Herbicidi u kukuruzu

Par dana bi trebalo biti bez problema da stoji u prskalici hemija,a ako ti prskalica ima mogucnost,pusti cistu vodu kroz sistem,tj razvodnik,pumpu i grane.E sad ima tu i do formulacije herbicida koje su koriscene,ja najvise mrzim onu SC tj konecontrovanu suspenziju,ono kao gusta smesa neka.Ta kad stoji i preko noci u prskalici ostane po zidovima kucista filtera,cevi,kolena itd itd....Onako belo se nakupi kao krec ,ne zapekne se nzm koliko ali opet mora mlaz vode da opere.
 
Laudis i mezotrion su najgori po tom pitanju . Nece nista faliti da stoji sto se tice laudisa , ali budi spreman kad bude trebalo prati za soju npr da skidas filtere i sve dizne . U diznama se nakupi kao krec sto kaze kolega i moze biti opasno za soju . Racunaj i u crijevima da ima toga . Uglavno racunaj da detaljno pranje to je tako nakon laudisa , mezotriona i slicnih pogotovo kad stoje u prskalici
 
Momosaric hvala na odgovoru, sledeći usev je suncokret koji prskam, pa ču detaljno da properem dizne i sita. Prekosutra računam da ću moći da nastavim.
 
Bojčetić je zaslužan za dodatak Rimsulfurona, rekao sam da je recept javan jer se već dugi niz godina mućkaju razne akt.mat. od strane članova, ne preuzimam zasluge ni za šta od toga, nema smisla.Niko nije došao i napisao tako i tako već se sakupljaju informacije i proverene kombinacije pa tek onda dejstvuje.Za Terbutilazin do 8 lista ako ćemo da teramo na čisto pisao je Dragan18 još davne 2008 godine i dozu do 0,8l/ha pa je posle Diklofen pisao da može i 1,5l/ha bez ikakvih posledica.
Za dodatak Metribuzina(Sencor)u kukuruzu pisao je stari član Kristal itd.Treba nešto i zapamtiti kada čitaš forum i onda je lako.
Kolega Maticu, ne preterujte 2008. nisam znao gde se kopcam :ROFLMAO:. Secam se da je Mindjusar koristio terbutilazin posle nicanja u isto vreme kad i ja ili nesto ranije. Ako se dobro secam naseg razgovora iz perioda mog studiranja Mindjusar i ja smo nasli na nekom stranom sajtu kombinaciju danasnjeg Calaris PRO i poceli da miksamo.
 
Ima li efekta ako se uz redovne doze nikosulfurona (1,25 l/ha) i mezotriona (0,25 l/ha) doda pola doze dikambe (0,35 l/ha)?
Da li će se pojačati dejstvo na širokolisne korove,a da ne smeta kukuruzu ukoliko je u fazi šestog lista?
 
6ti list i dikamba se ne volu. Dragan18 ce ti izracunati pad prinosa kroz oglede. Radi mezz+terb
Kad bi bilo toplo vreme mozda bi i proslo bez nekih vecih posledica ali pod uslovom da ne ide mezotrion nego Laudis jer on ima u sebi protektant. Sledece godine nas ceka jedan novitet iz Corteva kuhinje, preparat se zove Principal Flex, sadrzi dikambu sa protektantom i moze da ide do 8 lista.

Dodaj Terbutilazin, nemoj na ovo hladno vreme da koristis dikambu, pogotovo ne jer je kukuruz u 6. listu. Mada i to brojanje listova je uvek bilo diskutabilno ako cemo realno. Neko broji bas sve listove, neko samo odmotane, neko bez prvog neko sa prvim listom.
 
Levo moja parcela tretirana Adengom + 2.4 d kad je bio kukuruz u 3 listu a desno komsijina koja juce jos nije bila tretirana herbicidima.
Cuda cini ovaj Adengo, pogotovo sa ambrozijom.
Siguran sam da bi i kod mene bilo haosa da nisam tretirao Adengom.
4fd68279b1b138e2b532c9686ed2d9e8.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kad bi bilo toplo vreme mozda bi i proslo bez nekih vecih posledica ali pod uslovom da ne ide mezotrion nego Laudis jer on ima u sebi protektant. Sledece godine nas ceka jedan novitet iz Corteva kuhinje, preparat se zove Principal Flex, sadrzi dikambu sa protektantom i moze da ide do 8 lista.

Dodaj Terbutilazin, nemoj na ovo hladno vreme da koristis dikambu, pogotovo ne jer je kukuruz u 6. listu. Mada i to brojanje listova je uvek bilo diskutabilno ako cemo realno. Neko broji bas sve listove, neko samo odmotane, neko bez prvog neko sa prvim listom.
Adama je izbacila Coltrane (dikamba + mezotrion) koji ide do 9-tog lista. Pretpostavljam da ima neki protektant.
 
