Herbicidi u kukuruzu

Uskolisne korove u kukuruzu sam prskao u split aplikaciji, neretko i odjednom, ali bolji mi je split. Medjutim, gubim bitku poslednjih godina sa travnatim korovima, tj uskolisnim. U prvoj turi oko 3-4 lista kukuruza su niski korovi, deluje da ga zaustavi ili krene da crkava....prodjem za oko 10tak dana druga tura splita, vidim nicu i novi reko to je to, resavam ih...odem da spartam sl put (racunajuci da sam resio sve) imam da vidim da su samo uskolisni korovi, najvise sirak da kazem a i ostali, muhar npr...preziveli skoro svi...kada skidam kukuruz na nekim njivama kao da nisam prskao, sirak kao ja....prskano je poslednjih godina Nikosulfuron-ima (Nikosav, Siran itd), probao sam i sa Rimsulfurom (Tarot Plus...) jos gore sa njim....Deluje mi da postaju rezistentni uskolisni korovi na to sto koristim ili negde gresim, ali ne znam gde. Razmisljao sam da probam sa Equip-om ove god, nemam vise resenja....to mi je poslednja sansa, da li ima neko bolju kombinaciju, proverenu, pa da kazem i jeftiniju na samom pocetku? Sa sirokolisnim nemam problema, doduse to se lakse resava u kukuruzu naravno....Niko ne voli korov u njivi, ali iritira kad uradis sve, ali ne bude zeljenog efekta. Totalisem svaki put strnjiku, sve u full-u. Zemljisno ne radim vec godinama, nikad nisam utrefio da bude kise posle, pa propadne sve....:sjasi:
 
@paorpaor
Banvel 0.3 + Mezotrion 0.2, resena ambrozija. Banvel/kopija 1600-2000din zavisi ko, sta kako sa pdv-om.
 
Uskolisne korove u kukuruzu sam prskao u split aplikaciji, neretko i odjednom, ali bolji mi je split. Medjutim, gubim bitku poslednjih godina sa travnatim korovima, tj uskolisnim. U prvoj turi oko 3-4 lista kukuruza su niski korovi, deluje da ga zaustavi ili krene da crkava....prodjem za oko 10tak dana druga tura splita, vidim nicu i novi reko to je to, resavam ih...odem da spartam sl put (racunajuci da sam resio sve) imam da vidim da su samo uskolisni korovi, najvise sirak da kazem a i ostali, muhar npr...preziveli skoro svi...kada skidam kukuruz na nekim njivama kao da nisam prskao, sirak kao ja....prskano je poslednjih godina Nikosulfuron-ima (Nikosav, Siran itd), probao sam i sa Rimsulfurom (Tarot Plus...) jos gore sa njim....Deluje mi da postaju rezistentni uskolisni korovi na to sto koristim ili negde gresim, ali ne znam gde. Razmisljao sam da probam sa Equip-om ove god, nemam vise resenja....to mi je poslednja sansa, da li ima neko bolju kombinaciju, proverenu, pa da kazem i jeftiniju na samom pocetku? Sa sirokolisnim nemam problema, doduse to se lakse resava u kukuruzu naravno....Niko ne voli korov u njivi, ali iritira kad uradis sve, ali ne bude zeljenog efekta. Totalisem svaki put strnjiku, sve u full-u. Zemljisno ne radim vec godinama, nikad nisam utrefio da bude kise posle, pa propadne sve....:sjasi:
Semenski sirak odnosno jednogodisnje uskolisne korove u kukuruzu jos nekako mozes i suzbiti u split aplikaciji i sa Equipom i sa Tarotom i Monsoonom (Nikosulfuronom nikad nisam mogao ni to valjano odraditi, zato ga nikad vise ne koristim, duze od 15 god.) ali ako su u pitanju visegodisnji uskolisni ( sirak) nemoj suvise nade gajiti da ces ih suzbiti u kukuruzu, nema tog herbicida koji uspeva ni 50%, jedno je njihova teorija i tvdnja a sasvim nesto drugo u praksi.
Jedino plodored, soja, suncokret, psenica, da bi se otarasio visegodisnjih uskolisnih korova a potom te jednogodisnje mozes ih resiti.
 
I ja sam sa mezotrionom radio i na kraju bilo ambrozije kako koja njiva,dikamba je reši ,ali i ova god je bila takva nikakva,kasno krenuli korovi zbog zime a tad nisi mogao prskati više,koja mi njiva sirkovita iću adengo ,a pre toga s metalohlor.
 
