Herbicidi u kukuruzu

Ja ne umem po tim supstancama, samo po nazivu preparata. :) Moze li Adengo odmah posle setve ona preporucena doza (0.45l/ha) i recimo Monsoon u 6-7 peru neka smanjena kolicina (recimo 1l po ha)? Vrlo je skupa varijanta, prosle godine sam radio samo Adengo i nije bilo lose al malo bih ga potkacio u 6-7 peru da pojacam dejstvo, nadam se da bi to resilo sve. Spartanje ne radim.
 
Ove godine planiram praskati sve sa Adengo. Nisam radio do sad sa njim, treba li mu sta dodavati od herbicida, ili posije jos jedan tretman drugim herbicidom? Iskustva?
 
Ja danas iz obilaska doneo zakljucak da naj verovatnije vec kupljeni Adengo nece ici ove godine.
Kukuruzi su malo sareni ovaj koji je vani vec ima dobra 2 lista a neki samo sto nije izasao. Dok se redovi ne usklade kako treba ovaj veci ce proci 3 lista.
Korovi i nisu bas izasli u potpunosti a najveci razlog nekoriscenja Adenga je to sto kise nema na vidiku.
Koristicu 2.4 d, Mezotrion i Terbutilazin, kasnije Siran zbog nekog jednogodisnjeg sirka, visegodisnjeg nema jer je ranije bila soja godinama.
 
Bayerovi stručnjaci kod nas kazu da adengo moze ici na tek iz niknuti kukuruz i da iducu kisu moze cekati 3 do 4 tjedna. Da nece izlapit do tada e sad jel to istina ili ne to neznam. Uglavnom ja sam osobno radio kukuruz koji je bio u 4. I 5. Listu sa adengom i imao sam 14 tona po ha na toj njivi dakle nije bilo umanjena prinosa iako oni savjetuju da se ide do 3. Lista najkasnije adengom. Adengo nece maknuti cirsium rizomski sirak i rizomski muhar te jos 1 korov mi ga zovemo slak da ne trazi sad latinski naziv. Cirsium ce stišati ali ga nece ubiti u potpunosti. E sad zlatno pitanje s cim raditi korove ove godine kukuruz sijan 10.4. Izasao je prije 5 dana a neki ce izaci za dan dva malo je ne ujednaceno ove godine ali korov ima vec puna 2 prava lista. Ovi iz bayera kazu da idem adengom a nikako sa 2.4d jer 2.4d treba kukuruz biti u 2 do 3 lista a bojim se da ce mu za to trebati jos dobra 2 tjedna a korov za 2 tjedna ce vec niti po velik.... Iz pioneera mi kazu da prepolovim dozu 2.4d i da kukuruzu nece skodit a korove cu stopati..... Sta bi vi napravili?
 
2.4 d je zajeban.Mozda sa malom dozom dikambe ako moze da se mesa sa adengom.Ovde ima iskusnih po tom pitanju i koji se razumeju pa ce ti reci.
 
fendt515c
Kao sto ti kazes da si Adengom isao i kad je kukuruz bio u 4-5 listu i nije stetu napravio tako cu ti ja reci da sam prosle godine prskao sa Adengom i punom dozom Matona kad je kukuruz bio u 3 listu a neki tek iznikao, pa nista nisam lose primetio po onom kukuruzu koji je bio ispod 3 lista.
 
Ja tek treba da pskam adengom za koji dan.Bice kukuruz u trecem listu.Tako sam i prosle godine.Trebao bih mozda pojacati sa nekom manjom dozom za sirokolisne.
Preporuka sa cim i kolika doza?
 
To pitanje sam postavio promoteru Bayera Tepić Borisu i evo njegovog odgovora:
Adengo mozes slobodno mesati u kombinaciji sa dikambom i u punoj dozi dikambe ( u zavisnosti od situacije na parceli ) u toj kombinaciji bi prosirio spektar i na visegodisnje sirokolisne korove.
Kukuruz mi je sejan 12.04 i tek je danas izašao, a korova ima dosta ali su još mali (prva dva lista). Čekam još maksimalno 7 dan i prskam sa Adengom 0.4 - 0.45 l plus 0.5 lit. Dikambe
 
Hoće li s metolahlor i terbutilazin ovo rešiti(ovom kombinacijom oprskano je pre 4 dana i čini mi se da su stali korovčići sa porastom) ili da idem totalom?
3157b7aaf3d5b5102802f554284e2bc4.jpg
e024b5a95e8c74e6c900cca6a236e82d.jpg


Travke nisu baš u fazi dikotiledona nego ono prvi, drugi pravi list. Veličine su nokta i jedva primetne kad se hoda njivom.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
mozda nije za ovu temu al da pitam ljudi dali je neko koristio preparat za zastitu semena od ptica i divljaci koji se zove CHEMISO S,i kakva su iskustva dali valja ili ne posebno me interesuje dali odbija divlje svinje tj dali tretirano seme ovim preparatom divlje svinje vade ili ne ,hvala
 
Nazad
Vrh