Herbicidi u kukuruzu

Da, i ja sam sa orginalnim Callistom sa litrom prskao 5ha a sa kopijama ipak bih isao punu dozu
prosle godine sam koristio Cornisto 250ml/ha + Rezon 1L/ha i uspelo je savrseno
 
Prije nicanja ili poslije ? Ja planiram ove godine ako nadjem povoljno da idem sa njim i prije i poslije nicanja .
Inače neke cijene u SADu : Callisto generički 27$ litra ! , nafta oko 0.75$ litra , urea oko 300e t , sušenje kukuruza jednom sam uporedjivao duplo jeftinije pa ti vidi . Callisto dosta koriste i ako je genetski kukuruz i ako nije a idu oko 0.5 litre po hektaru.
 
Kažu po njihovim deklaracijama maksimalna doza u jednoj godini je preračunato oko 0.55l po ha , a ako idu dva puta obično oko ,3 prije i 0,2 poslije nicanja.
 
Pa sada to ne znam. Nemam polamide nesto, ciste su njive. Tu gde sam imao sam resavao Maton/Banvel.
 
Tu dozu idu ali iz dva puta , prije nicanja i kasnije . Inače skoro niko tamo u gm kukuruzu više ne koristi samo total , godinama su čekali da svi korovi izniknu i dostignu desetak cm visine i onda su tukli totalom , sada se toliko pojavilo rezistentnih korova da total sam nema šanse. Kažu da je prskanje na crno mnogo bolje u sprečavanju rezistentnosti korova i korištenje kombinacija herbicida sa različitim načinom djelovanja .
 
Malo je off, ali da napisem. Kod mene u vocnjaku posto se 15 godina koristio za travu iskljucivo total isto se pojavio rezistentan korov. Prvo smo mislili kako je doza mala -2% pa samo isli 2 godine sa 2 zene i to sto total nije odneo, zviznemo motikama. 2017 godine sam probao jedan deo da oprskam 3 sporom tj 2x dozom i i dalje je ta trava prezivela. Nisam probao da zalijem za 10x dozom ako i to prezivi imamo rezistenciju. Ne znam ime trave, deluje na neku retardiranu varijantu abutilona.
 
Tu dozu idu ali iz dva puta , prije nicanja i kasnije . Inače skoro niko tamo u gm kukuruzu više ne koristi samo total , godinama su čekali da svi korovi izniknu i dostignu desetak cm visine i onda su tukli totalom , sada se toliko pojavilo rezistentnih korova da total sam nema šanse. Kažu da je prskanje na crno mnogo bolje u sprečavanju rezistentnosti korova i korištenje kombinacija herbicida sa različitim načinom djelovanja .

Jel postoji kukuruz koji je otporan na total? Mislio sam da je u gm kukuruz ubacen gen da, kada ga insekti napadnu, crkavaju. Nisam znao da moze i on glifosatom da se prska.
 
Ja sam mislio da ove godine radim terbis u 3.listu i posle sa 7-8 listova mezotrion. Da li je neko radio ovu kombinaciju.
 
Mezotrion nije los, ali meni nije resio ambroziju. Jeste on nju zaustavio, ali nije do kraja odradio.
Ima li ko pojma posto je Banvel ?
 
Nazad
Vrh