Herbicidi u kukuruzu

Imam jedan problem, naime na jednu parcelu posejan je suncokret komsija do mene ima posejan kukuruz, ja sam suncokret prskao 12.04 sa 0.3l pulsara i 0.3l fusileda po kj. kad sam prskao suncokret njegov kukuruz je taman nikao, danas dosao komsija kod mene kaze izgoreo mi kukuruz 23 reda, kaze da kad je isao da ga prska pre 6 dana bilo je sve normalno ode juce sjednog kraja 10 reda s drugog 23 reda poceo da crveni, odem ja na njivu ono kukuruz 5-6 listova reko ako je do mene nebi on toliko gurao sprzilo bi ga odmah... Da li je moguce da sam ja kriv... i da nije izgoreo kukuruz odmah...
 
Juce prskao Talisman 1,3 l + moto 0,8 l po hektaru. Isprskano 6 hektara.

Kukuruz cetiri lista.

Ima muvarice,pomalo.
Od sirokolisne boce, ambrozije, lozare.

Kako se kod vas pokazala ova kombinacija:haha: :sta:
 
Ma ko zna sa čime je on prskao, i verovatno je preterao dozu. Da je do fuzilejda kukuruzu se sada ne bi trag mogao prepoznati.
Ti takvi pametnjakovići, koji bezveze prskaju i zeznu stvar uvek traže grešku kod komšije.

Meni se desilo da sam oprskao kukuruz koji niče sa totalom ( greškom, naravno) i kukuruzu nije ni malo smetalo, jer nije imao razvijen točir.
 
danger je napisao(la):
niko nespominje plamen,ja plamenom resio problem,zadovoljan,jel ima neko jos kakva iskustva
Da,i ja sad radim sa Plamenom i Talismanom,faza 5-6 listova i :D 2.4 D se vise ne preporucuje,smanjuje prinos(kazu strucnjaci),a i stvarno opala mu je "popularnost"kod nas..... :ppozdrav:
 
Plamen 3-4dl/jutru,a Talismana 7-8 dl/jutru.A cenu neznam tacno sad.Npr.Plamen je 73kg suncokreta za litar na jesen.
 
Branko je napisao(la):
Ma ko zna sa čime je on prskao, i verovatno je preterao dozu. Da je do fuzilejda kukuruzu se sada ne bi trag mogao prepoznati.
Ti takvi pametnjakovići, koji bezveze prskaju i zeznu stvar uvek traže grešku kod komšije.

Meni se desilo da sam oprskao kukuruz koji niče sa totalom ( greškom, naravno) i kukuruzu nije ni malo smetalo, jer nije imao razvijen točir.
To sam i ja mislio ali parcela mu je od 4kj a samo do mene 23 redova su otisla u aus, ali mi nije jasno kako nije odma sprzio kukuruz nego je on stigao do 5 listova... Pa sam mislio mozda mu je neko namerno isprskao ali se ne vide tragovi... Ja mu rekao da zovemo komisiju a on nece kaze da ja zovem komisiju i posle toga normalno prepucavanja, pretnje itd... A sto je najgore izgoreo i on meni 2 reda :sta:
 
da on nije na kraju do tebe polivao, pa sunuo sav preostali otrov u to zadnje bure da mu se ne povlaci po kuci, a kukuruz nije hteo tako sa njim da kooperira..
 
Brate znas li koliko je 23 reda, 23*70cm medjuredni=1610 to je priblizno 16m, znaci ti su njemu zakacio uz svoju parcelu 16m njegove, prosto neverovatno :haha: :haha: :haha:

Jedino Boki da nisi prskao sa avionom :haha: :haha: :haha:, mogu da shvatim 2-4 reda to se desava, ali 16 :udri: :udri: :udri:
 
Ja ga pitam pa kako kod mene sirak izgoreo nema ga vise a kod tebe kukuruz stigao do 5 lista i tek sad poceo da gori, a on kaze da su bile dosta kisa pa zato kukuruz nije izgoreo odmah. Pa zar kukuruz ima jaci koren od sirka...
 
Kakvih sve komsija ima ::lose:: ::lose:: ::lose::

P.S. Miljenkooooo, bruka.
Najbolje je da ti njega hepekiras hepekom :haha: :haha: :haha:

Evo ide moje komsija Juka, on je se natakario na mene sto sam mu ja oprskao 23 reda kukuruza herbicidom pa mu je sav pocrveneo :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: TLN
Post je spojen: [time]четвртак, 27. мај 2010. 15:08:29 MST[/time]
_________________________________________________
Ma pusti degena, vidis da je on nesto sjebo, herbicidima kada prerokas kukuruz nema da makne, on zaostaje u porastu i ne razvija se normalno, pocne da se uvija, povija poleze ka zemlji, zuti beli gori i sl....