Plodored postujem, tj kod nas se vrte tri kulture, suncukret, psenica pa kukuruz i tako u krug...soju retko ko seje, samo veci posednici...place nam zemlja za jos bar jednim usevom, da ne pricam dva ili tri, da se odmori zemlja malo, ali dzba kad je jako rizicno za sejanje bilo kojih drugih kultura. Jedino se veci kockaju. Sto se tice korova mislim da je problem i ostatak njiva. Gledam neke komsijine njive zakorovljene, verovatno se vetrom prenese deo semena...dzaba sto se ti trudis....ili kad dodje kombajn da vrsi, krcat od korova na hederu, bio u sumi a ne u njivi pre mene....garant i to doprinosti sirenju...Nikosulfuron necu vise koristiti to je definitivno, prelazim na neke druge AM pa cemo videti...a i pokusacu opet sa zemljisnim...borba se nastavlja :cool:
 
Prosle godine sam iso adengo plus zeazin i bile su njive ciste skroz.Jedino one sto su bile prvve godine u zakup morao je ide mezotrion plus rimsulfuron i bilo je odlicno....imao sam i neku manju povrsinu gde je bilo malo pirevine i pepeljuge,tu je isla samo kombinacija mezotrion,rimsulfuron i nikosulfuron,takodje odlicno bilo...
 
Miloše ja mogu da ti kažem da ako uradiš sa Adengom, koji je zemljišni ali može i kasnije, do trećeg lista nećeš imati ništa u njivi. Ja sam ga koristio kao zemljišni jedne godine ali sam ipak morao da radim korekciju kasnije u 7-8 listu, a nisam hteo da poslušam ljude iz Bayera da sačekam i prskam posle nicanja. To je bilo pre dve godine pa sam prošle sačekao da dođe do 3 lista i onda ga isprskao i cela njiva čista. U branju nije bilo travke. Neko možda ima drugačijeg iskustva sa drugim herbicidima. Ja sam rekao kako je kod mene. Mada generalno njive su mi čiste i nema tih teških korova (ni širokolisnih ni uskolisnih) jer stalno tretiram strnjiku totalom.
 
Problem kod adenga koji sam ja primetio je taj da slabo unistava korove koji su preko 10cm visine,.ja sam spremio njive za setvu pocetkom marta i do nicanja kukuruza u trecem peru vec je bilo korova koji su malo prerasli tih 10cm,zato je kasnije morala korekcija da ide
 
@paorpaor
Banvel 0.3 + Mezotrion 0.2, resena ambrozija. Banvel/kopija 1600-2000din zavisi ko, sta kako sa pdv-om.
Jeste kad se kombinuje sa dikambom, ali sam mezotrion nemoze joj nista. Pa koristio sam ja Calisto u prvoj godini izlaska i posle toga jos dve godine. Posle sam presao na dikambu, razne fele, i pride joj dodavao neku sulfonil-ureu. Ova kombinacija zbrise sve, ali nema zemljisno delovanje. Adengo je zaista vrhunski, ali cu ga koristiti samo tamo gde znam da je prljavija njiva.
 
@milovan.. to mu je uza specijalost.. ne skida popanac ali dodas terbis i to onda resava..
 
Plodored postujem, tj kod nas se vrte tri kulture, suncukret, psenica pa kukuruz i tako u krug...soju retko ko seje, samo veci posednici...place nam zemlja za jos bar jednim usevom, da ne pricam dva ili tri, da se odmori zemlja malo, ali dzba kad je jako rizicno za sejanje bilo kojih drugih kultura. Jedino se veci kockaju. Sto se tice korova mislim da je problem i ostatak njiva. Gledam neke komsijine njive zakorovljene, verovatno se vetrom prenese deo semena...dzaba sto se ti trudis....ili kad dodje kombajn da vrsi, krcat od korova na hederu, bio u sumi a ne u njivi pre mene....garant i to doprinosti sirenju...Nikosulfuron necu vise koristiti to je definitivno, prelazim na neke druge AM pa cemo videti...a i pokusacu opet sa zemljisnim...borba se nastavlja :cool:
Kod mene se rezistencija sirka desila pre 4-5 godina jedino resenje je laudis za iznikao sirak iz semena u kukuruzu dok je mali sirak laudis ga resava i sa minimalnom dozom 1,5l/ha, rizomski sirak je nemoguce resiti u kukuruzu osim ako ne posejes ultra hibirid(ja ga nisam nikada sejao) inace njive koje su bile bas zakorovljene sa sirkom prskao sam(zemljisno) obavezno sa s metahlorom(mont) u punoj dozi(1,4l/ha) i 90% sirka je skinuo mada bilo je bas kise i malo je kukuruz isto bio osamucen ali bez nekih posledica.... idealna doza monta je po meni oko 1l/ha
 
Nazad
Vrh