnica, muhari, divlji sirak iz semena i dr.). Kombinacije nisu dovoljno efikasne u suzbijanju krupnosemenih korova kao abutilon, čičak i dr., a ne suzbijaju palamidu i samonikli suncokret. U uslovima obilnih padavina i pri nižim temperaturama, acetohlor može prouzrokovati prolazna oštećenja biljaka soje. U uslovima deficita padavina, herbicidni efekat ovih kombinacija biće umanjen. Takođe, posle setve a pre nicanja mogu se koristiti i gotove kombinacije herbicida alahlora i linurona, kao što su: Galolin kombi, Liron-kombi u količini (7-8 l/ha) ili Plateen WG-41,5 (2 kg/ha). Iako su proizvođači soje ovaj način primene herbicida preferirali u prošlosti, on nalazi svoje mesto samo gde su prisutni sitnosemeni korovi. U poslednje vreme, značajno se uvećava udeo površina sa problematičnim krupnosemenim korovima, a za čije efikasno suzbijanje se koriste pravilno odabrani preparati za primenu posle nicanja.
Basagran (3-4 l/ha)** post-em bentazon Bentazon je kontaktni herbicid za suzbijanje širokolisnih korova (štir, gorušica, pepeljuga, tatula i dr.***). Zbog kontaktnog delovanja može ispoljiti slabiji efekat prema korovima sa maljavim listovima i koji naknadno niču. U cilju proširenja spectra delovanja najčešće se kombinuje sa prepartom Pivot 100-E, a za efikasnije suzbijanje pepeljuge, može se kombinovati sa prepartom Harmony 75-WG. Pivot 100-E (0,35-4 l/ha)**
+Basagran (2 l/ha)** post-em imazetapir
+ bentazon Veoma raširena kombinacija za širokolisne korove ali i smanjenje populacije jednogodišnjih travnih korova (štir, gorušica, pepeljuga, tatula, pomoćnica, čičak, abutilon i dr.). Primena pomenute niže količine preparata Pivot 100-E, umanjuje rizik od oštećenja narednih useva u plodosmeni.