Herbicidi u kukuruzu

Код мене је аденго омашио, чак сам ишао у комбинацији са пламеном да што боље одради широколисне и на крају сам морао исто са лаудисом да поправљам прскање. Ове године скупа игранка и што је најгоре сав кукуруз на стрњишту рађено тоталом.
 
Ma nemam pojma prskao sam izmedju kise i palo je preko 20l za tri dana posle prskanja,a zemlja je vec bila mokra.Korovi svi bili pozuteli kvrcili se i ja jedno 10 dana nisam obilazio njive reko taman je vreme za spartanje ajde da obidjem pa da ih ospartam kad se nisam slogirao trava zelenija nego kukuruz.Onda odlazi spartanje i cekaj jos nedelju dana spicio sa laudisom ful dozu i ove godine preskacem spartanje jbg bar na necemu da ustedim!
 
Tretman prije 12 dana
Nakon 12 dana
Nakon 13 dana

Talisman 1.2 litra
Skaut 250 ml
Rezon 1.2 litra
Kada je tretirano, 2 dana nije bilo kise uopste, a onda je 10 dana padala, ne bas tako velike kolicine.
Sta bi ste ovdje uradili jer uski list dosta opstao ili da cekam jos?
 
Poslednja izmena:
Nista ne cekaj, kupi laudis i udri i sta mu bog da.Sledeci put neku strnjiku pa total ili ultra hibrid i focus ultra.Bas je travna parcela.

Laudis je vise za sirokolisne i neke uskolisne, ali ce vecinu uskolisnih stopirati dok kukuruz ne zatvori redove.
 
Potpisujem ovo što ti je Miksan napisao, samo bih dodao da je dobro što si ga folijarno prihranio Talismanom.
 
A ima li veze sto sam radio Skaut, smijem li posle njega laudis? Hrabro i ludo sa moje strane je bilo sto sam uopste rizikovao sa jednim herbicidnim tretmanom. Do sada nije bilo promasaja sa Talismanom, nisam imao problema. Znalo mi se i ranije desavati da zakoci muhara, ne unisti ga ali ostane tu gdje jeste.
 
A ima li veze sto sam radio Skaut, smijem li posle njega laudis? Hrabro i ludo sa moje strane je bilo sto sam uopste rizikovao sa jednim herbicidnim tretmanom. Do sada nije bilo promasaja sa Talismanom, nisam imao problema. Znalo mi se i ranije desavati da zakoci muhara, ne unisti ga ali ostane tu gdje jeste.
Nema nikakve veze, normalno da si išao neki mezotrion. Nikosulfuron uglavnom više ne deluje ozbiljno na uskolisne korove, postali su rezistentni, mora se obratiti pažnja na plodored.
 
S obzirom da su mi ostali uskolisni korovi, zar ne bi ekvip bio logicnije rjesenje, a ne laudis?
Ocekujem jos neko misljenje.
 
Ako mi porucujes da je foramsulfun sulfonil ureja i da ne moze da se radi nakon nikosulfurona, i tembotrion iz laudisa je triketon kao I mezotrion, pa ne vidim razliku kada je u pitanju ponavljanje preparata, jer sve je radjeno u punim dozama.
Da podijelim jedno iskustvo od neki dan, posto znam da mnogi ne radi nikosulfuron I laudis zajedno; prije 20 dana sam odario taj tretman, kukuruz je bio u 8.listu,a korovi cu neki bili I veci od kukuruza, bilo je tu lozice, ambrozije, sirka I jednog I drugog, kostan a.. Slikacu vam njivu, sve je sprzeno, samo je kukuruz nastavio da divlja.. Tako da, slobodno radite nikosulfuron I laudis zajedno.
 
Tvoje iskustvo je neverovatno, jesi možda probao da mešaš Laudis sa 120 litara vode? Umesto Nikogana sa Laudisom si mogao dodati pivo, destilovanu vodu, sok od jabuke, dejstvo bi bilo isto. Šalu na stranu, hteo sam da ti kažem da je Equip sulfuron takođe i ako travu nije pipnuo Talisman neće ni Equip.
 
Stjepanovicu generacijo ako vec znas sta treba sto nas pitas onda? Cekati bez prskanja kukuruz da dodje u 8 listova nikako ne spada u dobru praksu. Tacno je da i u tom uzrastu mozes resiti korove medjutim vec imas nepovratnu stetu na prinos usled korova koji je sputavao kukuruz. Za tu stetu niko nije kriv do onaj ko obradjuje parcelu.
Kod rezistentnog sirka svi preparati na sulfonilurea pruncipu sluze kao folijarno djubrivo. Laudis ima drugaciji mehanizam delovanja i odnece ti semenski sirak visine 5-6cm a veci i rizom zaustaviti. Povecanjem doze 2.5-3l verovatno bi delovao i na semenski od 10-15cm.
 
Ocito se nismo najbolje razumjeli, ovo sto se kod nas u Bosni/Rs koristi kao podrauzmjevana korekcija, kod vas u Srbiji je folijarna prihrana, tako da je svaka diskusija nepotrebna. Moje pitanje je bilo upuceno iskustvu nekog od vas; da li mislite da ce se onaj uskolisni korov nakon sulfonil ureje povratiti, s obzirom da je bilo proslo 13 dana od tretmana. On nije mrdnuo sa rastom od tretmana, danas vidim crvene tacke po njemu. Drugo pitanje je bilo da li smijem raditi Laudis nakon Skauta. Na drugo pitanje sam dobio odgovor i hvala na tome.
 
Ljudi znate vrlo dobro da sulfuroni slabo deluju po hladnoći i kraj priče, nije svugde rezistentan sirak, ljudi hoće da unište sirak i od pola metra a lepo piše da treba raditi kad je sirak 15-20cm uzrasta ali no.
 
Tretman prije 12 dana
Nakon 12 dana
Nakon 13 dana

Talisman 1.2 litra
Skaut 250 ml
Rezon 1.2 litra
Kada je tretirano, 2 dana nije bilo kise uopste, a onda je 10 dana padala, ne bas tako velike kolicine.
Sta bi ste ovdje uradili jer uski list dosta opstao ili da cekam jos?
Dan 16.
Ako neko imas misljenje, volio bih da se izjasni da li korov napreduje ili stagnira. Najmanji problem bi bio da sada kupio Laudis i tretirano, ali to su mali proizvodjaci koji ni prskalicu nemaju, pa vuce gomilu peripetija. Zato mi je stalo da ne tretiramo ako nema potrebe.
 
Ne vjerujem da tu i jedan herbicid moze nesto posebno napraviti, ja bi radije pare koje bi dao za prskanje ulozio u prihranu pa sta bude, najbolje ako neko ima spartac pa da tako prihrani, isjekao bi se dio korova, ako nema spartaca prihrani rucno.
I naravno nek ti ovo bude lekcija za buducnost.

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Dan 16.
Ako neko imas misljenje, volio bih da se izjasni da li korov napreduje ili stagnira. Najmanji problem bi bio da sada kupio Laudis i tretirano, ali to su mali proizvodjaci koji ni prskalicu nemaju, pa vuce gomilu peripetija. Zato mi je stalo da ne tretiramo ako nema potrebe.
Dan 25. od tretmana, nije ni spartan niti je radjen laudis, ali jeste 40 kg kana po dunumu.
 
Nazad
Vrh