Kad bi bilo toplo vreme mozda bi i proslo bez nekih vecih posledica ali pod uslovom da ne ide mezotrion nego Laudis jer on ima u sebi protektant. Sledece godine nas ceka jedan novitet iz Corteva kuhinje, preparat se zove Principal Flex, sadrzi dikambu sa protektantom i moze da ide do 8 lista.

Dodaj Terbutilazin, nemoj na ovo hladno vreme da koristis dikambu, pogotovo ne jer je kukuruz u 6. listu. Mada i to brojanje listova je uvek bilo diskutabilno ako cemo realno. Neko broji bas sve listove, neko samo odmotane, neko bez prvog neko sa prvim listom.
Vec ima od Adame sa protektantom, msm od ove godine. Rado bih ga probao. Ide do 9. lista.
Akt. materije Dikamba i mezotrion.

Coltranе​

 
Levo moja parcela tretirana Adengom + 2.4 d kad je bio kukuruz u 3 listu a levo komsijina koja juce jos nije bila tretirana herbicidima.
Cuda cini ovaj Adengo, pogotovo sa ambrozijom.
Siguran sam da bi i kod mene bilo haosa da nisam tretirao Adengom.
4fd68279b1b138e2b532c9686ed2d9e8.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
koliko si dodao 2.4d po Ha? I koliko je dana je proslo od prskanja?
 
Vec ima od Adame sa protektantom, msm od ove godine. Rado bih ga probao. Ide do 9. lista.
Akt. materije Dikamba i mezotrion.

Coltranе​

Moze dikamba da ide i bez protektanta do osmog lista ali u manjim dozama, pogledaj koliko dikambe sadrzi litar ovog Herbicida i litar Plamena, Monson takodje ima protektant ali pi meni je mnogo opasniji pi kukuruz evo i ove godine sam nesto radio sa njim i negde sam malo preklopio eno ga kukuruz samo tera lustove a ostao patuljast, pre par godina moj komsa ga oprskao malo jace, mesec dana nije mrdnuo iz mesta samo rastu listovi a stablo se krivi i puca ali na kraju izaso dobar kukuruz jer su udarile kise i oporavio se.Imam negde slike od tog kukuruza.Ja sam radio skoro sve 5-6 list sa Palasid , dikamba na flasi pise da moze do sest razvijenih listova, nema nikakvih problema, kukuruz je odlican.
 
A iz kog razloga sulkotrion kao a.mat. nije zaziveo? Iz tog "roda" su i mezotrion (callisto) i tembotrion (laudis). I on moze do osmog lista. Jel radio neko sa njim?
Sulkotrion - Sulkogan, sulcotrek, tangenta trgovacka imena...
 
A iz kog razloga sulkotrion kao a.mat. nije zaziveo? Iz tog "roda" su i mezotrion (callisto) i tembotrion (laudis). I on moze do osmog lista. Jel radio neko sa njim?
Sulkotrion - Sulkogan, sulcotrek, tangenta trgovacka imena...
Probao sam sulkotroin ali bolji je Calisto.Mislim da je dosta i jeftiniji.Laudis je prica za sebe, odlican herbicid.
 
Moze dikamba da ide i bez protektanta do osmog lista ali u manjim dozama, pogledaj koliko dikambe sadrzi litar ovog Herbicida i litar Plamena, Monson takodje ima protektant ali pi meni je mnogo opasniji pi kukuruz evo i ove godine sam nesto radio sa njim i negde sam malo preklopio eno ga kukuruz samo tera lustove a ostao patuljast, pre par godina moj komsa ga oprskao malo jace, mesec dana nije mrdnuo iz mesta samo rastu listovi a stablo se krivi i puca ali na kraju izaso dobar kukuruz jer su udarile kise i oporavio se.Imam negde slike od tog kukuruza.Ja sam radio skoro sve 5-6 list sa Palasid , dikamba na flasi pise da moze do sest razvijenih listova, nema nikakvih problema, kukuruz je odlican.
Ma oke sve to. Ali kontam da je nešto novo, testirano. Pa zato sam spomenuo. Dikamba je odlična akt. materija samo malo rizična za korišćenje ko ne zna.
 
Dosta njih se žale na Adengo na forumu ali kod nas na terenu baš baš uradio posao,znam 10 ljudi i pratim dosta parcela ,nigde nema zamerke.
Al ih hvalim ko da radim za Bayer.
0,8 terbisa išlo po kj na crno ,šta mislite koliko bi sad smem terbisa dodati u hirošimu?
Mada sve neki sitniš koji mislim da će i mezotrion odraditi bez problema .
 
Nazad
Vrh