Kazi mu nek te tuzi slobodno ako misli da si kriv...moze ti povuci dva dima iz auspuha, sa tvojim dopustenjem naravno :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Za Calisto kažu doza 0.15-0.25 l/ha. Jedno je valda kad se prska na crno a drugo na zeleno. Samo ne znam koja je doza za šta. Kod mene nema mnogo širokolisne trave i još je jako mala, pa sam mislio da mi doza bude 0.2l/ha (da sa jednom litrom uradim 5ha). Šta mislite o tome, da li je dovoljna doza? Mnogo više od širokolisne trave imam semenog sirka koji je sad u fazi dva listića (kao kukuruz kad nikne). To sam mislio Talismanom da rešavam. Da li mogu da se mešaju Calisto i Talisman u prskalici, da u jednom prohodu obavim prskanje? Kukuruz je 6 listova.
Post je spojen: [time]1275005626[/time]
_________________________________________________
 
Uslov ti je talisman. Ako on moze do 6-og lista onda nema problema jer sa callistom mozes do god mozes traktorom u njivu.
Sa dozom od 0.2 l/ha ces sprziti sve zivo. inace doza callista za primenu na "crno" je 0.35 l
 
ja isao da obidjem onu njivu sto sam prskao prosle nedelje, Maton je odradio posao odlicno, samonikli suncokret se susi a i ostale sirokolisne su mrtve.
 
Boki-Vl je napisao(la):
Imam jedan problem, naime na jednu parcelu posejan je suncokret komsija do mene ima posejan kukuruz, ja sam suncokret prskao 12.04 sa 0.3l pulsara i 0.3l fusileda po kj. kad sam prskao suncokret njegov kukuruz je taman nikao, danas dosao komsija kod mene kaze izgoreo mi kukuruz 23 reda, kaze da kad je isao da ga prska pre 6 dana bilo je sve normalno ode juce sjednog kraja 10 reda s drugog 23 reda poceo da crveni, odem ja na njivu ono kukuruz 5-6 listova reko ako je do mene nebi on toliko gurao sprzilo bi ga odmah... Da li je moguce da sam ja kriv... i da nije izgoreo kukuruz odmah...
A da komsa nije ta 23 reda posejao kakav b23 ili neki slican hibrid koji vremenom menja boju listova pe se sad uprpao ?(crvena,ljubicasta i posle opet zelen)
 
Nameravam da kukuruz prskam kombinacijom Callista i Talismana. Ići ću sa 0.2 l/ha Callista a za Talisman još uvek ne znam koju dozu da koristim obzirom da od uskolisne trave 95% je sirak iz semena i eventualno neke druge jednogodišnje uskolisne trave a rizomskog sirka ima samo na jednoj parceli nekih 3-4 reda uz među. Šta preporučujete koju dozu da koristim za semeni sirak (uz to je još jako mali - 2 lista) a prskaću najverovatnije posle ovih kiša koje se sad najavljuju, dakle možda i za sedam dana.

(Ove godine sam, sticajem okolnosti, kasno sejao kukuruz (tek 27.marta) a spremio sam njivu dan ranije. Tim setvospremiranjem sam uništio najveći deo korova pa sam zato sad čekao da novi krene i računao sam sa tim da će mi kukuruz preći uzrast za prskanje sa Cambiom sa kojim sam ranijih godina radio. Ali i sad baš nema nešto mnogo korova pa sam još u dilemi da li neke parcele da uopšte prskam ili da ih ošpartam i potom podgrnem. Na onim slikama gde sam slikao stanje kukuruza posle leda je najviše korova što imam. Ovo sam napisao samo kao objašnjenje zašto sam toliko čekao sa prskanjem kukuruza i što ću možda još čekati.)

Još jedno pitanje vezano za Callisto; piše da se koristi zajedno sa okvašivačem Atplus u dozi od 0.5%. Meni su danas u apoteci ponudili okvašivač Magis i to da se 1l koristi na 1000l vode. Uz to je mnogo jeftiniji od Atplusa ali se nominalno koristi uz neke druge herbicide. Sad me zanima da li se koristi u ovoj dozi zbog, recimo, veće koncentracije ovog Magisa u odnosu na Atplus, ili Callisto baš traži veću količinu okvašivača pa zato traže 0.5% Atplusa. Da li će biti dovoljno da stavim ovog Magisa u količini 0.1 % ili bi trebalo i ovog okvašivača više za Callisto, kao što bi to bilo da koristim Atplus. I da li u ovakvim kombinacijama herbicid koji traži okvašivač može da koristi i okvašivač koji se već nalazi u sastavu drugog herbicida koji je u toj kombinaciji (u ovom slučaju da li će Callistu pomoći okvašivač (ili šta već) koji se nalazi u Talismanu). Ako pomaže partner herbicid iz kombinacije onda , računam, moralo bi da može proći i sa manjom količinom okvašivača u odnosu na situaciju da se ne koristi kombinacija već samostalno herbicid koji traži okvašivač.

Sad vidim da je ovo što sam napisao prilično konfuzno, ali se nadam da će te razumeti šta me interesuje, ne mogu sad ponovo da pišem... :ppozdrav:
 
Lapsus, mislio sam aprila. Do ove godine sam uvek sve sejao oko 10. aprila pa mi sad ovaj 27. kasno deluje.
 
Nazad
Vrh